Індія. Аюрведа. Somatheeram

2018-й рік в Україні відзначився в Україні серед іншого й модою на аюрведу. Кілька разів в інтернетом курсувала інформація про те, що відомі політики, бізнесмени відпочили на такому-то аюрведичному курорті в Індії...

Майже всі про аюрведу чули, але видається вона якоюсь екзотичною і незрозумілою для загалу...


Аюрведа в перекладі з санскриту - “знання про життя”.

У аюрведі важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі опис «здорового» способу життя та наближення до природи.

Аюрведа — це медична система, яка визнає, що, в кінцевому рахунку, вся мудрість виникає з одного абсолютного джерела (Параматман). Здоров'я проявляється по милості Абсолюту, що діє за допомогою законів Природи (Пракріті). Аюрведа допомагає природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і таким чином сприяючи гармонії між природою і людиною.

Практично маючи лише дуже загальні уявлення про аюрведу, в році що минає мені вдалося відбути 10 днів справжньої аюрведи на аюрведичному курорті Somatheeram, в південному штаті Керала в Індії.

ПЕРШІ МУРАШКИ ПО СПИНІ

І одразу ж від першого контакту з автентичною аюрведою — й перші мурашки по спині. “Моменти істини” пішли з першого контакту. Два лікаря, що приємно, які не граються в «екстрасенсів», а просто двоє дві години з тобою спілкуються. Навіть не дві, а скільки треба. Про все. Про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, релігійність, цінності, залежності, і ще багато різного.

Про всі болячки... Про те в яких обставинах вони з’явилися... Не стільки про фізичні обставини (травми, застуда, і тп), хоча і про це також. І от про мурашки... З п’яти болячок, про які я розповів лікарям, розкажу про одну.

13 років тому в мене різко, в один момент, трохи почався шум в голові, в лівій частині. Спочатку трохи дошкуляв, але швидко до нього звик... Робив і томографії, і аудіографію, і щось навіть капали в лікарні... І реально допомогло, але не позбавило зовсім. І от включайтеся - ....про що мене питали лікарі аюрведи. Про те, який шум - як вітер чи як потік води... Кажу, як шум вітру....

І... от що б сказав далі традиційний лікар? Ну плюс-мінус уявляємо собі.

А що запитали аюрведисти? А наступне запитання було «здалека» - «а ви медитуєте?» Кажу, було, але колись давно сидів в глибоких медитаціях по годині-дві на добу, а зараз несистемно, і коротко, для гармоніювання «нутрощів».

Наступне обережне питання - а шум у вас різко почався? - ...Так, просто якось в однин момент, не було зовсім і є... А в той час у вас в медитаціях нічого не сталося? І тут у мене оті мурашки і поповзли. Сталося... Саме тоді. Практично день в день майже. (Я тоді це не зв’язав). Після «того що сталося» я тоді сказав собі, що не готовий до тих «виходів і польотів». І фактично припинив ті глибокі медитації.

Це воно - сказали лікарі, ...звичайно, що традиційна медицина знайде вам матеріальну причину шуму - застуду вуха, чи звуження судини шиї, чи ще щось, але вони наслідок... А причина, не виключено - те що сталося в тих перерваних медитаціях... або щось з ними зв’язане...

...Якби не це, напевно щось шукали б далі...

Ну а потім ми поговорили про те, що робити далі з тими медитаціями, про походи в Тибет, про кору навколо Кайласу, і про те що тоді на Кайласі сталося з «чисткою карми».

І взагалі, кажуть аюрведичні лікарі, кожна болячка має психосоматичну, нематеріальну кармічну і глибоку причину. В Індії дехто навіть каже, що якщо ви йшли, і раптом спіткнулися і підвернули праву ногу, то це означає, що ви повинні були не лише підвернути ногу, але й — саме праву!
От так от...

