Депутатський корпус обласної ради не отримує заробітної плати, натомість отримує набагато ціннішу річ – довіру громади.
А ще крім довіри та значка депутат має обов’язки про що чітко записано в ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», де зазначено що він зобов’язаний брати участь у роботі ради та постійних комісіях.
На основі звіту Голови обласної ради за листопад 2011 – листопад 2012 створили інфографіку, де чітко видно наскільки ревно місцеві обранці виконували свої обов’язки.
Інфографіка: відсоток пропусків пленарних засідань обласної ради по фракціях
На інфографіці зображено скільки відсотків пленарних засідань Обласної ради прогуляли депутати по фракціях. При цьому треба враховувати, що чим більш чисельна фракція тим менша «ціна» прогулу. Тому якщо депутат збирається ігнорувати роботу обласної ради то найкраще ховатись за відомим партійним «брендом».
Зокрема, фракція ВО «Свобода» разом прогуляла 8% пленарних засідань, а фракція Української партії у якої всього лише на 3 депутати менше, аж 17%. Депутати фракції Партії Регіонів проігнорували з різних причин, аж 46% пленарних засідань, маючи в своєму складі 11 членів, при цьому Фронт Змін маючи 10 представників у раді пропустив лише 14% засідань. Жодного пленарного засідання не пропустили члени НРУ, хоча їх лише двоє в депутатському корпусі обласної ради. При цьому УДАРівці чисельністю також у два депутатських мандата були відсутні з різних причин майже на 1/5 засідань.
Інфографіка: відсоток пропусків засідань постійних комісій обласної ради по фракціях
Постійні комісії ради це органи де по суті виробляються рішення за які потім і голосують депутати в залі. Нажаль засідання постійних комісій не є дуже популярними в депутатів обласної ради, адже загалом вони пропускають майже ¼ всіх засідань. До речі при виборі постійної комісії депутатський корпус керується певними своїми вподобаннями та важливістю функцій комісії, тому здавалося б навпаки мали б активно долучатись до роботи цих органів влади.
Тут ми бачимо наскільки відрізняються цифри, зокрема депутати ВО «Свобода» пропустили майже 1/5 всіх засідань (18%) як і члени ВО «Батьківщина» - 19%. А от Українська Партія та Фронт Змін пропустили відповідно 28% і 32%, хоча перші мають 13, а другі 11 депутатів. Відзначились регіонали маючи велику фракцію змогли пропустити 67% засідань постійних комісій Обласної ради. Найбільше пропустили представники фракції «Поступ», двоє депутатів пропустили 88% засідань комісій. Отже, як бачимо дисципліна в рядах політичних сил і питання відповідальності потребує особливої уваги збоку виборця. Тому виборцям треба задумати чи обирати ще раз депутата і політичну силу яка «не ходить на роботу».
Тарас Случик
Керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти,
спеціально для АН «Фіртка»