8 червня у Надвірній відбулася нарада робочої групи щодо проведення фестивалю «ДженджурФист».
У ній взяли участь головний спеціаліст з питань пам’яток національного значення в Івано-Франківській області Лідія Максим’як (Міністерство культури України); головні спеціалісти відділу охорони культурної спадщини та музейної справи Богдан Клюшта і Андрій Чемеринський (управління культури облдержадміністрації); генеральний директор – науковий керівник Олександр Береговський (Національний заповідник «Давній Галич»); заступник голови Надвірнянської райдержадміністрації Степан Іроденко.
Завданням спільної робочої групи було вивчення можливостей проведення етнофестивалю на терені пам’ятки національного значення – Пнівського замку, який як відомо, перебуває практично в аварійному стані, а також вироблення плану заходів щодо забезпечення і здійснення всіх необхідних дозвільних процедур.
Робоча група оглянула фортифікаційні споруди Пнівського замку, ознайомилася з проблематикою окремих будівель – тріщинами у стінах та баштах, зсуванням ґрунтів. Підсумкове засідання проведено у приміщенні Надвірнянської райдержадміністрації.
За словами організатора фестивалю Наталії Байдак, «Фестиваль є можливістю для бажаючих пірнути у вир середньовічного життя та побуту. Ця мистецька акція повинна отримати надзвичайно позитивний резонанс, збагатити духовно і емоційно. Та найголовніше, наш фестиваль приверне увагу туристів, краєзнавців, істориків, інвесторів до Пнівського замку і до Надвірнянщини зокрема…».
В період фестивальних днів передбачені ярмарка, майстер-класи, виставки та екскурсії, концерти провідних етно-, фольк-, рокгуртів України.
Довідково:
Етнофестиваль «ДженджурФист - 2012» заплановано провести як триденний захід поруч Пнівського замку. Назва фестивалю є поєднанням двох слів: «дженджур» (джиджура, кіндзур, гіндур, горчанка жовта, тирлич карпатський) та «фист» (дужо, моцно, міць, сильно).
Легенда фестивалю є наступною: «…Окрасою Карпат, серед моря квітів і рослин, корінні жителі гір здавна вважають дженджур.
Його лікарські, а інколи навіть магічні властивості, помітили і лицарі Ордену тамплієрів. Дженджур входив у дванадцятку найцінніших для них лікарських рослин.
Використовували його і мольфари, особливо для лікування чоловічого безсилля та хворіб шлунку. Входив тирлич і в склад чудодійної мазі для відьом. Загалом у народній медицині відвари та настоянки дженджуру використовують при туберкульозі, бронхітах, подагрі, ревматизмі, імпотенції, артритах та захворюваннях печінки. І це далеко не повний перелік хвороб, з якими дженджорик здатен боротися.
В свою чергу, з середини 15 століття красою і твердинею Карпатського краю був Пнівський замок - неприступна фортеця, яку за період існування вдалося захопити тільки один раз і то внаслідок зради…».