Індекс борщу вказує на бунт

Про що свідчить «індекс борщу» в українському суспільстві? Найнеобхідніші продукти, у тому числі – складові борщу, швидко дорожчають, а громадяни –біднішають. Наразі влада не зауважує цього, продовжуючи зміцнювати лише свої позиції. У суспільстві ж тимчасом наростають протестні настрої – пише Тетяна Івженко у російському виданні «Независимая газета».

Настрої суспільства і влади в Україні стрімко розходяться

Українці економлять на продуктах і запасаються іноземною валютою, у суспільстві панує тривожний настрій, повідомляють аналітичні центри. Влада обіцяє втримати ситуацію під контролем, але проблема в тому, що дані офіційної статистики і реалії вже зараз разюче відрізняються. Розвиваючись, ситуація може призвести до народного бунту на початку весни, припускають політологи.

Днями три великі українські аналітичні центри оприлюднили результати досліджень, які свідчать про тривожні тенденції. Спільний проект компанії GfK-Україна та Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) виявив обвал індексу споживчих настроїв: понад 60% українців украй негативно оцінюють своє матеріальне становище і роблять небувало песимістичні прогнози на майбутнє. Висновки аналітиків підтвердила Міжнародна організація праці (МОП), яка внесла Україну до списку країн з високим рівнем соціального неспокою.

Керівник програми «Соціальна економіка» МЦПД Максим Борода пояснив, що тривожні настрої в суспільстві викликані різким подорожчанням продуктів, які визначають значну частину витрат пересічних громадян. «Сумніви, що з'явилися, у здатності влади забезпечити підвищення добробуту пересічних громадян теж негативно позначаються на очікуваннях суспільства», – зазначив експерт. Про це непрямо свідчать і офіційні дані валютного ринку: у вересні українці почали скуповувати іноземну валюту. Обсяг купівлі становив майже 3 млрд. дол. проти 1,3 млрд. дол. обсягу продажу. У серпні ці параметри були приблизно рівні.

Зазвичай громадяни запасаються доларами і євро – поряд з крупами, сірниками, сіллю – в очікуванні на різке зростання цін, знецінення національної валюти, соціальних і економічних потрясінь, зазначають експерти.

Про те, наскільки погіршилося реальне становище українців, можна судити за «індексом борщу» – українським аналогом прийнятого на Заході «індексу Біґ-Мака». Щоправда, західні експерти таким неофіційним, але дієвим методом порівнюють паритет купівельної спроможності в різних країнах, а в Україну агентство «АПК-Інформ» досліджує динаміку цін на основні продуктів харчування, які є традиційними інгредієнтами національної страви. Ґрунтуючись на даних власного щоденного моніторингу, агентство днями повідомило, що середньостатистичний овочевий «борщовий набір» у вересні цього року коштує на 92% дорожче за торішні показники. За даними агентства, подорожчання призвело до зниження на 10-20% обсягів купівлі овочів і фруктів населенням.

За даними інших спеціалізованих дослідницьких центрів, м'ясо за цей період подорожчало в середньому на 10-20%, але до зими очікується стрімке зростання цін до 40% через подорожчання кормового зерна. Сало, яке прийнято жартома називати стратегічним продуктом Україні, на київських ринках продають вже по 5-7 дол. за кілограм, що більш ніж у два рази перевищує торішні ціни. Ціни на молочну продукцію зросли за останні пару місяців на 50-100%, так само стрімко дорожчають яйця, крупи, цукор. Днями в Києві приблизно на 10% зросли в ціні соціальні сорти хліба, що викликало паніку в суспільстві. Антимонопольний комітет зажадав від виробників обґрунтувати це підвищення ціни і пригрозив санкціями.

