Екологічна експедиція “Знай, що ти п’єш!” оголосила перші результати аналізів води у Івано-Франківській області.
На Івано-Франківщині перебувала екологічна експедиція проекту “Знай, що ти п’єш!”, яка перевіряє стан водопровідної та джерельної води по всій Україні. На Прикарпатті учасники експедиції протягом двох днів взяли 20 проб води в Івано-Франківську та області.
“Загалом стан води в області непоганий. Суттєве перевищення спостерігається лише за бактеріологічними показниками”, - розповів "ГК" хімік експедиції Михайло Маслов про результати перших аналізів.
“Ми приїжджаємо в населені пункти та намагаємося дізнатися у жителів, де вони беруть питну воду, які є джерела, криниці, де, власне, цікаво взяти проби, оскільки важливо дати саме ту інформацію, яка потрібна людям, — розповідає координатор експедиції, директор з маркетингу ТМ «Бар’єр» Андрій Войнов. — Ми беремо проби води з криниць, колонок, джерел, бюветів, а наші хіміки аналізують їх в мобільній лабораторії, яка є в складі екологічної експедиції. Перевіряється колір, запах, хімічний та мікробіологічний склад води”.
У Івано-Франківську учасники експедиції брали проби з джерела на міському озері (вул. Мазепи) та з водопроводу по вулиці Незалежності, 30. Джерельна вода виявилася доволі жорсткою (8,6 при нормі 7), а от водопровідна — м’якенька. Жорстка вода швидше псує побутові пристрої, до прикладу, пральні машинки, та погіршує стан волосся і шкіри. Вміст заліза в цих двох точках нижчий за норму — це позитивний показник. А от низький вміст фторидів (0,1 та 0,84 при нормі 1,5 мг/л) для людей, які споживають воду з джерела та водопроводу постійно, є приводом подбати про відповідні вітаміни. “Недостатня кількість фторидів у воді послаблює зуби та кістки. Щоб організм отримував необхідну норму фтору, варто вживати вітаміни або використовувати фільтри для води із функцією фторизації”, - наголосив Михайло Маслов. Занепокоєння викликала наявність у воді коліформ — бактерій групи кишкової палички. Їх кількість незначна, але цих бактерій у воді не повинно бути взагалі. Вода або проходить недостатнє очищення хлором, або заражається уже після очистки.
Найгірша ситуація з бактеріями групи кишкової палички виявилась у “Містечку милосердя Святого Миколая” у селі Горохолино Богородчанського району. "Кількість бактерій у воді, взятій з підвалу будинку, просто зашкалює. Триває аналіз води із свердловини поруч з будиночком. Ще перед тим, як ми вирушали у Горохолино, у нас була інформація, що вода, яку п’ють сестри милосердя, а також матері та їх діти, що проживають у будинку, заражена кишковою паличкою”, - зауважив Андрій Войнович. Забагато коліформ хіміки експедиції виявили також у міському водопроводі Рогатина (вул. Макухи, 1). Така вода може викликати отруєння.
Експедиція «Знай, що ти п’єш!», організована ТМ «Бар’єр», стартувала 10 липня з Голосіївської площі Києва, де взяла першу пробу води та дев’ятьма позашляховиками виїхала у напрямку Новоград-Волинського із заїздом до Чорнобильської зони. Далі маршрут дослідників води пролягав через Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Немирів і Кіровоград. Потім — Одеса, Херсон, Сімферополь, Севастополь, Запоріжжя, Донецьк, Харків, Дніпродзержинськ, Черкаси, Кременчук.
Метою експедиції є створення інтерактивної відкритої мапи води для того, щоб кожен міг отримати інформацію про характеристики води, якою користується. Результати перших днів проб уже сьогодні можна побачити на сайті www.watermap.com.ua. Поступово на карті будуть додаватися результати аналізів води з цілої України — всього майже 350 точок. Частина проб буде доставлена до Українського інституту екології людини для проведення аналізу фізичних і структурних властивостей води, на основі яких робиться екологічний паспорт якості питної води.
Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК