Ізраїльські археологи вперше за 60 років відкрили сувої з Мертвого моря

Нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря (Себастьян Шайнер/AP)


Ізраїльські археологи у вівторок розкрили десятки нещодавно виявлених фрагментів біблійних текстів, відомих як Сувої Мертвого моря, що базуються на колекції давніх єврейських релігійних рукописів, яка була вперше виявлена ​​60 років тому.

Ізраїльські антикварні органи заявили, що на фрагментах пергаменту є рядки грецького тексту з книг Захарії та Наума, які радіовуглецевими аналізом датовані II століттям н. е.

Відкриття є результатом багаторічних ізраїльських розкопок в Юдейський пустелі та, як вважають, належать до набору, відомого як "Печера жаху", який так назвали у зв'язку з тим, що під час розкопок у 1960-х там знайшли 40 людських скелетів.

Сувої містять грецьке тлумачення Дванадцятьох Малих Пророків. Також знахідка включала схованку рідкісних монеть, 6000-річний скелет дитини - ймовірно, дівчинки, муміфікованої в шматку тканини - та великий кошик, датований 10500 роками, який, на думку фахівців, може бути найстарішим у світ.

"Ці знахідки важливі не лише для нашої власної культурної спадщини, але й для всього світу", - сказав Аві Коен, генеральний директор Міністерства Єрусалиму та спадщини, яке брало участь у розкопках.

"Фрагменти сувоїв, що містять біблійні тексти, монети та додаткові знахідки Другого храмового періоду, знайдені в цьому унікальному проєкті, безпосередньо свідчать про єврейську спадщину регіону та нерозривний зв’язок між єврейською культурною діяльністю та нашим місцем на цій землі," - він додав.

Вважається, що артефакти сховані в печері під час повстання Бар-Кохби, збройного повстання євреїв проти Риму за часів правління імператора Адріана, між 132 і 136 роками н. е.
Національний археологічний проєкт заявлений як захист від загрози розграбування старожитностей, триває у печерах та ярах Юдейської пустелі з 2017 року та отримав фінансування від Міністерства спадщини Єрусалиму.

Працівниця Ізраїльського управління старожитностей Таня Бітлер демонструє нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря в лабораторії збереження в Єрусалимі 16 березня (Себастьян Шайнер/AP)


До кризи пов'язаної з коронавірусом в розкопках брали участь десятки молодих ізраїльтян.

"Команда, яка працювала в пустелі показала виняткову мужність, відданість меті, працюючи у печерах, розташованих між небом і землею, копаючи та продираючись крізь них, витримуючи густий і задушливий пил, і повертаючись із дарами, які мають незмірну цінність для людства", - сказав Ізраїль Хассон, керівник місії.

На сувої Мертвого моря, збірник єврейських текстів, вперше натрапили бедуїнські вівчарі в пустельних печерах на Західному березі, біля Мертвого моря та древнього міста Кумран, в 1946 році.

Бедуїни вішали сувої на стовпі, до того їх існування виявив єврейський професор університету. У 1940-х і 1950-х роках при продовженні розкопок в районі Кумрана та за його межами були отримані додаткові рукописи та фрагменти, які в кінцевому підсумку стали називатися сувоями Мертвого моря.

Вважається, що ці фрагменти, переважно на пергаменті, а також на шматочках папірусу, датуються III-І століття до н. е., включаючи найдавніші відомі копії єврейської Біблії та документи про аскетичну єврейську секту, яка існувала за часів Ісуса.

за матеріалами Washington Post


17.03.2021 19557
09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

3182
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

895
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

696
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10500 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2803 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2066

Як московити крали історію наших предків.

488

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

269

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

809

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

838
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

243
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

344
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

564
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

263
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

247
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

506
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

577
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5858
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

168
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

304
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

464
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

544