Івано-Франківщина у п'ятірці областей, де найбільша кількість пропозицій роботи для ветеранів

У 2024 році кількість вакансій для ветеранів зросла на 82%.

Проте, як свідчать дані кадрового порталу Work.ua, аналітика показує, що роботодавці мають низку упереджень до цієї категорії працівників, пише Фіртка.

Зокрема, рідко готові запропонувати їм керівні посади та ототожнюють із людьми з інвалідністю.


Українському ринку праці потрібні ветерани, а ветеранам — дружні до них компанії


За попередніми оцінками Міністерства у справах ветеранів, після завершення війни кількість ветеранів і членів їхніх родин становитиме близько 5-6 мільйонів осіб.

Також аналітика Українського ветеранського фонду свідчить, що працевлаштування цієї категорії людей є одним із викликів сьогодення:

  • Лише 13% ветеранів не мали перешкод при працевлаштуванні.
  • Тільки третина респондентів з-поміж мобілізованих хоче повернутися на своє робоче місце.
  • Абсолютна більшість респондентів передбачають ймовірність відсутності роботи, інклюзивного простору й адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю.
  • Понад 60% компаній не мають досвіду працевлаштування ветеранів.

Водночас на ринку праці вирує дефіцит кадрів. Роботодавцям бракує працівників, а їхній найм викликає все більше труднощів. За оцінками Міністерства економіки, Україні необхідно залучити 4,5 млн додаткових працівників, щоб забезпечити щорічне зростання ВВП.

Очевидно, що ветерани є важливою рушійною силою для ринку праці та економіки держави. Але чи відкритий до них український бізнес?

Щоб зʼясувати це, у грудні 2023 року Work.ua презентував інструмент самооцінки для організацій — чекліст «Наскільки ваша компанія готова брати на роботу ветеранів».

На сьогодні чекліст пройшли понад 2 000 компаній. Аналітики проаналізували їхні відповіді, а також вакансії, помічені на сайті позначкою «Ветеранам». Саме ці дані використані для аналітики, викладеної у цій статті.


У 2024 році вакансій для ветеранів побільшало на 82%


При розміщенні вакансії на сайті Work.ua роботодавець може позначити її фільтром «Для ветерана». Якщо у лютому 2022 року таких пропозицій роботи було 3 229, то у червні 2024 — вже 12 334. Тобто їхня кількість зросла майже у 4 рази.

На вакансії для ветеранів впливали всі ті чинники, що і на загальний ринок праці: бачимо різке падіння пропозицій роботи після початку повномасштабного вторгнення, просідання у грудні, який є «низьким» сезоном тощо.

Водночас протягом 2024 року кількість вакансій для ветеранів зросла на 82%, що не синхронізується із загальним ринком праці, де роботи побільшало на 22% (що теж чимало).

Що могло вплинути на ситуацію? 

  • Роботодавці стикнулися з дефіцитом кадрів, що змушує їх долати упередження до різних категорій працівників, зокрема й ветеранів.
  • Ця тема активно обговорюється в різних середовищах: в громадському секторі, на рівні великого бізнесу, міжнародних інституцій тощо. В інформаційному просторі зʼявляється більше матеріалів, досліджень, кейсів про працевлаштування ветеранів. Наприклад, на Work.ua є окремий розділ «Найм ветеранів». Це також дозволяє зняти певну стигму з цієї теми.

"Але не заперечуватимемо очевидного: поки що вакансій для ветеранів досить мало — лише 11% від усіх пропозицій роботи".


Які області виявилися не надто дружніми до ветеранів


Хто шукає ветеранів і на які посади? Аналітики Work.ua проаналізували розподіл відповідних пропозицій за областями.

Зʼясувалося, що в абсолютних числах найбільшу кількість роботи ветеранам пропонують роботодавці на Київщині та ті, що шукають віддалених працівників (переважно у сферу IT, маркетингу, продажів).

За ними йдуть роботодавці з Львівської, Дніпропетровської, Одеської та Івано-Франківської області.

"Тут немає нічого дивного, адже в цих областях бачимо найбільше вакансій на ринку праці в цілому.

Як проаналізувати частки вакансій для ветеранів у кожній області, стає цікавіше.

Бачимо, що в лідерах Херсонська, Тернопільська, Львівська та Миколаївська області. Натомість найменшу частку роботи для ветеранів маємо на Донеччині, Харківщині та Полтавщині".


Роботодавці не бачать ветеранів на керівних посадах


Розподіл вакансій для ветеранів за галузями показує, що роботодавці бачать їх у стереотипно чоловічих сферах, як-от транспорт, звʼязок, охорона.

