Іванофранківцям варто готуватись до подорожчання послуг водопостачання та водовідведення

 

/data/blog/34248/39de1a60df648deeb3140df7a11405a4.jpg

На початку ХХ століття міська влада Станиславова вирішила започаткувати цивілізований спосіб життя, який полягав у створенні загальноміської каналізаційної системи.

З цією метою в одному з віденських банків взяли кредит на загальну суму близько 4 млн. крон. Як це не дивно, та за більш ніж 100 років ситуація повторилася — монополіст на ринку послуг водопостачання та водовідведення КП «Івано-Франківськводоекотехпром» залучає кошти Світового банку на модернізацію мереж.

Західні кредитори вирішили поцікавитись, чи знають жителі міста тарифи і зобов’язали керівництво підприємства провести громадські слухання в рамках проекту «Покращення підзвітності у секторі водопостачання у місті Івано-Франківську», пише газета "Галичина".

Не гірші, але й не кращі

Як показали громадські слухання, іванофранківці не особливо переймаються цією темою, а ще менше розуміють, звідки беруть тарифи на водопостачання та каналізацію. Скористаємося аналітикою Міністерства регіонального розвитку та будівництва. З неї випливає, що в івано-Франківську тариф на водопостачання для населення становить 2,74 грн. за кубічний метр. Найнижчий тариф у Вінниці — 1,66 грн., найвищий в Луганську — 5,58 грн. Наш обласний центр займає 12-те місце з-поміж 27 міст, тобто в 11 містах тарифи нижчі, ніж у нас. В Івано-Франківську тариф на водовідведення становить 1,79 грн. за кубометр. Найнижчий тариф у Сімферополі — 0,79 грн., найвищий у Білій Церкві — 4,04 грн. Івано-Франківськ посідає восьме місце за цим показником. Заради справедливості зазначимо, що в усіх міст різні стартові умови: якщо у Львові немає річок, то собівартість послуг водопостачання у цьому місті буде неминуче більшою, ніж у нас. В цьому сенсі Івано-Франківську пощастило, адже джерелом водопостачання міста є поверхневі води двох гірських річок — Бистриці Солотвинської і Бистриці Надвірнянської — потужністю 90 тис. кубометрів за добу, на яких розташовано два водозабори. Очищення питної води проводять на Черніївському комплексі водоочисних споруд.

Іванофранківці економлять воду

Як повідомив генеральний директор КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Олександр Чеповий, в 2012 році жителі Івано-Франківська використали 10,25 млн. кубометрів води. З 2006 року споживання води зменшилось на чверть. Нескладні арифметичні обчислення показують, що в середньому житель івано-Франківська споживає 41 кубометр води на рік. В цьому сенсі іванофранківці можуть себе вважати справжніми європейцями, адже наші західні сусіди споживають близько 50 кубометрів на рік. Разом з тим чинними в Україні нормативами закріплено місячне споживання на рівні 9,5 кубометра на людину. Ці розрахунки використовують у тому разі, якщо немає лічильника. Очевидно, що відсутність приладу обліку змушує таких громадян платити втроє дорожче за тих, у кого є квартирний лічильник. Основним споживачем води в Івано-Франківську є населення (72,1%), на бюджетні установи припадає 10,8%, інші організації — 7,1%.

Вода «тікає» в пісок

Стан водопровідного та каналізаційного обладнання викликає тривогу: 17% мереж, 26% водогонів, 31% колекторів є застарілими і потребують модернізації. Зношені та аварійні мережі провокують великі втрати води, які в Івано-Франківську становлять 43%. Це втрати як технологічні, так і через неврегульованість стосунків зі споживачами. Наприклад, ДКП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» компенсувало водоканалові втрати, які ставалися при транспортуванні води системами теплопостачання. Після того, як місто позбулося котельні на індустріальній вулиці, 34 і на ринок вийшла «Станіславська енергетична компанія», втрати покривати було нікому, адже дитя ПАТ «Прикарпаттяобленерго» відмовляється це робити. Є неврегульовані ситуації і на побутовому рівні, адже незрозуміло, хто заплатить за воду, яка витекла в підвалі будинку і не пройшла через лічильники споживачів.

Як звести дебет з кредитом?

