Радник президента США з економіки професор Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні, який з надвичайною точністю передбачив у 2007 році строки і сценарій останньої світової кризи, повідомив, що час нового «ідеального шторму» вже наступає. Раніше він очікував прихід нової хвилі рецесії в 2013 році, але ситуація погіршується стрімко.
На думку Нуріеля Рубіні, ризик нової рецесії в розвинених країнах становить зараз вже 60%. «Кілька місяців тому я вважав, що часом «ідеального шторму» стане 2013 рік, проте ослаблення економік США, єврозони і Великобританії - це вже його початок, - заявив економіст. - Таким чином, друга хвиля рецесії прийде раніше. Її кульмінація може припасти на 2013 рік або навіть раніше, це залежить від тих засобів проведення монетарної політики, які можна використовувати».
У міркуваннях Нуріеля Рубіні присутня безліч фактів, що підтверджують погіршення темпів зростання світової економіки, відзначає керівник аналітичного відділу ГК Broco Олексій Матросов. Однак говорити про те, що ризик нової рецесії в розвинених країнах становить більше 50%, надмірно песимістично, вважає він. Фактично світова економіка сповільнила свій темп зростання в зв'язку з жорсткою монетарною політикою в країнах, що розвиваються, зокрема - Китаї, націленої на зниження інфляції, а також лихом, що сталося в Японії і борговими проблемами в Європі.
За словами Матросова, темпи інфляції в країнах, що розвиваються, включаючи Китай, сповільнюються. «Це говорить про аккомодаційність політики в майбутньому, - вважає аналітик. - Рішення боргових проблем Європи також просувається позитивно».
Банки, судячи по їх резервах, не відчувають нестачі ліквідності, а значить ні стиснення, ні рецесії на даному етапі не буде, відзначає Матросов, ринок праці стабільний, активність у виробництві хоч і сповільнилася, але виявилася вищою за очікування. «Все це - провісники того, що світова економіка набере темпи економічного зростання вже в другій половині 2011 року», - упевнений експерт.
Деякі аналітики, навпаки, вважають прогноз Рубіні занадто оптимістичним. На думку директора Інституту глобалізації та соціальних рухів Бориса Кагарлицького, радник президента США з економіки, не грішачи зараз проти істини, все ж оминає гострі кути. Тому, за словами вченого, є дві вагомі причини.
«По-перше, авторитетні фінансові аналітики бояться вимовляти вкрай песимістичні прогнози, адже потім на них всі шишки посиплються: через їх висловлювань знову обвалилися фондові біржі, почалася паніка. Тому вони, хоч і називають кішку кішкою, але, тим не менш, згладжують негативні прогнози», - твердить Кагарлицький.
Другий фактор, на думку експерта, - репутаційна складова. «Не сказати, що все йде до нової рецесії, вони не можуть, тому що знову ж почнуть їм дорікати, що вчасно не сповістили світову громадськість. Тому найбільш проникливі фінансові аналітики дають зараз помірні, надто згладжені прогнози», - вважає російський аналітик.