Калуш: війна проти МАФів за зелену зону

Виконавчий комітет Калуської міської ради дозволив підприємиці встановити дві тимчасові споруди для ведення комерційної діяльності на вулиці Винниченка. Таке рішення обурило мешканців сусідніх будинків. Чим невдоволені люди та чи правильно вчинила місцева влада, дізнавалася журналістка Фіртки.

У вівторок, 27 квітня, під час засідання виконавчого комітету Калуської міської ради надали дозвіл підприємиці Зоряні Мандрик на встановлення двох тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності на вулиці Винниченка, 1, 3, 5. Це буде продовжена лінія тимчасових споруд, які там уже стоять 20 років. Зазначимо, що проєкт рішення на засіданні виконкому чомусь розглядали як додаткове.

Обговорили це питання лаконічно: із зали надійшло два запитання. Перше: “Чому підприємці подають такі звернення, якщо є регуляторний акт рішення, який забороняє встановлення нових тимчасових споруд на центральних вулицях Калуша, до якої належить також і вулиця Винниченка”.

Начальник управління архітектури та містобудування Роман Кузик, який і доповідав по цьому питанню, відповів, що рішення про заборону встановлення тимчасових споруд у центральній частині міста - не затверджено. Тому і відмовити підприємцям у поданні звернень і не розглянути їх вони не можуть.

Друге питання стосувалося того, чому чинна влада не зробить прозорий конкурс для підприємців на встановлення тимчасових споруд. Члени виконкому пояснили, що такий досвід уже був у попередньої влади й він виявився негативним. Суми для підприємців були завеликими, тому потім їх ніхто не сплатив. Опісля, 23 депутати проголосували “за”.

Так підприємиця Зоряна Мандрик отримала дозвіл на встановлення двох тимчасових споруд по п'ять павільйонів терміном на три роки. Загальна площа споруд - 265,6 квадратних метрів (майже як невеликий супермаркет).

Окрім того, власниця може за два місяці до закінчення терміну дії рішення виконкому звернутись з заявою про продовження терміну експлуатації цих тимчасових споруд.

Калушанка Ірина Сулима показує світлини зеленої території поряд з її будинком на Винниченка, 1. Скоро тут мають розташувати тимчасові споруди. Жінка розповідає, що якщо павільйони таки встановлять, то прийдеться зрізати дерева.

“Там газон, ростуть дерева і щепи, посаджені нашими мешканцями. Це зелена зона біля будинку і нехай вона залишиться зеленою зоною. Ми стоїмо на позиції, щоб перед нашими будинками, нашими вікнами не ставили стіну. Краще хай поставлять лавочки, щоб люди мали де присісти й відпочити,” - пояснює калушанка Ірина Сулима.

Основна причина невдоволення калушан - це безпека. За словами мешканки Галини Цінявської, минулого року поряд із сусідніми тимчасовими спорудами стався смертельний наїзд на жінку. За кермом був власник павільйонів. А поряд розташований дитячий садок, бігають діти.

За сусідніми тимчасовими спорудами нагромаджується сміття, а дехто використовує цю територію як громадський туалет. Калушани занепокоєні, що таке саме відбуватиметься і з тими тимчасовими спорудами, які планують встановити. Тому жителі будинків об’єдналися та написали два колективні звернення (11 і 13 травня) до міського голови Калуша Андрія Найди. Підписи зібрали у 78 мешканців. Основна вимога - скасувати рішення виконавчого комітету.

У зверненні калушани навели такі аргументи проти встановлення тимчасових споруд: вони знищать зелену прибудинкову зону; встановлювати їх нема потреби, бо поряд уже є павільйони й ринок; споруди створюватимуть небезпеку для пішоходів та вихованців дитячого садочка “Журавлик”; негативно впливатимуть на благоустрій.

Відповіді від мера станом на 20 травня ще не отримали.

Ще одна із причин обурення мешканців те, що на сайті міськради 16 квітня оприлюднили регуляторний акт рішення “Про заборону розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на центральних вулицях, скверах, площах м. Калуша», який передбачає заборону встановлювати нові тимчасові споруди у центральній частині міста, зокрема й на вулиці Винниченка.

Виглядає й справді не логічно: влада має намір заборонити встановлювати павільйони на центральних вулицях міста, проте через менш ніж два тижні дає на це дозвіл.

“Такий регуляторний акт рішення справді є і 20 травня відбулося громадське обговорення. Ми почули думки підприємців та мешканців.

Документ ще допрацюємо і ймовірно рішення прийматиме виконком у червні. Тобто рішення ще не прийняте і не розглядати звернення від підприємців на встановлення тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності на центральних вулицях міста ми не можемо,” - пояснює начальник управління архітектури та містобудування Калуської міської ради Роман Кузик.

Роман Кузик наголошує, що ситуація цілком законна і виконком діяв у межах протоколів. До міської ради звернулась підприємиця Зоряна Мандрик із заявою дозволити встановити дві тимчасові споруди. Всі документи були в порядку, тож проєкт рішення винесли на обговорення. Виконавчий комітет більшістю голосів проголосував «за».

Підтримує колегу й перший заступник міського голови Калуша Мирослав Тихий. Розповідає, що обурення людей розуміє, але й підприємцям потрібно вести свою комерційну діяльність. Крім того, тимчасові споруди, які встановлюють зараз - це не павільйони радянського зразка. Їх можуть зробити прозорими, оснастити камерами, вазонами й вони цілком пристойно виглядатимуть.

“Це дискусійне питання. Нехай підприємці спілкуються з громадою, обґрунтовують як вони це бачать, показують проєкт, бо у людей є побоювання. Я розумію і підтримую позицію громади, але й підприємцям треба працювати. Ми по Винниченка планували зібратися з підприємцями, які уже мають там тимчасові споруди, щоб навели лад, облаштували тротуари… ” - розповідає Мирослав Тихий.

Чому ж виконком прийняв рішення надати дозвіл на встановлення тимчасових споруд для ведення комерційної діяльності, Мирослав Тихий пояснює:

“Якщо взяти й зробити аналіз скільки рішень по МАФах виноситься на виконком, то це буде дуже багато. Ми багатьом відмовляємо через те, що розуміємо, це - центральна частина міста і воно десь буде мішати. Чому ж ми не перечили в ініціативі підприємиці Зоряни Мандрик? Бо це було б продовження ряду тимчасових споруд, які там уже стоять.”

Олег Нижник, депутат Калуської міської ради від округу, до якого належать будинки на вулиці Винниченка, 1-3 подав проєкт скасування рішення виконавчого комітету про встановлення двох тимчасових споруд. У четвер, 20 травня, відбулася зустріч із мешканцями. Сформована комісія із шести депутатів вислухала калушан. Проте, за словами Олега Нижника, підтримати проєкт скасування рішення готовий лише один депутат.

Питання про скасування рішення виконавчого комітету винесуть на сесію Калуської міської ради. Далі - слово за депутатами.

Калушани ж налаштовані рішуче і здаватися не збираються. Наступним кроком планують перекрити одну із вулиць міста. Робитимуть подібні акції протесту доти, поки влада їх не почує.


Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

513
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5277
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1430
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1309
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2574
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3964

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

353

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1186

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1029

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

946
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

261
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10637
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

337
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

603
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5654
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1429
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

304
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

213
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

576 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1010
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

878