Ігор Зварич: Для здійснення адміністративно-територіальної реформи потрібна політична воля влади і розуміння громад

 

Своє бачення адміністративно-територіального реформування висловив журналістам заступник голови облдержадміністрації Ігор Зварич після обговорення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні на Президії громадської ради при облдержадміністрації.

 

За його словами, є три ключові моменти реформування адміністративно-територіального устрою в Україні.


Коментар Ігоря Зварича:

"Перше, це перехід до повновладдя влад на територіях, у зв’язку з тим, що передбачаються виконавчі комітети. Це не означає, що не зберігаються облдержадміністрації та райдержадміністрації. Вони зберігаються, але їх функції діаметрально коректуються. Їхнє завдання - контроль над виконанням чинного законодавства щодо всіх питань життєдіяльності територіальних громад і їх рішень.

Друге - координація діяльності територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади разом з територіальними громадами. Ця практика не «новоукраїнська», це практика усього світу, і тому це треба зробити, але розпочинати варто з розширення територіальних громад, у зв’язку з тим, що більшість із них є фінансово неспроможними. За останній період їх кількість зросла, в той час, коли багато нечисельних населених пунктів України втратили навіть тих людей, що були. Таким чином, це проблема номер один, і першим етапом її вирішення має бути реформування територіального устрою.

Ці заходи мають проводитися гласно, відкрито, з відповідними обговореннями. Бо якщо цього не відбудеться, то зробити нічого не вдасться, тим паче, що не йдеться про нівелювання областей. Цей рівень залишається, а також залишається рівень району. Йдеться про наближення всіх фінансових послуг до людей і відповідне фінансування цих послуг.

Реформа ця не просто на часі - з нею вже кілька разів запізнилися. І коли не буде розуміння в самих громадян, то зрозуміло, що ніякого поступу не відбудеться. Ідея полягає в простому - кожна територіальна громада в області має бути фінансово спроможною. Це означає, що ми повинні об’єднати в громаду населення кількох сіл, але це не означає, що в цих селах не буде нікого, хто б працював з людьми. А як це буде названо - це вже друге питання.

Дуже правильно, що залишаються облдержадміністрація і райдержадміністрації, тому що контрольні функції треба посилювати, адже нині ситуація така, що найбільші корупціонери в Україні - голови сільських рад. Наше адміністративно-територіальне реформування нагадує французьку або німецьку модель, мені шкода, що не італійську.

В Італії по-нашому голови сільських рад - це представники міністерства внутрішніх справ. Не міліції, як у нас, а міністерства юстиції. Вони по вертикалі підпорядковуються і можуть навіть ветувати рішення сесії сільської ради. Тобто, вони - гаранти дотримання закону і в розподілі бюджету, і в наданні відповідних послуг.

На жаль, ми до цього поки що не готові, тому що місцеве самоврядування не пройшло навіть першої стадії свого зміцнення.

Також треба вносити зміни до формули розрахунків щодо фінансового наповнення бюджетів сільрад. Треба вносити зміни в Податковий кодекс щодо реформування адміністративно-територіального устрою. І ще багато чого треба... Я не думаю, що це все буде настільки швидко, бо в народі кажуть: «Широко ходиш - штани порвеш». Можна припустити, що повною мірою реформа адміністративно-територіального устрою відбудеться не раніше 2017 року".


07.05.2013 1288 1
Коментарі (1)

federalna-ukraina.com 2013.05.07, 18:44
Адміністративно територіальна реформа це ніщо інше, як чергове замилювання очей українцям. Україна плаче за запровадженням федеральної системи влади. Це означає, що насамперед потрібно утворити місцеві уряди, місцеві бюджети та чітко розмежувати повноваження між центральним урядом та місцевими. Держадміністрації мають бути змінені на місцеві уряди та передані під ПОВНИЙ контроль місцевих рад. Місцеві уряди мають власноруч встановлювати на своїй території необхідний розмір податків. Ці податки мають збиратись також місцевими владами і вже потім частина цих податків має передаватись центральному урядові. -- Тільки федералізм спроможний врятувати Україну від її розколу. Поточна тоталітарна централізована система влади в Україні сприяє її занепаду, зубожінню та розколу.
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

673
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2121
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33420
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2322
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3040
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5154 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

410

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1194

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

769

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

975
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

287
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

580
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

640 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1160
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

963
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1057
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

824
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30199 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

922
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3887
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

502
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

538