Ізраїльські археологи вперше за 60 років відкрили сувої з Мертвого моря

Нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря (Себастьян Шайнер/AP)


Ізраїльські археологи у вівторок розкрили десятки нещодавно виявлених фрагментів біблійних текстів, відомих як Сувої Мертвого моря, що базуються на колекції давніх єврейських релігійних рукописів, яка була вперше виявлена ​​60 років тому.

Ізраїльські антикварні органи заявили, що на фрагментах пергаменту є рядки грецького тексту з книг Захарії та Наума, які радіовуглецевими аналізом датовані II століттям н. е.

Відкриття є результатом багаторічних ізраїльських розкопок в Юдейський пустелі та, як вважають, належать до набору, відомого як "Печера жаху", який так назвали у зв'язку з тим, що під час розкопок у 1960-х там знайшли 40 людських скелетів.

Сувої містять грецьке тлумачення Дванадцятьох Малих Пророків. Також знахідка включала схованку рідкісних монеть, 6000-річний скелет дитини - ймовірно, дівчинки, муміфікованої в шматку тканини - та великий кошик, датований 10500 роками, який, на думку фахівців, може бути найстарішим у світ.

"Ці знахідки важливі не лише для нашої власної культурної спадщини, але й для всього світу", - сказав Аві Коен, генеральний директор Міністерства Єрусалиму та спадщини, яке брало участь у розкопках.

"Фрагменти сувоїв, що містять біблійні тексти, монети та додаткові знахідки Другого храмового періоду, знайдені в цьому унікальному проєкті, безпосередньо свідчать про єврейську спадщину регіону та нерозривний зв’язок між єврейською культурною діяльністю та нашим місцем на цій землі," - він додав.

Вважається, що артефакти сховані в печері під час повстання Бар-Кохби, збройного повстання євреїв проти Риму за часів правління імператора Адріана, між 132 і 136 роками н. е.
Національний археологічний проєкт заявлений як захист від загрози розграбування старожитностей, триває у печерах та ярах Юдейської пустелі з 2017 року та отримав фінансування від Міністерства спадщини Єрусалиму.

Працівниця Ізраїльського управління старожитностей Таня Бітлер демонструє нещодавно виявлені фрагменти сувоїв Мертвого моря в лабораторії збереження в Єрусалимі 16 березня (Себастьян Шайнер/AP)


До кризи пов'язаної з коронавірусом в розкопках брали участь десятки молодих ізраїльтян.

"Команда, яка працювала в пустелі показала виняткову мужність, відданість меті, працюючи у печерах, розташованих між небом і землею, копаючи та продираючись крізь них, витримуючи густий і задушливий пил, і повертаючись із дарами, які мають незмірну цінність для людства", - сказав Ізраїль Хассон, керівник місії.

На сувої Мертвого моря, збірник єврейських текстів, вперше натрапили бедуїнські вівчарі в пустельних печерах на Західному березі, біля Мертвого моря та древнього міста Кумран, в 1946 році.

Бедуїни вішали сувої на стовпі, до того їх існування виявив єврейський професор університету. У 1940-х і 1950-х роках при продовженні розкопок в районі Кумрана та за його межами були отримані додаткові рукописи та фрагменти, які в кінцевому підсумку стали називатися сувоями Мертвого моря.

Вважається, що ці фрагменти, переважно на пергаменті, а також на шматочках папірусу, датуються III-І століття до н. е., включаючи найдавніші відомі копії єврейської Біблії та документи про аскетичну єврейську секту, яка існувала за часів Ісуса.

за матеріалами Washington Post


17.03.2021 19940
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

195

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699