Івано-Франківськ лідирує у рейтингу Індексу публічності органів місцевого самоврядування (інфографіка)

Івано-Франківська міська рада з загальним показником 77,7% перебуває на першій позиції у регулярному рейтингу обласних центрів за результатами вимірювання у 2017 році Індексу публічності органів місцевого самоврядування та відповідає задовільному рівню публічності. Проте, порівняно з попередніми роками суттєвого прогресу в зростанні рівня публічності не зафіксовано, він становить 0,5%. 

Про це йшла мова 27 квітня під час презентації результатів щорічного дослідження Індексу публічності органів місцевого самоврядування у Івано-Франківську.

За даними попереднього дослідження показник публічності становив 77,2%. Завдяки стабільному показнику публічності Івано-Франківськ перебуває на постійних лідерських позиціях серед обласних центрів України, що зумовлено продовженням функціонування належних практик започаткованих попередньою владою на ініціювання нових чинною владою.

Позитивно на місце в рейтингу впливає належна робота та розгалужена мережа Центрів надання адміністративних послуг, продовження практики безпосереднього звітування міського голови перед виборцями на відкритій зустрічі, забезпечення безперешкодного доступу до нормативної бази органу місцевого самоврядування через електронний сервіс, функціонування електронної приймальні, наявність процедури дистанційного запису на прийом, вільний доступ громадян до сесій міської ради, наявність графіків звітування депутатів та наявність звіту про використання коштів депутатського фонду  тощо. Але, не зважаючи на високі показники публічності органу місцевого самоврядування, варто було б усунути низку недоліків  у сфері оприлюднення відкритих даних, налагодити належну роботу міського сервісу «Відкритий бюджет» для забезпечення безперешкодного доступу громадян до структурованої інформації щодо надходжень і видатків з місцевого бюджету, а також вдосконалити практику звітування депутатів перед виборцями.

Міський голова

Показник публічності міського голови 89,7% зумовлений регулярним висвітленням діяльності міського голови на офіційному сайті міста Івано-Франківська, регулярною комунікацією з виборцями через ефіри на телебаченні, здійсненням прийомів громадян, в тому числі й виїзних. Крім того, міський голова регулярно комунікує з виборцями, відповідаючи в режимі онлайн відео-трансляції через Facebook. У вільному доступі на офіційному сайті міста перебувають оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад, протоколи конкурсних комісій та розпорядження міського голови про призначення службовців. Також через офіційний сайт забезпечений безперешкодний доступ до стратегічного плану розвитку міста. З бюджетом міста, змінами до нього та щомісячною узагальненою інформацією про надходження і видатки, а також паспортами бюджетних програм можна вільно ознайомитись у спеціалізованому розділі офіційного сайту міста. Через систему електронних закупівель PROZORRO здійснюються всі тендери, які перевищують суму 50 тис. грн. Звертатися з пропозиціями до місцевої влади громадяни можуть завдяки функціонуванню системи електронних петицій. Статут територіальної громади, в якому, зокрема, врегульовано процедуру участі громадян у прийнятті рішень, розміщений у вільному доступі на офіційному сайті міста. Розпорядження міського голови, завдяки електронній базі нормативних актів, перебувають у постійному безперешкодному доступі.

Не зважаючи на високий рівень публічності міського голови, варто звернути увагу й низку недоліків. Через офіційний сайт міста не забезпечено доступ до електронної декларації міського голови. Щоп’ятниці міський голова здійснює прийом юридичних осіб, проте у зручному доступі відсутня інформація про процедуру запису на такий прийом. У міського голови є 2 штатних і 13 позаштатних радників, проте у вільному доступі лише часткова інформація про них. Зведена актуальна версія бюджету з урахуванням внесених змін у вільному доступі відсутня, а електронний сервіс «Відкритий бюджет» належним чином не функціонує. Інформація про перелік та ставки місцевих податків і зборів у зручному форматі та у вільному доступі відсутня, так само, як текст річного звіту міського голови про свою діяльність.

Виконавчі органи

З показником 76,5% виконавчі органи на третій позиції у зведеному рейтингу і поступаються виконавчим органам Львівської та Вінницької міських рад приблизно на 2,5%. Лідерські позиції у рейтингу виконавчим органам в першу чергу забезпечило належне функціонування Центру надання адміністративних послуг та її територіальних підрозділів. На офіційному сайті Івано-Франківська можна безперешкодно ознайомитись з структурою виконавчих органів, контактними даними, інформацією про керівників виконавчих органів тощо. Біографічні відомості та контактні дані заступників міського голови теж перебувають у вільному доступі. З графіком прийому громадян можна вільно ознайомитись на офіційному сайті. Інформація про персональний склад виконавчого комітету, анонси засідань виконавчого комітету, проекти рішень та рішення виконавчого комітету теж доступні на офіційному сайті Івано-Франківська. Доступ громадян до приміщень виконавчого комітету вільний. Формальні обмеження доступу громадян на засідання виконавчого комітету – відсутні. Інформація про земельні торги та результати цих торгів розміщується на сайті Управління земельних відносин. Механізми громадської участі врегульовані Статутом територіальної громади, який для вільного доступу розміщений на офіційному сайті Івано-Франківська. Для спрощення реалізації громадянами свого права на звернення та доступ до публічної інформації – функціонує електронна приймальня, де через он-лайн інструменти громадяни мають можливість надіслати запити чи звернення. Програми, які фінансуються з місцевого бюджету доступні у спеціальному розділі на сайті міста, так само через спеціальні розділи забезпечено доступ громадян до звітів про виконання місцевих програм та звітів виконавчих органів.

