Критична ситуація із бюджетним фінансуванням спонукала депутатів Калуської міської ради скликати позачергову сесію.
Останньою краплею став прецедент у понеділок, 1 липня, коли розлючені пенсіонери перекрили центральну дорогу у районі ВПУ №7 через те, що не виїхав у рейс “пільговий” автобус.
Бо — перевізники не отримали коштів за компенсацію перевезень пільговиків. Проте, ситуація набирає загрозливих темпів не тільки щодо перевезень, і — не тільки у Калуші. Наразі проти відсутності фінансування з Державного бюджету постало вже кілька міст України.
ОФІЦІЙНИЙ ПРОТЕС
Т Міський голова Калуша Ігор Насалик переконаний: у ситуації вини Державного казначейства — немає, адже його функція — тільки перераховувати кошти. Провина лежить на всій фінансовій системі на чолі з Кабінетом Міністрів України. Нещодавно калушани на власній шкурі відчули збій у надходженні бюджетних коштів. 1 липня пенсіонери, які не дочекались “пільгового” автобуса, перекрили дорогу біля ВПУ №7. Автобус не прибув, бо перевізникам не виплатили компенсації із бюджету на перевезення пільгових категорій населення.
Чиновники Міністерства фінансів України запевняють: захищені статті бюджету — фінансують. Решта — або заробляйте, або — беріть позички. — Торік видатки на здійснення делегованих повноважень в освіті, частково — культурі і медицині, склали 196,5 млн. гривень. При формуванні бюджету на цей рік нам доводять по цих галузях 152 млн. гривень. Тобто, на 44 мільйони менше. Що, заробітна чи вартість енергоносіїв зменшилася? Мало того, знаючи, що стоїть “Карпатнафтохім”, нам доводять, що ми ще повинні додатково отримати 15 млн. гривень. Тобто, із цих 152-х мільйонів ще 15 мільйонів — нереальних платежів, яких немає. Ми, по великому рахунку, повинні були “провалити” бюджет ще минулого року. Бо зупинилося одне із найбільших підприємств. Ми утримали цю позначку. Але ще додатково 15 млн. — це нереально. І тому реальна сума — 60 млн. гривень, яка — не дотується державою, — нарікає Ігор Насалик. — “Гола” заробітна плата у медицині становить 75 млн. гривень. А довели — 68 млн. Тобто, 7 млн. — Калуш недофінансований тільки на зарплату. А де медикаменти, бензин? Їх — немає. Тому я своїм говорю: якщо Плавюк (Василь Плавюк, перший заступник голова Івано-Франківської ОДА. — Авт.) буде викликати вас по енергоносіях в область, і питати, чого ви не заплатили, можна сміло послати його на три букви. Якщо держава делегує повноваження і не дає коштів, то я просив би таких видатних державних діячів, як Василь Сидорович Плавюк, показати, як треба управляти цими коштами і всіх забезпечити. Як зазначив Ігор Насалик, бюджет на 2013 рік був прийнятий із надією на те, що у березні буде перегляд Держбюджету. Однак, перегляд — відтермінували до червня. Тепер — обіцяють у вересні. Проте, ситуація — катастрофічна. Наразі, за словами міського голови, на казначейських рахунках держави — кількадесят мільйонів гривень. Тоді, коли досі було щонайменше кількадесят мільярдів гривень. — Фінансовий баланс держави формується за єдиним принципом — виходячи із фінансових нормативів бюджетного забезпечення. У освіті — на одного учня, у культурі і медицині — на одного жителя. І до тих цифр, які були доведені для Калуша у 2012 році, бюджет 2013 року сформований із відсотком росту 7,6%, — каже директор департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА Галина Карп. — Нині захищені статті фінансуються Державним казначейством повністю. Є проблема щодо нестачі коштів на фінансування заробітної плати. Проте, під час зустрічі у першого заступника міністра фінансів, де була присутня я, а також перший заступник голови ОДА Василь Плавюк, сказано, що за підсумками півроку бюджет буде переглянуто. Ми очікуємо перегляду бюджету у вересні. Дохідна частина по Калушу завищена, оскільки не врахована зупинка “Карпатнафтохіму”.
Для того, щоб нівелювати ризики, із цим пов’язані, є такий механізм, як середньострокова позика, яку Калуш нині й оформляє. Думаю, що під час формування бюджету на 2014 рік усі ці прорахунки будуть враховані. Відповідні звернення з цього приводу ми вже написали. Проте, погашення позики, за трактуванням Ігоря Насалика, — спроба держави максимально “закрити” бюджетні діри коштом власних надходжень міста. — У нас — усе прекрасно. Ну, не прекрасно, то більш-менш нормально. Профінансували захищені статті — і все. Але функція бюджету — не тільки фінансувати захищені статті. Тим більше, що бюджетники, все-таки, становлять меншу частин населення України. А — решта? А що мені і моїм працівникам робити, коли через казначейство за місяць ні копійки не прийшло за виконані роботи? Це — не захищена стаття? — поцікавився депутат міської ради (НРУ), підприємець Роман Бігун. Тому міська рада прийняла звернення до Прем’єр-міністра України, де, зокрема, просить розглянути питання про виділення з Державного бюджету додаткової дотації на заробітну плату і розрахунки за енергоносії у межах незабезпеченої потреби міського бюджету Калуша у розмірі 53,3 млн. гривень.
ГРОМАДСЬКІСТЬ ТАКОЖ — ПРОТИ
Проте, Калуш — не єдине і не перше місто, де наростає опір проти бюджетного забезпечення, тобто, його недостатності. Проте, навіть у сусідньому Івано-Франківську опір — на рівні громадських акцій. “Бюджетне” протистояння в Україні розпочалося наприкінці червня, коли відразу у кількох областях з’явилися біг-борди із вимогою до Держказначейства повернути обіцяне. Такі біг-борди минулого тижня з’явилися у Сумах і Мукачевому, а також — в Івано-Франківську. До речі, за підрахунками “Вікон”, мільйонів, які просять іванофранківці у Державного казначейства, забагато. За повідомленням Івано-Франківської міської ради, станом на 27 червня 2013 року бюджетні установи Івано-Франківська в установленому законом порядку зареєстрували розпорядження на фінансування у розмірі 13,5701 млн. гривень. Проте, оплати немає. Тобто, держава боргує місту 13,6 млн. гривень. Водночас, тільки на 6 різногасельних біг-бордах “Вікна” нарахували 17,99 млн. гривень: 0,7 млн. гривень — на ремонт дахів, 1 млн. гривень — на ремонт шкіл і спортзалів, 0,69 млн. гривень — на ліфт на вул. Вовчинецькій, дах на вул. Мазепи і на заміну мереж на вул. Сухомлинського, 2,6 млн. гривень — ремонт лікарень та поліклінік, 5 млн. гривень — ремонт міжбудинкових проїздів, 8 млн. гривень — ремонт житлового фонду. Або, як свідчать офіційні дані Івано-Франківської міської ради, держава таки повернула частину боргу, або ініціатори акції трохи передали біг-бордам мільйонів. Зрештою, Івано-Франківськ акцію проти казначейства відбув без наслідків. Інша справа — Мукачево. Там із біг-бордів звернулися відразу до Президента. Реакція не змусила на себе чекати, і через кілька днів біг-борди — зафарбували, а власника — викликали СБУ на допит, пишть Вікна.