Найрідше вакансії ветеранам пропонують у категоріях «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» (менш як 6% вакансій) і «Краса, фітнес, спорт» (3%).

У десятку посад, які найчастіше позначають підхожими до ветеранів, потрапили:

  • водій (1 131 пропозиція роботи у червні);
  • менеджер з продажу (714);
  • продавець-консультант (615);
  • вантажник (465);
  • касир (421);
  • менеджер по роботі з клієнтами (397);
  • інспектор відділу охорони (359);
  • експедитор (291);
  • різноробочий (290);
  • комірник (274);
  • кухар (230).

Зауважимо, що 7 із 10 посад у цьому переліку збігаються із десяткою найпопулярніших вакансій на загальному ринку праці.

Наступна десятка посад для ветеранів також складається практично лише з робітничих професій: бухгалтер, прибиральниця, слюсар, електрик, торговий представник, оператор АЗК, оператор контакт-центру, провізор, швачка.

Ще декілька важливих висновків щодо вакансій, які роботодавці позначають фільтром «Для ветеранів»:

  • Майже 70% вакансій для ветеранів позначені також як «Для людей з інвалідністю». Реальність така, що війна триває і ветеранами стають або за віком, або після поранення, або за сімейними обставинами.
  • Нерідко (у 66% випадків) вакансії для ветеранів позначають як підхожі для студентів. Також 40% вакансій для ветеранів водночас мають фільтр «Для пенсіонерів».
  • У 51% пропозицій роботи для ветеранів не вимагається досвід роботи. Тоді як на ринку праці в цілому таких вакансій 42%.
  • У 15% вакансій ветеранам пропонують роботу з неповною зайнятістю, у 7% — дистанційну роботу. Це відповідає загальним тенденціям.

Чи готові компанії йти назустріч ветеранам: підсумки чекліста від Work.ua


18 грудня 2023 року Work.ua презентував інструмент самооцінки для організацій — чекліст «Наскільки ваша компанія готова брати на роботу ветеранів». Він дає змогу роботодавцям зрозуміти, що в компанії вже зроблено для успішного найму ветеранів, а над чим ще потрібно попрацювати.

На сьогодні чекліст пройшли понад 2 000 компаній. Він складається з 43 запитань, які розділені за блоками: «Насамперед», «Пошук і найм», «Здоров’я і безбар’єрність», «Адаптація та психологічна підтримка» і «Корпоративні практики та соціальна відповідальність».

  • Середній результат поміж усіх компаній, які пройшли чекліст — 54%. Найвищий середній бал мають компанії із понад 1 000 співробітників — 59%. Імовірно, великий бізнес має більше ресурсів для впровадження найкращих практик з адаптації бізнесу до потреб ветеранів.
  • У 37% компаній керівництво готове виділяти фінансові та інші ресурси, щоб організувати працевлаштування ветеранів, включно з інфраструктурою безбар’єрності, наявністю підтримки та змінами в корпоративній культурі. Ще 48% готові робити це частково.
  • 78% компаній підтримують зв’язок з працівниками, які зараз служать у ЗСУ, та їхніми родинами.
  • 47% компаній вказують в описах вакансій, що відкриті до найму ветеранів. Також 42% мають вакансії, при закритті яких віддається перевага ветеранам.
  • 8% роботодавців мають програму медичної та психологічної реабілітації ветеранів, яка включає пропозиції поза робочої активності для ветеранів та їхніх родин.
  • У 55% компаній є можливість працювати за гнучким графіком чи гібридним режимом роботи.
  • У 18% компаній є ефективна програма адаптації для нових співробітників, яка враховує потреби ветеранів. У 60% є практика, коли за кожним новим співробітником (не тільки за ветеранами) закріплено людину, яка допомагає йому / їй адаптуватися в компанії, супроводжуючи в перший період працевлаштування.
  • У 37% компаній існує в організації політика безбар’єрності та інклюзивності, у 70% заборонені дискримінаційні практики.
  • 95% компаній не використовують продукцію чи послуги російського походження.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині та в інших регіонах: які підприємства є найбільшими роботодавцями

«Власна справа»: 25 людей з Івано-Франківщини отримають мікрогрант, щоб започаткувати бізнес

Іванофранківці відповіли, чи легко відкрити бізнес у місті


22.08.2024 5651
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1310
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

962
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1222 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3636 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33835
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2793

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

328

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

716

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1646

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1030
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

586
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

474
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

852
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12158
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1459
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1235
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1322
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

504
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

209
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

284
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

330
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1221