В Івано-Франківську тарифи на водопостачання покривають затрати на 74%, на водовідведення — на 77%. Як констатує О. Чеповий, собівартість водопостачання — 3,66 грн., а середній тариф дозволяє вторгувати лише 2,87 грн. Подібна до цього ситуація і щодо водовідведення: при собівартості 2,25 грн. водоканал отримує 1,94 грн. Згідно із законодавством, у разі невідповідності тарифів собівартості послуг різницю повинна компенсувати держава. Однак на практиці держава ці кошти не виділяє. З 2002 року Державний бюджет заборгував підприємству 35,4 млн. гривень. У читачів може виникнути запитання: як підприємство може працювати, маючи таку дебіторську заборгованість? Відповідь проста: в структурі тарифу закладено кошти на модернізацію мереж, але підприємство вимушене спрямовувати їх на фінансування поточної діяльності, тобто виплату зарплати, оплату електроенергії, закупівлю реагентів тощо. Очевидно, що така ситуація довго тривати не може і з часом мережі, які не ремонтують, будуть виходити з ладу.

Субвенція — лише для своїх

В модернізації застарілих водогонів могла б посприяти і держава. В бюджеті України на нинішній рік передбачено субвенцію у розмірі 440 млн. гривень на капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення. Однак на водоканали Івано-Франківської області з цих коштів не передбачили жодної копійки. 200 мільйонів отримає Донецька область, 130 мільйонів — Луганська, 50 — Запорізька, 40 — Дніпропетровська, по 10 — Херсонська та Миколаївська області. Схожа ситуація і з цільовою програмою «Питна вода України», коли з передбачених у Держбюджеті 83,3 млн. гривень на Донецьку область спрямували 42,5 млн. (51%).

Кредитори допоможуть

Нинішнього року «Івано-Франківськводоекотехпром» планує реалізувати низку заходів щодо використання коштів Світового банку. Зокрема, 6,7 млн. доларів витратять на реконструкцію каналізаційно-очисної станції. Крім того, розробляється техніко-економічне обррунтування та тендерна документація на будівництво лінії обробки мулу з використанням біогазу (вартістю 303 тис. доларів). Кредити Світового банку є достатньо вигідними через низькі ставки, які неможливо отримати в комерційних банках. Важливим аспектом є й те, що технічний нагляд та контроль за використанням коштів здійснюють авторитетні європейські компанії. Попри очевидні переваги все ж є побоювання, чи не стануть кредити непомірним тягарем для комунального підприємства. Поки що для хвилювання немає підстав, адже в структурі вартості одного кубометра води на повернення кредитів передбачено 11 копійок.

Прогнози — річ невдячна

Безперечно, що ключовим питанням для пересічних іванофранківців залишається розмір тарифів і те, чи передбачається їх підвищення. В Україні тарифи на водопостачання та водовідведення визначає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. «Івано-Франківськводоекотехпром» разом з іншими водоканалами країни звернувся в комісію з проханням підвищити тарифи до економічно обррунтованого рівня. Комісія вивчає ці документи і в будь-який час може ухвалити відповідне рішення. Однак питання тарифів в Україні є політичним і без відповідної вказівки згори ніхто не ризикне його вирішити. До речі, в рамках телепроекту «Діалог з країною» Президент Віктор Янукович пообіцяв, що підвищення тарифів не буде.

 

"Паралелі"


10.04.2013 810 4
Коментарі (4)

іванофранківець 2013.04.11, 09:46
Шановні містяни на вас просто хочуть перекласти витрати з погашення кредиту підприємтва. Навіщо покривати чужу безгосподарність.
МІЩАНИН 2013.04.11, 12:59
"Згідно із законодавством, у разі невідповідності тарифів собівартості послуг різницю повинна компенсувати держава. Однак на практиці держава ці кошти не виділяє" А ХТО КОНКРЕТНО (яка чинуша)ВІД ІМЕНІ ДЕРЖАВИ БЛОКУЄ ЦЕ? Пора чиновникам персонально відповідати за те що діється в місті!
Сергій Чирва 2013.04.11, 16:03
У нашому місті сама чиста вода в Україні. А от що довкола неї робиться - це вже якесь болото.
gryc 2013.04.12, 11:56
Якщо не інвестувати в модернізацію поступово, то за якийсь час доведеться тарифи піднімати в рази. Якщо, звичайно, ми хочемо і надалі мати цілодобове водопостачання і воду хорошої якості. У всіх розвинених країнах тариф на стоки вищий, ніж на воду. Так що тарифи треба піднімати і брати той кредит. Але холера, хто ж то слідкуватиме, аби ті кошти не пішли на відкати та інші хабарі?!!!
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

977
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

793
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1907
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3263
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2560
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2552

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

254

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

741

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

698

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1624
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

369
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

705
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

624
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

360
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

388
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27050
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

849
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19686
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

438
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

404
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

739
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1357 4