Калуш: війна проти МАФів за зелену зону

Виконавчий комітет Калуської міської ради дозволив підприємиці встановити дві тимчасові споруди для ведення комерційної діяльності на вулиці Винниченка. Таке рішення обурило мешканців сусідніх будинків. Чим невдоволені люди та чи правильно вчинила місцева влада, дізнавалася журналістка Фіртки.

У вівторок, 27 квітня, під час засідання виконавчого комітету Калуської міської ради надали дозвіл підприємиці Зоряні Мандрик на встановлення двох тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності на вулиці Винниченка, 1, 3, 5. Це буде продовжена лінія тимчасових споруд, які там уже стоять 20 років. Зазначимо, що проєкт рішення на засіданні виконкому чомусь розглядали як додаткове.

Обговорили це питання лаконічно: із зали надійшло два запитання. Перше: “Чому підприємці подають такі звернення, якщо є регуляторний акт рішення, який забороняє встановлення нових тимчасових споруд на центральних вулицях Калуша, до якої належить також і вулиця Винниченка”.

Начальник управління архітектури та містобудування Роман Кузик, який і доповідав по цьому питанню, відповів, що рішення про заборону встановлення тимчасових споруд у центральній частині міста - не затверджено. Тому і відмовити підприємцям у поданні звернень і не розглянути їх вони не можуть.

Друге питання стосувалося того, чому чинна влада не зробить прозорий конкурс для підприємців на встановлення тимчасових споруд. Члени виконкому пояснили, що такий досвід уже був у попередньої влади й він виявився негативним. Суми для підприємців були завеликими, тому потім їх ніхто не сплатив. Опісля, 23 депутати проголосували “за”.

Так підприємиця Зоряна Мандрик отримала дозвіл на встановлення двох тимчасових споруд по п'ять павільйонів терміном на три роки. Загальна площа споруд - 265,6 квадратних метрів (майже як невеликий супермаркет).

Окрім того, власниця може за два місяці до закінчення терміну дії рішення виконкому звернутись з заявою про продовження терміну експлуатації цих тимчасових споруд.

Калушанка Ірина Сулима показує світлини зеленої території поряд з її будинком на Винниченка, 1. Скоро тут мають розташувати тимчасові споруди. Жінка розповідає, що якщо павільйони таки встановлять, то прийдеться зрізати дерева.

“Там газон, ростуть дерева і щепи, посаджені нашими мешканцями. Це зелена зона біля будинку і нехай вона залишиться зеленою зоною. Ми стоїмо на позиції, щоб перед нашими будинками, нашими вікнами не ставили стіну. Краще хай поставлять лавочки, щоб люди мали де присісти й відпочити,” - пояснює калушанка Ірина Сулима.

Основна причина невдоволення калушан - це безпека. За словами мешканки Галини Цінявської, минулого року поряд із сусідніми тимчасовими спорудами стався смертельний наїзд на жінку. За кермом був власник павільйонів. А поряд розташований дитячий садок, бігають діти.

За сусідніми тимчасовими спорудами нагромаджується сміття, а дехто використовує цю територію як громадський туалет. Калушани занепокоєні, що таке саме відбуватиметься і з тими тимчасовими спорудами, які планують встановити. Тому жителі будинків об’єдналися та написали два колективні звернення (11 і 13 травня) до міського голови Калуша Андрія Найди. Підписи зібрали у 78 мешканців. Основна вимога - скасувати рішення виконавчого комітету.

У зверненні калушани навели такі аргументи проти встановлення тимчасових споруд: вони знищать зелену прибудинкову зону; встановлювати їх нема потреби, бо поряд уже є павільйони й ринок; споруди створюватимуть небезпеку для пішоходів та вихованців дитячого садочка “Журавлик”; негативно впливатимуть на благоустрій.

Відповіді від мера станом на 20 травня ще не отримали.