До недоліків політики публічності виконавчих органів слід зарахувати відсутність доступу до декларацій заступників міського голови через офіційний сайт міста. Відсутній прогрес у питанні забезпечення доступу до біографічних відомостей про членів виконавчого комітету. Немає вільного доступу до повної інформації про послуги, які надаються комунальними підприємствами і вартість цих послуг. Політика оприлюднення відкритих даних залишає за собою право бажати кращого, оскільки взагалі відсутні реєстр боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності, інформація про рекламні засоби та перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. Більша частина інформації, яка оприлюднена як «відкриті дані» не відповідає формату відкритих даних, оскільки автоматизована обробка цієї інформації неможлива, бо оприлюднена вона в немашиночитному вигляді. Окремий портал, чи зручна навігація для роботи з відкритими даними – відсутні.

Міська рада

Депутатський корпус Івано-Франківської міської ради перебуває на восьмій позиції загальноукраїнського рейтингу місцевих рад обласних центрів з показником 68,7%. Порівняно з попереднім дослідженням індекс публічності зріс майже на 5%. Задовільний рівень публічності зумовлений вільним доступом до контактних даних депутатів, регламенту міської ради, графіку прийому громадян, інформації про персональний склад депутатських фракцій та комісій тощо. На сайті міської ради можна ознайомитись з проектами рішень. Через електронну базу нормативних актів забезпечений безперешкодний доступ до рішень міської ради. Доступ громадян на сесії ради нормативно не обмежений, результати голосувань оприлюднюються. Так само у вільному доступі перебувають депутатські запити. Громадяни вільно можуть ознайомитись із зведеною інформацією про відвідуваність депутатами сесій та засідань депутатських комісій. Звіти частини депутатів оприлюднені на сторінці міської ради. Крім того, зафіксований прогрес у питанні забезпечення безперешкодного доступу громадян до інформації про використання коштів депутатського фонду. Налагоджене системне інформування про дату і час засідань постійних депутатських комісій.

До негативних моментів належить незмінна ситуація у питанні забезпечення належних умов для доступу громадян до засідань депутатських комісій. Формальних обмежень для громадян не існує, проте відсутність належного інформування про дату і час засідання не дає можливості громадянам безперешкодно потрапити за засідання депутатських комісій. Крім того, відсутня практика звітування депутатських комісій про результати своєї діяльності. На сайті міськради наявна інформація лише про питання, які розглядалися комісіями. Регулярна відео-трансляція сесій не проводиться. Відсутня оперативна інформація про реєстрацію депутатів на засіданнях міської ради. Повні біографічні відомості про депутатів відсутні у вільному доступі, так само, які відсутня у зручному вигляді інформація про права і обов’язки депутатів, а також відсутній доступ через сайт міської ради до електронних декларацій    секретаря міської ради і депутатів.

Про дослідження

Індекс публічності – це інструмент, що дозволяє всесторонньо оцінити та порівняти між собою рівень прозорості, відкритості та підзвітності муніципальних інституцій у їхній взаємодії з мешканцями. В цілому вимірювання Індексу публічності націлене на те, щоб зрозуміти, наскільки публічно приймаються рішення і втілюється в життя політика муніципалітету. Результатом такого дослідження є рейтинг публічності муніципалітетів, а також окремих його суб’єктів: міських голів, виконавчих органів та депутатів місцевих рад.

Унікальність Індексу публічності полягає в тому, що комплексній оцінці підлягає широкий спектр функцій та напрямків діяльності муніципалітету – забезпечення доступу до публічної інформації, доступність адміністративних послуг, регуляторна політика, оприлюднення місцевих нормативно-правових актів, прозорість бюджетного процесу, забезпечення участі громадськості, функціонування офіційного веб-сайту, оприлюднення містобудівних та програмних документів, оприлюднення інформації у форматі відкритих даних. Цим Індекс публічності відрізняється від інших моніторингових досліджень, які акцентовано оцінюють окремі аспекти публічного урядування (моніторинг дотримання законодавства про доступ до публічної інформації, відкритості офіційних веб-сайтів або моніторинг розвитку електронної демократії).

Фотогалерея


27.04.2018 3278
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

890 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2248
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

455

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31771 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1559
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728