Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року.
До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харчуванні та інших задоволеннях, щоб очиститися й гідно зустріти Світле Христове Воскресіння, інформує Фіртка.
Великдень є символом перемоги над смертю Ісуса Христа, котрий прийняв її за гріхи людей та визволення людського роду від страшних бід.
Дата Великодня має випадати на першу неділю після першого весняного повного місяця, яка настає після весняного рівнодення.
Православні та більшість греко-католицьких Церков дотримуються юліанського календаря.
Римо-католицька церква у 1582 році перейшла на новий календар, запроваджений папою Григорієм XIII і відомий під назвою «григоріанського», або «нового стилю». За григоріанським календарем весна починається раніше від юліанського (у період з 1900 по 2099 роки — на тринадцять днів), внаслідок чого виникає різниця в датах святкування Великодня.
Великий Піст розпочинається у православних та греко-католиків у понеділок, за 48 днів або майже 7 тижнів перед Великоднем – неділею Воскресіння, у римо-католиків – у т. зв. Попільну середу (46 днів перед Великоднем).
Цьогоріч, у 2020-му, католики відзначатимуть Великдень тижнем раніше від православних – 12 квітня. Православні християни святкують Великдень 19 квітня.
У 2021 році католицький Великдень припаде на 4 квітня, православний на 2 травня.
У 2022 році католицький Великдень святкуватимуть 17 квітня, православний – 24 квітня.
У 2023 році католицький Великдень наступить 9 квітня, православний – 16 квітня.
У 2024 році католики святкуватимуть Пасху 31 березня, православні 5 травня.
У 2025 році дата католицького та православного Великодня збігається. Воскресіння Христове святкуватимуть 20 квітня.
У багатьох куточках нашої країни великодніх традицій та обрядів дотримуються практично в незмінному вигляді, такими, якими вони дійшли до нас з найдавніших часів.
У кожного з нас свято Великдень асоціюється з хресним ходом зі свічками, червоними ризами церковнослужителів, радісним співом і взаємними привітаннями: «Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес!».
Основна символіка цього світлого свята все ж пов'язана з богослужінням. А також:
- пасхальне нічне богослужіння, яке здійснюється з особливою урочистістю, адже саме Великдень вважається найважливішою подією церковного року;
- пасхальне привітання або христосування зі словами: «Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес!» і триразовим поцілунком в щоку;
- вогонь, який символізує Боже Світло, від якого всі віряни можуть запалити лампадки і свічки та віднести їх додому;
- пасхальна трапеза, яка настає після Великого посту, і відбувається зі свяченими пасками, писанками, які вважаються символом Воскресіння Христового, а також сирами та ковбасами;
- хресний хід, який відбувається опівночі перед Пасхою від православного храму і супроводжується гучними піснями, а закінчується ранковим богослужінням;
- великодні передзвони на честь Христового Воскресіння після семиденного мовчання.
Через 39 днів після Великодня, тобто у 40-й день, четвер, всі християни святкують Вознесіння Господнє.
Через наступних 10 днів, тобто у 50-й день по Воскресінні, у неділю, настає свято Зіслання Святого Духа (Трійця, П'ятидесятниця або Зелені Свята).
Ще через 8 днів, з понеділка, розпочинається Петровий піст (Петрівка), що триває до свята Апостолів Петра й Павла (29 червня за Григоріянським календарем, 12 липня – за Юліянським).
за матеріалами з відкритих джерел та risu
Я 100% за щоби всі християнські свята , всі християни святкували разом , а не в різні календарні дні . І вірю в те , що Католики і Православники ОБ"ЄДНАЮТЬСЯ і буде одна Христова сім"я .