Водночас перший заступник міністра економіки Анатолій Максюта, намагаючись заспокоїти громадян, заявив, що подорожчання пояснюється спекулятивними тенденціями: «Ми бачимо зростання цін на продтовари і вживемо заходів щодо недопущення значного зростання». Одним із таких заходів має стати розширення імпорту продуктів в Україну, сказав чиновник. Проте його колеги не поділяють цієї думки, побоюючись, що імпорт завдасть нищівного удару по українських виробниках.

Галузеві експерти вважають, що влада зможе утримувати ситуацію під контролем адміністративними заходами максимум до призначених на 31 жовтня виборів до місцевих органів влади, а після голосування зростання цін неминуче відновиться. До речі, днями пропрезидентська більшість у Верховній Раді провалив голосування за розроблений опозицією законопроект, що забороняє подальше підвищення тарифів на газ, електроенергію, послуги ЖКГ для населення. Тому українці, ще не звиклі до 50-процентного подорожчання з 1 серпня найнеобхідніших послуг, готуються до нових етапів зростання цін.

Українська опозиція щосили використовує ці приводи для критики влади. Юлія Тимошенко звинуватила президента, уряд, Національний банк і держкомстат у змові заради приховування реальної інформації про економічну ситуацію. Вона заявила, що влада безконтрольно друкує гроші, щоб укластися в затверджені МВФ річні показники дефіциту держбюджету. А емісія коштів призводить до зростання інфляції, внаслідок якої «за три останніх місяці кожен громадянин України став втричі біднішим». За її словами, реальна інфляція в сегменті продуктів харчування становить зараз не менше ніж 54%, що аж ніяк не відповідає даним держкомстату про менше ніж 3% інфляції у вересні.

Цього тижня до опозиції приєднався і Національний форум профспілок України, який оголосив про проведення в жовтні соціального експерименту «Життя на прожитковий мінімум». П'ять добровольців у різних містах країни спробують вижити місяць на офіційно встановлений державою розмір прожиткового мінімуму – 907 гривень, що дорівнює майже 115,5 дол. Керівник організації Мирослав Якібчук повідомив, що всі охочі можуть у режимі реального часу спостерігати за учасниками експерименту – де живуть, що купують, яким транспортом користуються, оплачують комунальні послуги. Причому серед добровольців немає киян, оскільки в українській столиці неможливо не те що вижити, але навіть орендувати житло на зазначену суму. Автори ідеї сумніваються, що доведуть експеримент до кінця і в інших містах країни, оскільки, за їхніми підрахунками, реальний прожитковий мінімум в Україні становить на сьогодні у 2,5 рази більше, ніж офіційний показник. Якібчук пояснив, що мета акції в тому, щоб донести до влади просту думку: «На офіційно встановлений прожитковий мінімум в Україні вже неможливо забезпечити навіть біологічно достатній рівень харчування, не кажучи вже про елементарні соціальні й культурні потреби людини».

Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін, коментуючи ситуацію, зауважив, що нинішня українська влада поки що не звертає уваги на стан пересічних громадян, на показники «індексу борщу», займаючись в першу чергу посиленням своїх позицій. А суспільство, якому належить пережити небувало важку у фінансово-економічному сенсі зиму, поступово дозріває до бунту.

http://www.ng.ru/cis/2010-10-08/1_index.html…


10.10.2010 3063 1
Коментарі (1)

БунтБунт 2012.02.03, 22:57
Бунт пане Соскін треба було робити 20 років назад!Всі нормальні держави з виваженим,розсудливим народом давним,давно живуть в цивілізованому світі,які теж були в срср.А ми шукали серед свого народу ворогів..і знайшли...Знаєте хто?А ми самі і є вороги для самих себе.Один,одного не поважають.не довіряють не говорячи вже про те .що не люблять...Одні вороги між собою,а мудрі люди з того плоди збирають.
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

284
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1137
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2090 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

991
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2913
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1999

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

774

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

944

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1363

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1965
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26207 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

652
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

858
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2863
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1129
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

841
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1098
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1095
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

284
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4034
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

967
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1537