Ще одна із причин обурення мешканців те, що на сайті міськради 16 квітня оприлюднили регуляторний акт рішення “Про заборону розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на центральних вулицях, скверах, площах м. Калуша», який передбачає заборону встановлювати нові тимчасові споруди у центральній частині міста, зокрема й на вулиці Винниченка.

Виглядає й справді не логічно: влада має намір заборонити встановлювати павільйони на центральних вулицях міста, проте через менш ніж два тижні дає на це дозвіл.

“Такий регуляторний акт рішення справді є і 20 травня відбулося громадське обговорення. Ми почули думки підприємців та мешканців.

Документ ще допрацюємо і ймовірно рішення прийматиме виконком у червні. Тобто рішення ще не прийняте і не розглядати звернення від підприємців на встановлення тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності на центральних вулицях міста ми не можемо,” - пояснює начальник управління архітектури та містобудування Калуської міської ради Роман Кузик.

Роман Кузик наголошує, що ситуація цілком законна і виконком діяв у межах протоколів. До міської ради звернулась підприємиця Зоряна Мандрик із заявою дозволити встановити дві тимчасові споруди. Всі документи були в порядку, тож проєкт рішення винесли на обговорення. Виконавчий комітет більшістю голосів проголосував «за».

Підтримує колегу й перший заступник міського голови Калуша Мирослав Тихий. Розповідає, що обурення людей розуміє, але й підприємцям потрібно вести свою комерційну діяльність. Крім того, тимчасові споруди, які встановлюють зараз - це не павільйони радянського зразка. Їх можуть зробити прозорими, оснастити камерами, вазонами й вони цілком пристойно виглядатимуть.

“Це дискусійне питання. Нехай підприємці спілкуються з громадою, обґрунтовують як вони це бачать, показують проєкт, бо у людей є побоювання. Я розумію і підтримую позицію громади, але й підприємцям треба працювати. Ми по Винниченка планували зібратися з підприємцями, які уже мають там тимчасові споруди, щоб навели лад, облаштували тротуари… ” - розповідає Мирослав Тихий.

Чому ж виконком прийняв рішення надати дозвіл на встановлення тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності, Мирослав Тихий пояснює:

“Якщо взяти й зробити аналіз скільки рішень по МАФах виноситься на виконком, то це буде дуже багато. Ми багатьом відмовляємо через те, що розуміємо, це - центральна частина міста і воно десь буде мішати. Чому ж ми не перечили в ініціативі підприємиці Зоряни Мандрик? Бо це було б продовження ряду тимчасових споруд, які там уже стоять.”

Олег Нижник, депутат Калуської міської ради від округу, до якого належать будинки на вулиці Винниченка, 1-3 подав проєкт скасування рішення виконавчого комітету про встановлення двох тимчасових споруд. У четвер, 20 травня, відбулася зустріч із мешканцями. Сформована комісія із шести депутатів вислухала калушан. Проте, за словами Олега Нижника, підтримати проєкт скасування рішення готовий лише один депутат.

Питання про скасування рішення виконавчого комітету винесуть на сесію Калуської міської ради. Далі - слово за депутатами.

Калушани ж налаштовані рішуче і здаватися не збираються. Наступним кроком планують перекрити одну із вулиць міста. Робитимуть подібні акції протесту доти, поки влада їх не почує.


Коментарі ()

22.06.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка спробувала з’ясувати, скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Прикарпатті, чим вони забезпечені та як адаптувались до умов життя у новому середовищі.

468
22.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка поцікавилась у місцевих жителів, які виїхали за кордон, як змінилося їхнє життя та дізналась чимало цікавої інформації.

513
17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

1190
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

1228
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

1588
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1709

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

1223

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

3091

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

5980

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

11836
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

702
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

7317 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8630
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

5996
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6513
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

6099
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

6157
10.06.2021

Київський апеляційний суд постановив стягнути з кума Путіна і нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука близько 300 тисяч гривень на користь видавництва "Віват" у судовому процесі, ініційованому ним самим щодо книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".    

1729
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

7004
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

7891
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8723
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

8222 1