Їсти здорову їжу - шкідливо

 

/data/blog/53301/41dd4e3e03a21c685d513909858282d9.jpg

 

Фахівці давно вивчають явище підвищеного інтересу до якого-небудь типу харчування. Феномен болючою захопленості корисним харчуванням носить назву нервова орторексія.

В харчовий раціон входять екологічно чисті фрукти, пророщені злаки, кришталево чиста вода. Цукор, сіль, чіпси і пиво викликають огиду. При будь-якому зручному випадку займаємося спортивної тренуванням. Здавалося б ідеальне ставлення до свого здоров’я. Але… це може бути розладом психіки під назвою орторексія.

Не те, що здається
«Орторексія» в перекладі на російську – «правильний апетит». Симптомом цього захворювання є фанатичне ставлення до здорового харчування. Найбільш піддані цьому захворюванню молоді дівчата. Вони в гонитві за ідеальною фігурою, без зайвих кілограмів, здатні дотримуватися навіть самі строгі дієти. Інтернет, газети, книги, журнали та інші ЗМІ переповнені порадами по схудненню. Вивчивши це величезна кількість інформації, дівчата виробляють свій власний тип живлення, часто він досить екзотичний. Таким чином, бажання харчуватися правильно доходить до абсурду, викликаючи психічне захворювання.

Орторексія не обходить стороною і зрілих, успішних людей. Перебільшуючи свої недоліки, вони намагаються позбавитися від них. Так, коли-то Гвінет Пелтроу здолала страх перед зайвими кілограмами. Вона виключила зі свого раціону цукор, борошняні вироби, кава, томати, м’ясо, молоко, картопля і стала харчуватися по японській системі «макробиоика». Щоб не порушити правила, які вона сама поставила перед собою, Гвінет перестала ходити по ресторанах. Вона почала нав’язувати свою точку зору на правильне харчування оточуючим її людям і в результаті розлучилася з красенем Бредом Пітом, який категорично не хотів переходити на вегетаріанське харчування.

Постраждала від даного захворювання і Джері Холлівел. Мріючи схуднутивона настільки зациклилася на здоровому харчуванні і способі життя, що перестала відвідувати вечірки, світські прийоми. А все тому, що боялася з’їсти який-небудь із присутніх там частувань. Харчувалася вона тільки тим, що для неї приготує її особистий кухар. В результаті, все це завершилося розладом психіки, яка, на щастя, вдалося вилікувати.

У медичній літературі згадування про таке захворювання як орторексія з’явилося відносно недавно, кілька років тому.

Хто схильний орторексії
Психотерапевти вважають, що найбільш схильні до цього захворювання самокритичні, схильні до постійного самоаналізу, самопізнання особистості, а також люди з іпохондричним синдромом, приписують собі помилкові захворювання.

Також відносяться до групи ризику люди, яким вселяють, що вони бездарні, не самостійні, не здатні ні на що. Для них відмова від улюблених продуктів – доказ того, що вони можуть контролювати ситуацію, що вони спроможні й тверді. Але часто за підвищеної захопленістю здоровим способом життя ховається відсутність життєвого сенсу, душевна порожнеча. Ці люди намагаються заповнити своє життя хибним змістом. За допомогою якого, вони хочуть уникнути вирішення цих проблем (одруження, пошук житла, народження дитини тощо).

Товариство фанатів здорового харчування
Відкрив феномен орторексії Стівен Бретмен. Він написав книгу «Пристрасть до корисних продуктів: як подолати одержимість правильним харчуванням». Стівен відчув на собі всю тяжкість цього захворювання. Він і його однодумці створили комунну, що об’єднує людей, які їли тільки екологічно чисті продукти. Стівен купив ранчо, на якому зі своїми соратниками став вирощувати фрукти і овочі, якими вони і харчувалися. М’ясо і рибу вони виключили зі свого харчування повністю, як і мед, часник і цибулю.

Учасники комуни вважали грішниками тих, хто чистив від шкірки і нарізав овочі. Оскільки із-за цього вони втрачали більшість своїх корисних речовин. Пройшовши цій дієті півроку, Стівен почував легкість та приплив сил і енергії. Але з часом Стівен почав посилювати правила харчування, а за невиконання їх карав себе 2-3 дні голодування.

Результат такої поведінки – нервовий розлад. Врятував Бретмана чернець, з яким він познайомився випадково. Він зміг переконати Стівена, що не можна бути настільки фанатичним по відношенню до харчування.

Стівен Бретман досі переконаний в тому, що присутність фруктів і овочів в харчовому раціоні дуже корисно, але тепер він знає як небезпечно зациклюватися на здоровому харчуванні

 

Франківчани


03.06.2014 1387 1
Коментарі (1)

Гість 2014.06.04, 10:21
А при чому тут здорова їжа? То давайте їсти непотріб з хімією, яким закидані наші магазини! Здорова їжа до описаних відхилень не має ніякого відношення.
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497