Карпатська Мантикора-2013 (фото)


Протягом трьох останніх днів минулого тижня, 22-24 березня, Івано-Франківськ приймав Другий міжнародний фестиваль фантастики «Карпатська Мантикора 2013».

 

Темою цьогорічного «з’їзду» стала українська дитяча й підліткова література в жанрі фентезі: її досягнення, проблеми, тенденції. Слоган заходу — «Час діяти!». Чому? Бо далі нема куди…

 


Учасники фестивалю. Фото на пам’ять



«Що таке «Мантикора» й навіщо вона потрібна? — сказав на відкритті Володимир Єшкілєв, відомий український письменник та один із організаторів фестивалю. — Література зараз переживає кризу, люди читають менше. Локомотивом до читання став жанр фентезі. Якби його не було, то література мала шанс стати додатком до комп’ютерних ігор. Проблема є, треба казати правду. І наш фестиваль — це навіть не рятівне коло, це роздуми про нього. Ми намагаємося сформулювати стратегії, визначити концептуальний напрямок — як це робити. Бо в Україні є письменники, є читачі — немає виробництва».


За словами Єшкілєва, сьогодні не можна покладатися на стихію, чекати, що якось воно само собою складеться: письменники масово з’являться й напишуть, а читачі стануть у довгі черги. Наш час, на йому думку, найменше відрізняється стихійністю, та найбільше — маніпуляціями. Не зробиш ти, зроблять інші — але так, як потрібно їм. Тому, поки не буде певної групи людей, кровно зацікавлених у розвитку української літератури, зокрема фентезі, само собою нічого не вийде.



 
Двигуни «Карпатської Мантикори»: Наталія Щерба, Володимир Єшкілєв, Віктор Вінтоняк 

 

От про все це й говорили протягом трьох днів учасники нинішнього фестивалю. І в конференц-залі готелю «Надія», і під час подорожі «Карпатським трамваєм», і на екскурсії центром Івано-Франківська, і в неформальному спілкуванні за вечерею.

 

У фестивалі взяли участь українські та російські письменники. Від «письменного» Івано-Франківська: Наталія Щерба, Марія Микицей, Галина Петросаняк, Ольга Деркачова, Юрій Андрухович, Іван Бондарев. Серед гостей: Людмила Кріппа (Швейцарія), Ольга Закіс (Москва), Марія Галіна (Москва), Володимир Аренєв (Київ), Ігор Сід (Москва), Сергій Торенко (Київ) і багато інших. А також — секретар спілки письменників України Сергій Грабар, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, голова обласної спілки письменників Євген Баран. Говорили всі й про все — щиро, небайдуже, іноді доволі голосно та завжди цікаво.

 

Також на фестивалі презентували друге число альманаху «Мантикора», оголосили тему та умови нового конкурсу молодих письменників, які працюють у метареалістичному напрямку. Відбулося й нагородження переможців відкритого конкурсу «Золота Мантикора-2012». Журі розглянуло 168 поданих текстів. До другого етапу пройшло 61 оповідання. В результаті присудили чотири нагороди та десять дипломів переможців. Головний приз — «Велику Залізну Мантикору» — отримала молода, але вже відома письменниця із російського Санкт-Петербурга Тетяна Томах.

 

Треба сказати, що фест відбувся не лише завдяки ентузіазму письменників. Меценатська підтримка у таких проектах завжди є одною з найважливіших складових. Але навіщо це бізнесменам?

 

«Я впевнений у тому, що книга залишиться назавжди, — каже Віктор Вінтоняк, відомий в Івано-Франківську меценат і керівник проекту «Карпатська Мантикора». — Жодні електронні чтива її не замінять. «Мантикора» задумана у двох іпостасях — треба розрізняти альманах і фестиваль. Фест — це зустріч людей, які роб­лять літературу. Альманах — це підсумок конкурсу молодих письменників, «розбавлений» зірками, поштовх для подальшої творчості молоді. Адже українського фентезі зараз практично немає, цей жанр треба розвивати, як і багато інших».


За словами Віктора Вінтоняка, надалі «Карпатську Мантикору» чекає лише розширення. Наступного року фестиваль має стати ще більш міжнародним, чекають поляків, сербів, письменників і видавців з інших країн. А результатом цього всього мають бути книги. Нові цікаві книжки.

 

Андрій Філіппський,

Репортер

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Фестиваль метареалістичної літератури «КАРПАТСЬКА МАНТИКОРА – 2013» відбувся! (фото)


Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2438
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1553 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3635
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5402
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1665
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2051

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

170

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

868
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

459
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

758
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2454 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

475
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

853
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4906
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

724
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

633
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

569
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

388
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

710
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

872 2