Карпатська Мантикора-2013 (фото)


Протягом трьох останніх днів минулого тижня, 22-24 березня, Івано-Франківськ приймав Другий міжнародний фестиваль фантастики «Карпатська Мантикора 2013».

 

Темою цьогорічного «з’їзду» стала українська дитяча й підліткова література в жанрі фентезі: її досягнення, проблеми, тенденції. Слоган заходу — «Час діяти!». Чому? Бо далі нема куди…

 


Учасники фестивалю. Фото на пам’ять



«Що таке «Мантикора» й навіщо вона потрібна? — сказав на відкритті Володимир Єшкілєв, відомий український письменник та один із організаторів фестивалю. — Література зараз переживає кризу, люди читають менше. Локомотивом до читання став жанр фентезі. Якби його не було, то література мала шанс стати додатком до комп’ютерних ігор. Проблема є, треба казати правду. І наш фестиваль — це навіть не рятівне коло, це роздуми про нього. Ми намагаємося сформулювати стратегії, визначити концептуальний напрямок — як це робити. Бо в Україні є письменники, є читачі — немає виробництва».


За словами Єшкілєва, сьогодні не можна покладатися на стихію, чекати, що якось воно само собою складеться: письменники масово з’являться й напишуть, а читачі стануть у довгі черги. Наш час, на йому думку, найменше відрізняється стихійністю, та найбільше — маніпуляціями. Не зробиш ти, зроблять інші — але так, як потрібно їм. Тому, поки не буде певної групи людей, кровно зацікавлених у розвитку української літератури, зокрема фентезі, само собою нічого не вийде.



 
Двигуни «Карпатської Мантикори»: Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Віктор Вінтоняк 

 

От про все це й говорили протягом трьох днів учасники нинішнього фестивалю. І в конференц-залі готелю «Надія», і під час подорожі «Карпатським трамваєм», і на екскурсії центром Івано-Франківська, і в неформальному спілкуванні за вечерею.

 

У фестивалі взяли участь українські та російські письменники. Від «письменного» Івано-Франківська: Наталія Щерба, Марія Микицей, Галина Петросаняк, Ольга Деркачова, Юрій Андрухович, Іван Бондарев. Серед гостей: Людмила Кріппа (Швейцарія), Ольга Закіс (Москва), Марія Галіна (Москва), Володимир Аренєв (Київ), Ігор Сід (Москва), Сергій Торенко (Київ) і багато інших. А також — секретар спілки письменників України Сергій Грабар, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, голова обласної спілки письменників Євген Баран. Говорили всі й про все — щиро, небайдуже, іноді доволі голосно та завжди цікаво.

 

Також на фестивалі презентували друге число альманаху «Мантикора», оголосили тему та умови нового конкурсу молодих письменників, які працюють у метареалістичному напрямку. Відбулося й нагородження переможців відкритого конкурсу «Золота Мантикора-2012». Журі розглянуло 168 поданих текстів. До другого етапу пройшло 61 оповідання. В результаті присудили чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головний приз — «Велику Залізну Мантикору» — отримала молода, але вже відома письменниця із російського Санкт-Петербурга Тетяна Томах.

 

Треба сказати, що фест відбувся не лише завдяки ентузіазму письменників. Меценатська підтримка у таких проектах завжди є одною з найважливіших складових. Але навіщо це бізнесменам?

 

«Я впевнений у тому, що книга залишиться назавжди, — каже Віктор Вінтоняк, відомий в Івано-Франківську меценат і керівник проекту «Карпатська Мантикора». — Жодні електронні чтива її не замінять. «Мантикора» задумана у двох іпостасях — треба розрізняти альманах і фестиваль. Фест — це зустріч людей, які роб­лять літературу. Альманах — це підсумок конкурсу молодих письменників, «розбавлений» зірками, поштовх для подальшої творчості молоді. Адже українського фентезі зараз практично немає, цей жанр треба розвивати, як і багато інших».


За словами Віктора Вінтоняка, надалі «Карпатську Мантикору» чекає лише розширення. Наступного року фестиваль має стати ще більш міжнародним, чекають поляків, сербів, письменників і видавців з інших країн. А результатом цього всього мають бути книги. Нові цікаві книжки.

 

Андрій Філіппський,

Репортер

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Фестиваль метареалістичної літератури «КАРПАТСЬКА МАНТИКОРА – 2013» відбувся! (фото)


Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

731
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2294
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2015
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2036
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6145 55
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2324 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

196

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1008

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1005

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1266
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

112
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

491
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1953
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26381
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

438
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10354 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7896
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

445
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

294
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

452
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

523
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1458