Як святкове застілля може призвести до гострої кишкової інфекції?

На це питання відповіла Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал.

Залишилось кілька днів до одного із найголовніших релігійних свят – Воскресіння Христового. Зазвичай, саме у цей день більшість вірян різко змінюють пісний раціон на святковий багатий стіл. На жаль, саме після свят відділення інфекційної лікарні переповнені пацієнтами із симптомами кишкової інфекції. Що саме може стати причиною розвитку харчової інфекції? І як вберегти себе та близьких?


Що таке ГКІ?

Гострі кишкові інфекції – це група інфекційних захворювань, які викликають розлади травного тракту. Всі ГКІ характерні фекально-оральним механізмом передачі, тобто існує прямий зв’язок зі споживанням заражених продуктів харчування та забрудненої води. До гострих кишкових інфекцій відносять ешерихіоз, сальмонельоз, шигельоз та ін.

Як саме можна заразитися ГКІ? Здебільшого патогенна та умовно-патогенна флора міститься у ґрунті, воді. Потрапляє вона туди із фекалій хворої людини. Тому найбільша концентрація збудника міститься у зараженій воді, на сирих продуктах. Оскільки більшість збудників здатні утворювати спори, їх можна вважати стійкими у навколишньому середовищі.

Актуальність даної проблеми полягає у тому, що часто збудників ГКІ та яйця гельмінтів можна зустріти у яйцях, м’ясі птиці та свинини, рибі. Тому найменша погрішність у приготуванні може призвести до великої проблеми.


Які симптоми вказують на гостру кишкову інфекцію?

Особливістю ГКІ є дуже короткий інкубаційний період, тобто проміжок часу між проникненням збудника в організм та появою перших симптомів складає від 30 хвилин до 24 годин. Збудник проникає оральним шляхом, проходить через стравохід, проникає в шлунок, де під дією шлункового соку руйнується, вивільняючи велику кількість ендотоксину. Цей токсин несе згубну дію на тканину шлунка та кишківника. Токсин уражає слизову оболонку травного тракту, чим унеможливлює адекватне пристінкове травлення та всмоктування поживних речовин.

При ГКІ у пацієнта виникають наступні скарги:

  • сильний спазмуючий біль у животі;
  • бурчання у животі;
  • нудота та блювання;
  • діарея, яка швидко призводить до зневоднення;
  • виражена інтоксикація;
  • слабкість;
  • головні болі;
  • підвищення температури тіла;
  • специфічні зміни з боку калу: неоформлений водянистий стілець зеленого кольору (при сальмонельозі), або із прожилками крові (при шигельозі).

Захворювання розвивається стрімко і водночас швидко ліквідовується. Поте отруєння завдає значної шкоди здоров’ю людини та може надовго вибити її із колії.


Що варто робити, щоб уникнути гострої кишкової інфекції?

Для того, щоб святкове застілля не стало для вас неприємним спогадом, варто з відповідальністю підійти до формування меню, вибору продуктів і способу приготування святкових страв.

По-перше, яйця та м’ясні продукти варто купувати в офіційних торгових точках, які мають всі необхідні сертифікати якості. В жодному разі не купуйте продукти на стихійних ринках у неперевірених людей.

По-друге, варто відмовитися від сироїдіння. Всі продукти повинні бути якісно приготованими, тобто м’ясо потрібно запікати, щоб не було прожилків крові чи сирих зон, яйця варто варити вкруту, молоко обов’язково слід кип’ятити. Уважно очищуйте сирі овочі та фрукти. Важливо знати, що варто ретельно мити увесь посуд, ножі та все, що мало контакт із сирим м’ясом.

Найголовніше! У випадку появи вищеперерахованих симптомів – не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!

Партнерський матеріал


30.04.2021 23402
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

822
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

639
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9818 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2740 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2017
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2521

Як московити крали історію наших предків.

330

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

212

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

754

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

781
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

191
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

305
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

518
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

200
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

453
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

531
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

674 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5783
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

255
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

423
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

505
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

513