Як святкове застілля може призвести до гострої кишкової інфекції?

На це питання відповіла Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал.

Залишилось кілька днів до одного із найголовніших релігійних свят – Воскресіння Христового. Зазвичай, саме у цей день більшість вірян різко змінюють пісний раціон на святковий багатий стіл. На жаль, саме після свят відділення інфекційної лікарні переповнені пацієнтами із симптомами кишкової інфекції. Що саме може стати причиною розвитку харчової інфекції? І як вберегти себе та близьких?


Що таке ГКІ?

Гострі кишкові інфекції – це група інфекційних захворювань, які викликають розлади травного тракту. Всі ГКІ характерні фекально-оральним механізмом передачі, тобто існує прямий зв’язок зі споживанням заражених продуктів харчування та забрудненої води. До гострих кишкових інфекцій відносять ешерихіоз, сальмонельоз, шигельоз та ін.

Як саме можна заразитися ГКІ? Здебільшого патогенна та умовно-патогенна флора міститься у ґрунті, воді. Потрапляє вона туди із фекалій хворої людини. Тому найбільша концентрація збудника міститься у зараженій воді, на сирих продуктах. Оскільки більшість збудників здатні утворювати спори, їх можна вважати стійкими у навколишньому середовищі.

Актуальність даної проблеми полягає у тому, що часто збудників ГКІ та яйця гельмінтів можна зустріти у яйцях, м’ясі птиці та свинини, рибі. Тому найменша погрішність у приготуванні може призвести до великої проблеми.


Які симптоми вказують на гостру кишкову інфекцію?

Особливістю ГКІ є дуже короткий інкубаційний період, тобто проміжок часу між проникненням збудника в організм та появою перших симптомів складає від 30 хвилин до 24 годин. Збудник проникає оральним шляхом, проходить через стравохід, проникає в шлунок, де під дією шлункового соку руйнується, вивільняючи велику кількість ендотоксину. Цей токсин несе згубну дію на тканину шлунка та кишківника. Токсин уражає слизову оболонку травного тракту, чим унеможливлює адекватне пристінкове травлення та всмоктування поживних речовин.

При ГКІ у пацієнта виникають наступні скарги:

  • сильний спазмуючий біль у животі;
  • бурчання у животі;
  • нудота та блювання;
  • діарея, яка швидко призводить до зневоднення;
  • виражена інтоксикація;
  • слабкість;
  • головні болі;
  • підвищення температури тіла;
  • специфічні зміни з боку калу: неоформлений водянистий стілець зеленого кольору (при сальмонельозі), або із прожилками крові (при шигельозі).

Захворювання розвивається стрімко і водночас швидко ліквідовується. Поте отруєння завдає значної шкоди здоров’ю людини та може надовго вибити її із колії.


Що варто робити, щоб уникнути гострої кишкової інфекції?

Для того, щоб святкове застілля не стало для вас неприємним спогадом, варто з відповідальністю підійти до формування меню, вибору продуктів і способу приготування святкових страв.

По-перше, яйця та м’ясні продукти варто купувати в офіційних торгових точках, які мають всі необхідні сертифікати якості. В жодному разі не купуйте продукти на стихійних ринках у неперевірених людей.

По-друге, варто відмовитися від сироїдіння. Всі продукти повинні бути якісно приготованими, тобто м’ясо потрібно запікати, щоб не було прожилків крові чи сирих зон, яйця варто варити вкруту, молоко обов’язково слід кип’ятити. Уважно очищуйте сирі овочі та фрукти. Важливо знати, що варто ретельно мити увесь посуд, ножі та все, що мало контакт із сирим м’ясом.

Найголовніше! У випадку появи вищеперерахованих симптомів – не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!

Партнерський матеріал


30.04.2021 23963
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

945
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1016 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3041 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

107
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7360
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

636
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1093