Інклюзивне навчання в школах міста Коломиї все-таки запровадять, якщо цього бажатимуть батьки дітей, які потребують особливих освітніх послуг.
Таку думку у своєму заключному слові виголосила голова Коломийського міського благодійного фонду “Крокус” Любов Масевич на семінарі для батьків, освітян та влади, який відбувся в управлінні освіти Коломийської міської ради 20 червня 2012 року.
Семінар-тренінг “Реалізація права дітей з особливими освітніми потребами на якісну освіту через впровадження інклюзивного навчання на Коломийщині” організувало правління Коломийського благодійного фонду “Крокус” разом з Білоцерківським міським товариством дітей-інвалідів та їх батьків “Аюрведа” в рамках проекту “Громадянське суспільство - за захист прав дітей з особливими потребами на рівний доступ до якісної освіти”. В роботі семінару взяли участь 12 сімей, в яких ростуть дітки з особливими потребами, менеджер ГО “Аюрведа” Валерій Панько, волонтер Корпусу Миру в Україні Майк Ву, заступник міського голови Володимир Тарновецький, головний спеціаліст управління освіти Іван Мельник та завідувач інформаційно-методичним центром Уляна Волошинюк, завідувач відділом інклюзивного та інтегрованого навчання Івано-Франківського інституту післядипломної педагогічної освіти Оксана Волошин, методист цього відділу Марія Руда, голова Коломийської ПМПК Надія Дзюб, директор ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Світлана Стадник та вчителі загальноосвітніх шкіл міста №№ 1,3,4,5,6,7,10 та ПМЛ.
Роботою семінару зацікавились редакції газети “Коломийські вісти”, Телерадіокомпанії “НТК” та “Галичина”.
Увесь зміст семінару червоною ниткою був переплетений думками, що йшли від душі і досвіду його організаторів. Нікого з присутніх не залишили байдужими такі висловлювання:
- Сприймай впровадження інклюзивного навчання так, ніби цього потребує Твоя рідна дитина і дякуй Господу, якщо це не так!
- Діти з інвалідністю чекають від Тебе не співчуття і жалю, а елементарної громадянської позиції, розуміння, посильної допомоги і підтримки, часто навіть не фінансової.
- Дай дитині з інвалідністю відчути радість спілкування з однолітками у звичайному класі, а потім дай можливість вибрати, куди піти навчатися - в спецшколу - інтернат, в в загальноосвітню школу на індивідуальне навчання дома чи щоденно відвідувати інклюзивний клас.
- Спрямуйте своє мислення і дії виключно в інтересах неповно справної дитини і ніколи не помилишся у своєму виборі.
- Запитай у дитини, чого хоче вона, тоді приймай рішення і ніколи нічого не роби для дитини без дитини.
Щоб запровадити інклюзивне навчання і поставити його на якісно новий рівень треба, щоб кожен учасник цього непростого процесу сповна виконав саме свою місію, яка виллється у тісну співпрацю:
батьки виявлять бажання віддати свою дитину в інклюзивний клас і повідомлять про це вибрану ними школу;
освітяни створять умови для комфортного перебування і якісного навчання дитини: вони знають, що для цього треба;
інститут післядипломної педагогічної освіти на запит управління освіти займеться підготовкою педагогічних працівників до роботи в класах з інклюзією;
медики не будуть впливати на вибір батьків, лише займатимуться лікуванням та медичною реабілітацією, а не рекомендаціями з питань навчання, усвідомлюючи, що тільки лікуючи, не використовуючи педагогічних методик, дитину нічому не навчиш;
члени ПМПК чітко усвідомлять свою рекомендаційну і супроводжуючу, а не постановляючу роль у виборі місця навчання дитини з особливими освітніми потребами, будуть працювати в інтересах дитини;
Коломийська влада перейметься проблемами фінансування освітянського бюджету, зуміє знайти формулу перерозподілу коштів для фінансування програми інклюзивного навчання.
Вся нормативно – правова база для вирішення даного питання в Україні уже є.
Коломия і коломияни завжди були в центрі новітніх програм і новітніх технологій, то чому б нам в черговий раз не продемонструвати свою активну життєву позиці, стати в авангарді запровадження інклюзії і не тільки в освіті, а і в інших сферах життя міста Коломиї. Адже поняття інклюзії набагато ширше і не зводиться лише до навчання дітей з особливими потребами. Англійське дієслово inclusaon перекладається, як утримувати, включати, мати місце у складі чогось. Цей термін відображає нові погляди не лише на освіту, але й на місце людини в громаді.
Уже пішов сьомий рік, як Коломийський міський благодійний фонд підтримки дітей та молоді з інтелектуальною обмеженістю “Крокус” наполегливо працює над включенням осіб, якими опікується, в громаду міста і має уже певні успіхи. Багато мрій уже збулося, та ще багато задумів і програм не реалізовано. Впевнені, що все найцікавіше і найвагоміше ще попереду. Громада неодноразово почує про нас. З червня 2012 року ми починаємо реалізовувати проект волонтера Корпусу Миру в Україні Майка Ву, спрямований на розвиток потенціалу нашої організації, активізації волонтерського руху в наданні допомоги дітям та молодим людьми з інвалідністю, а також покращення якості просвітницької роботи та психологічної підтримки за програмою “Батьки для батьків”. Ласкаво запрошуємо всіх небайдужих людей до співпраці і допомоги.
Любов МАСЕВИЧ, голова правління Коломийського міського БФ ”Крокус”