Івано-франківська психологиня Наталія Чаплинська розповіла про актуальність своєї професії в умовах війни

Триває третій рік повномасштабної російсько-української війни, а відтак робота психолога та психотерапевта в умовах сьогодення набуває ще більшої актуальності для кожного українця.

Про свій досвід під час етеру програми «Новий погляд» розповіла Наталія Чаплинська, депутатка обласної ради, голова постійної комісії з питань захисту прав учасників і ветеранів та їхніх сімей, психологиня та психотерапевтка, голова громадської організації «Центр допомоги «Людина»» і благодійного фонду «Інтегро», передає Фіртка.

До слова, волонтерською роботою жінка займається понад 10 років.

читайте також: Військовим з Івано-Франківська, які потребують психологічної реабілітації, виплачуватимуть по 10 тисяч гривень

«Почався Майдан, Революція Гідності і я вирішила, що потрібно бути не тільки учасницею цих дійств, але й надавати відповідну підтримку тим, хто цього потребує. Тобто спочатку учасникам Революції Гідності, а згодом, коли почалася війна з російським агресором, то військовим.

Цю роботу ведемо до сьогодні на волонтерських засадах. Є когорта моїх колег-психологів, а тепер вже й ветеранів, які також долучаються до психології, з якими ми проводимо велику роботу – активно допомагаємо нашим військовим, ветеранам, їхнім родинам і родинам загиблих.

Так долею склалося, що я перший психолог-практик у нашій області. Раніше такого фаху і спеціальності не було, натомість були лише викладачі психології.

У 1989 році я закінчила Харківський педагогічний інститут – відділення практичної психології, після чого повернулася до Івано-Франківська. Тут почала практикувати. Я знаю ці хвилювання, бо слово «психолог» одразу прирівнювалося до психіатра, а радянська психіатрія мала дуже поганий спадок у нашому житті. Це страшна була річ.

Раніше я займалася психологічним лікбезом – і по радіо, і по телебаченні, і в своїй роботі, роз’яснювала, що психолог працює з людьми, які абсолютно нормальні, які просто стикнулися з певними життєвими ситуаціями і їм зараз складно розібратися.

Я не кажу слово «проблеми», а саме життєві ситуації, де психолог дає можливість людині побачити цю ситуацію з іншого боку, як в кіно, і знайти шлях і зокрема вихід.

Можу сказати, що людей без комплексів немає і це є нормально, тому що життя так складається: хтось робить якісь зауваження чи вчинки, про які потім шкодує. І, звичайно, вони розвивають певні комплекси. Деякі ситуації пов’язані з батьками, які потім дають свої наслідки, чи, до прикладу, з педагогами. Єдине, що складніше було тоді - нас хотіли робити «ідеальними», а людина не може бути ідеальною. На сьогодні ми пройшли той етап», - розповідає Наталія Чаплинська.

Жінка додає, що в умовах сьогодення насамперед багатьох дуже змінила війна, адже це глибокий та важкий стрес.

«Військові – перша лінія фронту, а ми вторинна, бо ж ми з ними спілкуємося, за них переживаємо. І хто б що не говорив, але війна зачіпає всіх – навіть тих, хто знаходиться далеко від фронту. Вона змінює суспільство в цілому.

Пізніше потрібно буде ще одні зміни проживати, коли з фронту військові прийдуть і повернуться до мирного життя. І їхні рідні так само не знають, як себе з ними поводити. Наші військові повернуться просто іншими», - наголошує психологиня.

Наталія Чаплинська ділиться, що вона, як фахівець, працюючи з військовими, емоційно проживає все те ж, що й вони.

«Я проживаю все те, що проживає воїн або людина, яка сидить переді мною. Я інколи плачу разом з ними, сміюся разом з ними, сумую й так діла. Але я знаю, що мені треба мати ресурс, щоб їм допомагати.

Ресурсом для мене стає добра музика, природа, мистецькі речі. Я люблю вишивати – вишиваю бісером картини моря, але ні одної картини вдома не маю. Задоволення отримую, коли їх дарую», - розповідає депутатка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Шукати баланс між військовим обов'язком та необхідністю працювати»: Андрій Семанів про те, як бізнесу вистояти під час війни


29.02.2024 Тіна Любчик 1062 1
Коментарі (1)

Кукуха якось тримається здається 2024.02.29, 22:42

У неї є ютуб-канал чи вона інший психолог?

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

286
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1140
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2090 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

991
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2913
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1999

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

774

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

944

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1363

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1965
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26209 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

652
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

858
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2863
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1129
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

841
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1098
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1095
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

285
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4037
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

967
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1537