Учора у залі засідань міської ради відбулося засідання трьох постійних депутатських і тимчасової громадської комісії. Питання, яке розглядали — реорганізація музичних шкіл.
Скидається на те, що противники реорганізації не знайшли аргументів для того, щоб переконати депутатів у її недоцільності.
Міський голова Ігор Насалик для наглядної демонстрації суті конфлікту продемонстрував ксерокопії, на яких зображена скульптура Лоренцо Берніні «Гермафродит, що спить». Ксерокопії містили зображення скульптури у трьох ракурсах, з кожного ракурсу «малюнок» видається зовсім іншою особистістю. На ілюстрацію Ігоря Насалика надихнула коротка відпустка у Парижі, яку він провів зі своєю дружиною, та візит до Лувра. Мер запевнив, що проживав поблизу академії мистецтв, яка у Парижі — єдина.
— Ми усі маємо різні ракурси і думки, — прокоментував міський голова. — У питання реорганізації музичних шкіл ракурсів також — кілька: по-перше, що ми хочемо зберегти: нумерацію чи колектив та учнів? По-друге, постанову Кабміну №100 ніхто не відміняв. А ми для деяких галузей бюджетної сфери маємо заробітну плату лише на 6 місяців. Держава ставиться до міських голів, як до корів, а до міських бюджетів — як до власних. Минулого року у нас дефіцит бюджету становив 40 млн. гривень, а цього річ — 52 млн. гривень. Мене попередили: питання дотації навіть не розглядатиметься, якщо ви не проведете оптимізацію у галузі охорони здоров’я та у музичних школах. Можна на це все наплювати, але тоді треба брати на себе відповідальність про те, що уже за кілька місяців платити заробітну плату бюджетникам буде нічим. Хто із вас готовий взяти на себе таку відповідальність? Адже зараз йдеться не тільки про колективи музичних шкіл, а про заробітну плату для всієї бюджетної сфери. У роки, коли держава нам недодавала максимум 5 млн. гривень, ми про оптимізацію навіть не думали. Але зараз стоїть питання про 52 млн. гривень. Провівши об’єднання, ми не втратимо дотацію, а колективи та учні — не постраждають.
Міський голова ще раз навів аргументи щодо того, що, бажаючи скоротити музичні школи «технічним» шляхом, він би просто видав розпорядження, щоб привести штати у відповідність до бюджетного фінансування. Адже із державного бюджету на фінансування музичних шкіл торік виділили 3,7 млн. гривень, загальне фінансування становило близько 7 млн. гривень.
Після доповіді міський голова покинув залу засідань. Проте запевнив, що не проситиме депутатів підтримати рішення по музичних школах.
На засіданні також доповідав голова громадської комісії із оптимізації музичних шкіл Володимир Сакулич. Нагадаємо, ця комісія була створена 5 березня розпорядженням міського голови.
Минулого тижня вона зібралася на ознайомче засідання, на якому виникло надто багато питань щодо реорганізації. До виконання занотували 12. До учора встигли розібратися із трьома, які стосувалися юридичних нюансів. Попри те, що комісія мала вивчити питання реорганізації, більше скидається на те, що вона покликана знайти відповіді на усі питання та владнати усі юридичні нюанси для того, щоб реорганізація таки відбулася. Принаймні про це свідчить відповідь навіть на перше запитання щодо злиття шкіл: такі дії не відповідають вимогам статті 9 Закону України «Про позашкільну освіту». Проте голова комісія Володимир Сакулич зачитав варіант, як обминути цю законодавчу заборону — змінити проект рішення міської ради, у якому йшлося б не про злиття, а — про приєднання, оскільки «основною відмінністю від злиття є те, що всі майнові права й обов’язки стають правами й обов’язками не нового суб’єкта, функціонуючого, без зміни його організаційно-правової форми».
Між тим, депутати міської ради сприйняли доповідь комісії досить агресивно, фактично, вимагаючи у комісії результатів її діяльності, критикуючи за відсутність вагомих аргументів та юристів у складі комісії.
Член комісії, викладач музичної школи №1 Андрій Винор навів присутнім факти про те, що згідно із міністерськими розрахунками, на 461 учня, які навчають у музичній школі №1, потрібно 99,66 ставки викладачів. Реально є 83 ставки, а при оптимізації планується скоротити ще 11 ставок, що не може не позначитися на якості освіти.
— У медицині — також реформа, — апелював учителю головний лікар Калуської ЦРЛ Іван Красійчук. — За нашими нормативами у нас штати заповненні на 85%, проте у нас зараз вимагають скоротити 30 посад та 55 ліжок. Це нам не зайве, за цими цифрами стоять люди та їхні сім’ї, а лікарня — «тріщить». Люди уже стежку протоптали до міського голови, бо усі хочуть лікуватися стаціонарно. Що ми робимо? Шукаємо внутрішні резерви. Найперше — звільняємо сумісників, адже вони мають основне місце роботи. Потім збираємося із медиками та радимося щодо наступних кроків. Нині вже скоротили 15 ліжок і видали наказ про скорочення 20 ліжок. При цьому, не усі калушани займаються у музичній школі, а лікуватися хочуть усі. Нам у медицині тільки на заробітну плату потрібно 72 млн. гривень, а на усі захищені видатки (енергоносії, заробітну плату, медикаменти, харчування) довели цифру у 68 млн. гривень. Медицина також може стати у «позу». Але яка із того користь?
Несподівано ідею міського голови підтримав і голова фракції НРУ у міській раді, член бюджетної комісії Роман Бігун:
— Вам розповіли про дефіцит бюджету. Отож треба або скоротити витрати, або збільшити надходження. Міський голова каже, що потрібно скоротити 1 посаду директора — і це врятує все місто. По досвіду 2012 року знаємо, що у вересні грошей на заробітну плату уже не було. Ніхто, зокрема — і депутати — палець об палець не вдарили — а 40 млн. гривень у місто прийшли. І треба визнати, що це заслуга міського голови. Може, і цього разу він щось зробить. Треба шукати вихід.
Нагадаємо, що у лютому Рада міської організації НРУ прийняла звернення до депутатів про те, щоб не голосувати за оптимізацію музичних шкіл та зобов’язала депутатів фракції НРУ міської ради не голосувати за таке рішення.
Учора депутати розійшлися по комісіях, щоб окремо прийняти рішення щодо проекту рішення міської ради по оптимізації музичних шкіл. Нині мають збиратися фракції. Паралельно працює громадська комісія, яка має намір нині зустрітися із директорами двох музичних шкіл.
Попри все, у коментарі “Вікнам” міський голова Ігор Насалик заявив: питання на сесію міської ради, яка відбудеться завтра — виноситиметься.
Читайте також:
Ігор Насалик: Реорганізація музичних шкіл — буде. Подобається це комусь, чи ні
Ігор Насалик зустрінеться з “бунтівними” викладачами музичних шкіл
Міська влада Калуша хоче об’єднати музичні школи. Педагоги — проти