
Володимир Половський з видрукованою на 3D-принтері моделлю Парфенону, яку йому подарував один з учнів
Вчитель історії Наукового ліцею імені Миколи Сабата в Івано-Франківську Володимир Половський, який здобув перемогу в обласному турі всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2025» і брав участь у фінальному етапі, поділився своїм баченням школи майбутнього та ролі вчителя.
Про це вчитель розповів в інтерв'ю журналістці Фіртки.
Так, на запитання про те, якою буде школа майбутнього, Володимир Половський зазначив:
«Є дуже багато сфер, в яких штучний інтелект або якісь роботизовані системи можуть замінити вчителя. Але в майбутньому спілкування з живим вчителем, моє припущення, стане чимось зі сфери фантастики.
Це стане якоюсь достатньо дорогою послугою, унікальною. Бо зараз освіту можна здобути різними шляхами».
Учитель розповів про свій власний досвід використання штучного інтелекту для навчання:
«Я, наприклад, коли відчув проблему, в якій мені треба було себе „підтягнути“, використав мовну модель.
На кшталт „змоделюй мені ситуації, які будуть стосуватися таких-сяких проблем“. Моє спілкування зі штучним інтелектом передбачало, що я намагався розв'язати запропоновану мені ситуацію, і ШІ вираховував, що „воно-то так“, але буде „наслідок отакий“, бо „ви не можете передбачити оце й оце“».
Вчитель зазначив, що такий підхід до навчання виявився для нього більш ефективним, ніж традиційні вебінари чи теоретичні заняття:
«Це було більш корисне навчання, ніж багато теорії, прослуханої на вебінарах і тому подібне. Тому що тут я працював за допомогою штучного інтелекту і конкретних кейсів. І, відповідно, такий спосіб навчання, я на собі побачив, достатньо ефективно працює».
Володимир Половський переконаний, що мовні моделі й штучні інтелекти зроблять освіту доступнішою:
«Це достатньо дешеве майбутнє, тому що освіта — дорого. Ми звикли до того, що освіта безкоштовна. Але немає ж нічого безкоштовного...
Ці мовні моделі й штучні інтелекти будуть здешевлювати освіту, робити її доступною будь-де. Сидиш удома або їдеш в автобусі — і навчаєшся».
Водночас він підкреслив, що роль вчителя зміниться, але не зникне:
«Спілкування з вчителем — це стане якоюсь такою додатковою опцією... Це означатиме, що вчитель буде позбавлений великої кількості якоїсь механічної роботи».
Вчитель навів приклад із власної практики, коли перейшли від ручної перевірки контрольних робіт до платформ для тестування:
«Це звільнило руки вчителю, дозволяє це робити швидко і достатньо точно. Натомість у нас з'явився новий комплекс проблем: академічна доброчесність».
Щодо підходів до навчання, які вирізняють його серед інших педагогів, Володимир Половський каже:
«Як казали учні та як передавали їхні слова батьки, коли вчитель пояснює біля дошки „на пальцях“, як воно працює, тоді все зрозуміло. А коли учні просто читають підручник, то, відповідно, нічого й не розуміють».
Крім того, у своїй роботі Володимир Половський широко застосовує сучасні цифрові інструменти:
«Я практикую швидкі тести. Десять хвилин і ми швидко повторили необхідний фактаж. Плюс, я практикую платформи, про які, думаю, вчителі багато вже чули, бо їх рекламують. Наприклад, Kahoot! — це ігрофікація і вона дозволяє перевірити знання».
Завершуючи, вчитель наголосив на важливості індивідуального підходу:
«Стараємось почути кожного. Тому що шукаємо шлях до кожного з учнів, як розв'язати такі проблеми, які перед нами постають».
Більше читайте у матеріалі: «Історія — це всього лише один з проявів інформації»: учитель Володимир Половський з Івано-Франківська про фаховий конкурс, методи навчання та школу майбутнього.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025
Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню