Ігор Зварич: Для здійснення адміністративно-територіальної реформи потрібна політична воля влади і розуміння громад

 

Своє бачення адміністративно-територіального реформування висловив журналістам заступник голови облдержадміністрації Ігор Зварич після обговорення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на Президії громадської ради при облдержадміністрації.

 

За його словами, є три ключові моменти реформування адміністративно-територіального устрою в Україні.


Коментар Ігоря Зварича:

"Перше, це перехід до повновладдя влад на територіях, у зв’язку з тим, що передбачаються виконавчі комітети. Це не означає, що не зберігаються облдержадміністрації та райдержадміністрації. Вони зберігаються, але їх функції діаметрально коректуються. Їхнє завдання - контроль над виконанням чинного законодавства щодо всіх питань життєдіяльності територіальних громад і їх рішень.

Друге - координація діяльності територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади разом з територіальними громадами. Ця практика не «новоукраїнська», це практика усього світу, і тому це треба зробити, але розпочинати варто з розширення територіальних громад, у зв’язку з тим, що більшість із них є фінансово неспроможними. За останній період їх кількість зросла, в той час, коли багато нечисельних населених пунктів України втратили навіть тих людей, що були. Таким чином, це проблема номер один, і першим етапом її вирішення має бути реформування територіального устрою.

Ці заходи мають проводитися гласно, відкрито, з відповідними обговореннями. Бо якщо цього не відбудеться, то зробити нічого не вдасться, тим паче, що не йдеться про нівелювання областей. Цей рівень залишається, а також залишається рівень району. Йдеться про наближення всіх фінансових послуг до людей і відповідне фінансування цих послуг.

Реформа ця не просто на часі - з нею вже кілька разів запізнилися. І коли не буде розуміння в самих громадян, то зрозуміло, що ніякого поступу не відбудеться. Ідея полягає в простому - кожна територіальна громада в області має бути фінансово спроможною. Це означає, що ми повинні об’єднати в громаду населення кількох сіл, але це не означає, що в цих селах не буде нікого, хто б працював з людьми. А як це буде названо - це вже друге питання.

Дуже правильно, що залишаються облдержадміністрація і райдержадміністрації, тому що контрольні функції треба посилювати, адже нині ситуація така, що найбільші корупціонери в Україні - голови сільських рад. Наше адміністративно-територіальне реформування нагадує французьку або німецьку модель, мені шкода, що не італійську.

В Італії по-нашому голови сільських рад - це представники міністерства внутрішніх справ. Не міліції, як у нас, а міністерства юстиції. Вони по вертикалі підпорядковуються і можуть навіть ветувати рішення сесії сільської ради. Тобто, вони - гаранти дотримання закону і в розподілі бюджету, і в наданні відповідних послуг.

На жаль, ми до цього поки що не готові, тому що місцеве самоврядування не пройшло навіть першої стадії свого зміцнення.

Також треба вносити зміни до формули розрахунків щодо фінансового наповнення бюджетів сільрад. Треба вносити зміни в Податковий кодекс щодо реформування адміністративно-територіального устрою. І ще багато чого треба... Я не думаю, що це все буде настільки швидко, бо в народі кажуть: «Широко ходиш - штани порвеш». Можна припустити, що повною мірою реформа адміністративно-територіального устрою відбудеться не раніше 2017 року".


07.05.2013 1313 1
Коментарі (1)

federalna-ukraina.com 2013.05.07, 18:44
Адміністративно територіальна реформа це ніщо інше, як чергове замилювання очей українцям. Україна плаче за запровадженням федеральної системи влади. Це означає, що насамперед потрібно утворити місцеві уряди, місцеві бюджети та чітко розмежувати повноваження між центральним урядом та місцевими. Держадміністрації мають бути змінені на місцеві уряди та передані під ПОВНИЙ контроль місцевих рад. Місцеві уряди мають власноруч встановлювати на своїй території необхідний розмір податків. Ці податки мають збиратись також місцевими владами і вже потім частина цих податків має передаватись центральному урядові. -- Тільки федералізм спроможний врятувати Україну від її розколу. Поточна тоталітарна централізована система влади в Україні сприяє її занепаду, зубожінню та розколу.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2492
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1590 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3661
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5435
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1687
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2084

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

185

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

197

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

887
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

482
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

776
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2471 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

511
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

877
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4922
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

740
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

659
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

593
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

404
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

732
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

892 2