Каддафі – романтичний герой Лівіі

Дивишся стрічку українських новин – нудьга смертельна. Уся закордонна стрічка - суцільна Лівія. Повстанці йдуть на Тріполі. Не тільки відбивають атаки, але й самі атакують прихильників Каддафи. З розповідей знайомої медсестри, яка колись кілька років працювала в Лівії, винесла враження, що він - таки тиран. Він - тиран, повстанці - за свободу.  Звичайно, душею я з повстанцями. Але побачила виступ Каддафі по ТБ - прониклася до нього щирим захопленням. Ні слова про політику. Тільки про Бога, Велику Лівію, життя і смерть. Тобто - сугубо по справі. Наші так не те що не вміють - просто фізично, здається, не зможуть так сказати. Президент України - чиновник. Президент Лівії - герой. З того ж ряду, що Че Гевара, Фідель Кастро, та іже з ними... "Я - простий бедуїнський воїн, який зробив Лівію великою" - так, здається, він говорив у своєму виступі. Нафтові капітали? Ну то й що. Че теж любив добре одягтися й викурити не просто що трапиться, а гарну сигару. Це не заважає його любити. Принаймні, поважати.



Говорять, за Каддафі воюють білоруські найманці добровольці. Прикро. Раніше скрізь, де тільки можна, "воювали" українські. Тепер наше самолюбство підтримується тільки розважанням про те, чи була українська медсестра коханкою Муаммара. І якщо була, то чи сильно на нього впливала. А ще злі язики подейкують, що Україна озброювала Лівію. Все-таки хочеться нам бути в центрі світових подій. І це – гарна ознака. Виходить, і в нас ще не все втрачено. 

 

Каддафі заявив, що учасники збройних протестів заслуговують на смертну кару. Це так і слід розуміти: пощади не буде. Тому лівійським повстанцям відступати нема куди. Дивно. Я пишу ці рядки у своїй затишній квартирі, а у світі є місце, де все поставлене на карту. Не побутовий комфорт, не робота, не навчання, навіть не свобода – а життя. І ризикують ним, звичайно, не за те, щоб президентська республіка перетворилася в парламентську. Напевно, повстанці теж думають про Господа й Велику Лівію. Інакше нічого б не вийшло. У них був вибір ще 15-го числа. Тепер його немає.

 

Самому Каддафі пророкують долю Саддама Хусейна. Ну то й що. Саддам увійшов в історію. Муаммар теж увійшов в історію, уже. Зі своєю революцією і Зеленою книгою. Тепер питання, наскільки ефектним буде закінчення його особистої історії. Здасться чи ні. Умре безвісним старим у вигнанні – або буде повішений розгніваними співвітчизниками. Або засуджений Міжнародним судом ООН – і теж повішений. Або придушений у в'язниці, як Мілошевич. Другий варіант, звичайно, найкращий. Втеча – для чиновників, яких цікавить тільки власна шкура. А не відсторонені ідеали, якими б вони не були. Про наявність ідеалів у президента Лівії свідчить те, що він дотепер у країні. Виїхав би замість того, щоб розстрілювати повстанців – зберіг би і своє життя, і капітали. Напевно, Каддафі все-таки не втече. Муаммар теж ризикує всім, усе ставить на карту. Він, може, й ворог свободи і всього прогресивного людства. Але не поважати таких людей – не можна.

 

…А може, усе насправді зовсім не так. А так видається тому, що я дивлюся на Лівію з інтернет-віконця, прорубаного в затишній київській квартирці. Одне точно: у порівнянні з іншим світом, Україна – тоскний цвинтар. Або, принаймні, палата коматозников. І це надихає. Якщо ми мертві, або майже мертві – виходить, гірше вже не буде. А буде тільки воскресіння. Для тих, хто в нього вірить, звичайно.

 

P.S. Поки я це писала, американці й британці сконцентрували війська навколо Лівії. І заявили, що готові захищати мирних демонстрантів. Усе буде, як в Іраку. Каддафі таки будуть судити й повісять. Якщо свої не лінчують раніше. Залишатися в країні при таких розкладах – відверте самогубство. Але він залишається. Чому? Може, він дійсно вірить у свою місію відносно своєї країни і свого народу? Дай Боже нам усім поводитися так само гідно, як ці арабські тирани, яких ненавидить вільний світ.

 

Надія Моклюк

Братство


02.03.2011 Надія Моклюк 1806 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

846 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2235
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4211 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1066
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6250
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717