ВІД ТОГО ХТО ВИ — ПІТТА, ВАТА ЧИ КАПХА, ЗАЛЕЖИТЬ ВАША ПРОГРАМА АЮРВЕДИ

Я не «вата» (це підтвердили аюрведичні лікарі), а більше «пітта» і трохи «капха». І від цього буде залежати моє чисто вегетаріанське харчування в найближчі 10 днів і аюрведичному ресторані курорту Somatheeram.

Єдине чим можна буде «наїстися» в ці дні, то хіба горох і рис (навіть хліба людського нема. А решта все якісь трави, овочі і фрукти. Страв в меню аж 150... Майже всі помічені, що для кого по тридоші (вата, пітта, капха).


Цікаві соки і напої в аюрведи - огіркові, диневі, кавунові, узвари з якихось невідомих трав. Пити кажуть треба тепле (воду в тому числі). Папая, ананасове пюре, джекфрут і подібне на десерти)

І ресторан з видом на Індійський океан.

“АЮРВЕДИЧНИЙ” РОЗПОРЯДОК ДНЯ 

“Робочий день” напружений - після ранішньої медитації (7.00) і аюрведичного сніданку, година йоги до 7-го поту, година перерва, обід, після якого через годину дві-три години аюрведичного “трітменту”:

- масляні масажі в чотири руки,

- обливанняголови олією,

- масляні компреси,

- молочно-трав’яні парові бані,

- сауни в чкихось коробках,

- масляні і трав’яні ванни,

- краплі в ніс,

- чистка вух воронками,

-150 грам якоїсь зеленої олії випити (це для чистки),

- ну і ще багато чого, все і не запам’ятаєш...


В коротких перервах бігом - океан, прогулянки, басейн... “Тяжко”...)))

А ще перебування в Індії без “культурної програми” - неможливе.

Храми, монастирі, найпівденніша точка Індії — мис Каньякумарі...

ВДОМА

Перший день вдома після аюрведи... Прокинувся звично, в 4.30 по нашому часу, в 7.00 по індійському... Щоранку в 7.15 (по нашому часу в 4.45) мій день починався з колективної медитації з Ейшейрою (практично досконалим тренером з йоги і медитації).

А потім ще година - заняття йогою. Частіше це було в 10.15, після сніданку... Або в 17.00 після аюрведичного трітменту. Одного разу прийшов спробував себе в йозі для «просунутих», але вправи стоячи на голові (поки що) не «потягнув». Ну і ще декілька.

Але загалом, тепер переконаний, що йога це не лише фізкультура, а й розвиток інтелекту і духовності. З медитацією зрозуміло, а от йога - то для мене було абсолютно нове. В комплексі з аюрведою - це змінює потужно!

Дуже хотілося через рік відзвітуватися їй про свої успіхи в йозі. Але наше “профанське життя”, вічний потік проблем, суєта, трохи збили з тих мрій піврічної давності...

Тому, наступного літа треба знов їхати в Індію, щоб поринути в світ Аюрведи і спробувати запрограмувати себе на новий стиль життя...

В Somatheeram географія гостей — цілий світ: Південня Африка, вся Європа, США, навіть екзотичні Ямайка і інші...

А один досвідчений “аюрведист” з Росії розповів свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Somatheeram більше десяти років тому. Захопило, з того часу він щороку саме на цьому курорті відбуває повну 28-денну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здорв’я — ідеальне. Про все хронічне “забув” фактично після другого відвідання Somatheeram…

Високий сезон в Індії осінь-зима... Але влітку значно дешевше. Тому на наступне літо формуємо з друзями цілу команду “на аюрведу”... Воно того вартує!

https://www.facebook.com/SomatheeramAyurvedaGroup/

https://somatheeram.in/?fbclid=IwAR15Dj0VRIG56WfTIRWLFdCnVpZCTyurXPwVB3RZsn3iyJ2bwFIgXgHQXNw

Олег Головенський

Фотогалерея


Коментарі (4)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1151
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2460
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1332
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1952 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

653

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

319
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

437
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18355
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7463
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

271
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

265
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

462
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673