Юний прикарпатець створив радіокерований танк та устілку-генератор (ФОТО)

У дев’ятикласника Владислава Тисячного з Ворохти незвичні як для підлітка захоплення – винахідництво та поглиблене вивчення фізики, математики, інформатики, хімії. Хлопець все своє дозвілля присвячує пізнанню цих дисциплін, конструюванню винаходів, а в майбутньому мріє стати вченим.

Владислав навчається у дев’ятому класі (на першому курсі) Івано-Франківського фізико-технічного ліцею, пише Фіртка з посиланням на Галичину.

А перед вступом до цього навчального закладу його шкільна біографія писалася у Ворохтянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів. Хлопець зізнається, що адаптація до нового навчального середовища минула легко.

Але не приховує: спочатку йому було складніше вивчати гуманітарні предмети, а от з його улюбленими математикою, фізикою, інформатикою та хімією проблем не було. Загалом він задоволений новим навчальним закладом і зауважує, що тут демонструє вищі результати, ніж у школі.

Навчаючись у восьмому класі Ворохтянської школи, Владислав на районному етапі учнівської олімпіади з фізики посів перше місце, а на обласному – третє. І саме ці успіхи привели його до Фізико-технічного ліцею. Мама хлопця Оксана Тисячна розповідає, що спочатку вони з чоловіком побоювалися.

«Переживали, як його відпустити до Івано-Франківська, як він житиме в гуртожитку, чи знайде спільну мову з ліцеїстами, а найбільше переживали через гуманітарні предмети. Йому важко вчити вірші: зазубрив, розказав і забув. За пів року навчання в ліцеї знання Владислава з фізики та математики поглибилися. На обласних етапах учнівської олімпіади з цих предметів здобув другі місця, а з інформатики – третє», – розповідає вона.

Пані Оксана розповідає, що любов до математики та фізики в її сина з’явилася ще в дитинстві. І в цьому, безперечно, є і її заслуга, адже свого часу пожертвувала власною кар’єрою заради виховання дітей.

«Після закінчення школи народила старшого сина Андрія і повністю присвятила себе дітям. Намагалася більше з ними займатися, особливо математикою. Обоє синів схильні до цієї науки», – каже моя співрозмовниця.

Тому й не дивно, що з фізикою хлопець ознайомився раніше, ніж це передбачено навчальною програмою. У п’ятому класі він ретельно вивчив підручник з фізики за сьомий клас. А сьогодні поглиблено вивчає цю дисципліну, читає спеціальну літературу, переглядає різноманітні відео про відомих учених тощо.

Винахідництвом Владислав захопився лише рік тому. У 14 років сконструював свій перший пристрій – радіокерований танк. А через рік на обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук (МАН) посів третю сходинку з іншим своїм винаходом – устілкою-генератором.

«Дивився різні відео, як інші люди роблять щось нове, і подумав, що я нічим не гірший від них і теж можу таке зробити. З цього все і почалося, – розповідає дев’ятикласник. – Окрім радіокерованого танка, для якого розробив програму на телефоні, виготовив робот-маніпулятор у комплекті з конвеєром, а також лазерну сигналізацію, яка реагує на рух людини. Продовжую працювати над генератором-устілкою, хочу начепити на неї передавач і спробувати передати якісь сигнали. Цей винахід допоможе рятувальникам визначати місце перебування людини, яка заблукала в лісі».

Владислав розповідає, що мріє виготовити квадрокоптер. Для цього хоче замовити на відомому китайському сайті необхідні деталі, спаяти їх і спробувати запустити самостійно змайстрований прилад у небо. Щодо більш глобальних цілей, то хлопець мріє стати фізиком-теоретиком. Тому не дивно, що серед його кумирів – всесвітньо відомі фізики та математики Ісаак Ньютон, Блез Паскаль та Анрі Пуанкаре.

Хлопець розповідає, що раніше професійно займався лижним спортом, доволі успішно виступав на всеукраїнських змаганнях. Сьогодні ж дев’ятикласник повністю переключився на поглиблене вивчення своїх улюблених дисциплін – фізики, математики, інформатики. Саме знання з цих предметів, на думку мого співрозмовника, є необхідними та важливими у винахідництві. І додає, що для опису будь-якого винаходу в науковій роботі стануть у пригоді знання української мови. Цей предмет, за його словами, він знає на тверду четвірку за п’ятибальною шкалою.

Як переконаний Владислав Тисячний, фізику і математику треба вивчати, щоб більше розуміти природу. Інформатику не обов’язково знати всім, лише окремим людям, які хочуть займатися цією дисципліною професійно. Хімію дуже важливо вивчати насамперед для того, щоб, приміром, знати, з чого виготовлено поліетиленовий пакет, і розуміти, чому він так довго розкладається і яку небезпеку може в собі таїти …

Оксана Тисячна наголошує, що дуже важливо підтримувати дітей у їхніх захопленнях, дозволяти їм розвиватися за своїми траєкторіями і не нав’язувати власної думки щодо їхнього майбутнього фаху чи хобі.

«Батькам треба працювати над тим, щоб розгледіти в своєї дитини те, що їй буде потрібно в житті, – констатує вона. – Своїм синам завжди казала: Ви повинні себе знайти, адже будь-який фах, який вам до душі, – чи сантехніка, чи будівельника, – буде приносити вам задоволення. Не варто дорослим нав’язувати дітям своїх мрій. Думаю, кожна дитина сама має будувати свої плани, а батьки – просто їх підтримувати, розвивати те, що закладено природою».


Читайте також:

Франківські активісти створили близько пів тисячі станцій моніторингу повітря (ВІДЕО)

Фотогалерея


21.01.2021 1035
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

667
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2267
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1999
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2023
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6067 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2307 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

182

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

994

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

994

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1249
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

475
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1936
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3833
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26358
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

425
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10339 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7883
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

434
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

275
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

431
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

513
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1446