Інвестиція у квадратні метри: як війна впливає на здорожчання нерухомості

Уже понад три місяці росія веде повномасштабну війну з Україною. Попри це ринок нерухомості потроху відроджується та пристосовується до умов воєнного стану, що неабияк важливо для підтримки економіки країни.

За даними порталу з пошуку квартир ЛУН, у середньому роботу на будмайданчиках відновили приблизно 50 % компаній. Зокрема, в Івано-Франківській області — 86 %. Наразі забудовники продають у менших обсягах. Втім, очікується, що невдовзі попит на новобудови суттєво зросте, особливо в західних областях. Це спричинить ще більший ріст цін на житло.

Безпосередньо на собівартість будівництва вплинуло підвищення цін на енергоносії та будівельні матеріали. За даними Державної служби статистики, у квітні вартість утримання житла зросла на 7,2 %, а ціни на товари в середньому виросли на 3,1 %. Та це ще не межа. Найвищий злет цін, зокрема на будматеріали, варто очікувати після перемоги, коли почнеться активне відновлення зруйнованої інфраструктури. За оптимістичними прогнозами Національного банку України, до кінця року інфляція може перевищити 20 %.

На первинному ринку житла відбилася й девальвація гривні. Зокрема, у західних регіонах вартість нового метра виросла на 15–25 % в порівнянні з довоєнним періодом. Річ у тім, що частину будматеріалів ми отримуємо з Європи, а нині більшість логістичних ланцюжків зруйновано. Окрім того, війна в Україні впливає на ріст цін у світі. Це неабиякий виклик для забудовників, бо ж не всім вистачає фінансових резервів завершити вже розпочаті проєкти. За прогнозами експертів, цьогоріч в експлуатацію здадуть всього 5-7% від запланованого в 2022 році обсягу житлового фонду. Це призведе до дефіциту новозбудованих квадратних метрів, що теж вплине на здорожчання нерухомості.

До речі, якщо війна затягнеться, то дуже ймовірна зміна кон’юктури ринку в сторону західних областей. Тобто в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Тернопільській, Закарпатській областях квартири будуть дорожчі, аніж на території бойових дій та суміжних областей. Очікується, що до кінця року новобудови в західних регіонах виростуть в ціні на 50-60%. Схожа ситуація була у 2014 році, коли жителі Донецької та Луганської областей, тікаючи від війни переїжджали в безпечніші регіони.

Однак, купівля нерухомості залишається найбільш вигідною інвестицією.

По-перше, ніхто не може точно спрогнозувати, скільки наприкінці року буде коштувати квартира, яку ви придбаєте зараз.

По-друге, здача житла чи комерційного приміщення в оренду приносить непогані прибутки.

По-третє, нині компанії не поспішають розгортати нові будівельні майданчики, тому з часом попит може перевищити пропозицію.

Звісно, придбання нерухомості під час воєнного стану — рішення сміливе. Тому варто підійти до цього питання зважено та ретельно обирати будівельну компанію. Зокрема, слід ознайомитися із дозвільними документами, технічними умовами тощо. Також потрібно поцікавитися, які проєкти забудовник уже реалізував, чи дотримується термінів здачі об’єктів в експлуатацію, звернути увагу на його теперішні темпи будівництва. Важливою ознакою надійного забудовника в цей час є запуск нових проєктів.

Партнерський матеріал


08.06.2022 713
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

337
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2931
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21083
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1985
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1355 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2368

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

711

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2144

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

826

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1414
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

146
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

469
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1003
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

149
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

768
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

743
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

684
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8216
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

841 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

881
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2176 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

825