Імунна система чхати хотіла на ваші БАДи. І ось чому

Наша імунна система лише двома способами може захиститись від інфекцій, які спричинюють застуди та інші хвороби. І вони не мають нічого спільного з вітамінами та "суперфудами".

Професор імунології та інфекційних захворювань Королівського коледжу Лондона Чарльз Бенгам пояснює, чому ідея, що БАДи можуть зміцнити ваш імунітет – безглузда з наукової точки зору,  – пише УП.Життя з посиданням на The Guardian.

"Люди вважають, що їх імунна система схожа на велике поле для битви, яке можна укріпити чи відремонтувати, – стверджує професор. – Це не так. З самої назви зрозуміло, що наш імунітет – не просто функція, а ціла система, яка охоплює роботу багатьох органів та біологічних функцій".

Експерт пояснює, що імунну систему можна розбити на дві частини: вроджена та адаптивна.

Першою виявляє інфекцію вроджена система. Вона діє швидко, але їй бракує хитрощів.

Імунолог порівнює її з мисливцями за привидами, що намагаються вигнати нечисть з прòклятого готелю.

"Вона покриває все слизом, щоб вимити заразу – це тому у вас шмарклі та мокрий кашель, вона піднімає температуру, щоб спалити її –тому вас лихоманить. А також вона зачиняє всі двері та вікна, поки проблему не вирішено – тому ви відчуваєте себе сонним та пригніченим, отож вам важко вийти куди-небудь і ви не підчепите нову хворобу, поки імунітет працює", – пояснює Бенгам.

Але вроджена система не видаляє окупанта з тіла. Це привілеї адаптивного імунітету, продовжує лікар:

"Адаптивній імунній системі необхідно від  5 до 10 днів, аби підібрати потрібні антитіла та клонувати їх в необхідній кількості для атаки. Імунна система стримує розповсюдження інфекції перед фінальним знищенням".

Звичайно, є спосіб пришвидшити процес та підвищити імунітет – вакцинація, додає медик. Вакцина містить неозброєну версію мікроба, від якого ви хочете захиститись.

Завдяки цьому адаптивна імунна система має можливість запам’ятати мікроб та наступного разу при зустрічі з ним діяти швидше.

БАДи – це не вакцини. Вони не можуть допомогти адаптивній імунній системі. Вродженій вони теж принесуть мало користі.

Імунолог додає, що якби біодобавки дійсно стимулювали нашу вроджену імунну систему, ми весь час відчували б себе погано, шморгали носом та лихоманили. І це не мало б жодного сенсу. Це не більше, ніж маніпуляція.

Як всі псевдонаукові ідеї, думка про те, що БАДи можуть зміцнити наш імунітет, ґрунтується на хибному розумінні наукових досліджень.

Вітаміни, особливо А, С та Д, а також такі мінерали як цинк, дійсно грають важливу роль в функціонуванні нашого імунітету.

Але ми завжди отримуємо їх з їжі. Вони є у величезній кількості в овочах, фруктах та м’ясі.

Віце-президент Королівського коледжу сімейних лікарів Тім Баллард каже, що більшість досліджень, які підтримують ідею, що БАДи можуть покращити імунітет, проводились на людях, які мали специфічний брак певних речовин. І переносити ці результати на інших людей – неправильно.

"Єдина інформацією, що має наукове підґрунтя – цинк може попередити застуду у дітей", – каже Баллард.

Але при цьому додає, що медотологія досліджень була слабкою, це ставить результати під сумнів. На дорослому населенні ці дослідження не проводили.

Так що ж допомагає? Нічого нового не вигадали: здорове харчування та регулярні й помірні фізичні навантаження підвищують активність клітин імунітету.

Також важлива особиста гігієна.

Є наукові докази тощо, що якщо ви регулярно миєте руки, обережні при чханні або кашлі, а також тримаєте поверхні оселі в чистоті, то значно знижуєте ризики інфікування.

1. Холод

Люди й досі вірять в бабусині казки, що теплий одяг врятує від застуди. Звичайна застуда має свою сезонність, але ніхто не знає чому.

Можливо, тому що взимку ми більше часу проводимо в закритих приміщеннях з іншими людьми та їх мікробами.

Це не означає, що треба викидати свій шарф або шапку.

Вдягайтесь тепло, якщо вам так комфортно. До того ж, це захистить від переохолодження.

2. Стрес

Імунолог та професор університету Бірмінгему Джанет Лорд стверджує, що тривалий психосоціальний стрес, наприклад, через роботу чи невдалий шлюб, може знизити імунітет та зробити вас більш вразливими до інфекцій.

Хронічний стрес провокує виділення гормону кортизолу, який вбиває або нейтралізує клітини імунітету.

"В цій ситуації можуть допомогти фізичні вправи: вони знижують дію кортизолу", – каже Лорд.

3. Вік

"Наша імунна система слабшає з віком", – додає професор Арне Акбар з Королівського коледжу Лондона.

Він, як і Джанет Лорд – представник Британської асоціації імунологів.

"Ми знаємо це, тому що хвороби, які раніше організм міг контролювати знову, з'являються.

Наприклад, вітряна віспа, яка в літньому віці повертається у вигляді оперізуючого герпесу.

Вакцини також менш ефективні у літніх людей, ніж у дітей", – каже вона.

Органи імунної системи, такі як тимус, з роками "зношуються" і не виробляють нових клітин.

4. Фізичні вправи

Рухова активність підвищує ваш імунітет.

Спорт покращує циркуляцію крові і ваші імунні клітини мають більше шансів опинитись там, де це необхідно.

"Коли ваше серце працює активніше, клітини імунітету, що вишукують небезпеку, теж рухаються активніше, – каже професор Акбар. – Під час руху ви змушуєте імунні клітини шукати проблеми, а не чекати, коли вони самі прийдуть".


13.12.2018 2445 1
Коментарі (1)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

329
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1396
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2551 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3634
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2974
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2147

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

616

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

468

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1636

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1802
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

288
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

505
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

803
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4989
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

361
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

880
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10127
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

513
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

264
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

375
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

401
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

722