Як святкове застілля може призвести до гострої кишкової інфекції?

На це питання відповіла Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал.

Залишилось кілька днів до одного із найголовніших релігійних свят – Воскресіння Христового. Зазвичай, саме у цей день більшість вірян різко змінюють пісний раціон на святковий багатий стіл. На жаль, саме після свят відділення інфекційної лікарні переповнені пацієнтами із симптомами кишкової інфекції. Що саме може стати причиною розвитку харчової інфекції? І як вберегти себе та близьких?


Що таке ГКІ?

Гострі кишкові інфекції – це група інфекційних захворювань, які викликають розлади травного тракту. Всі ГКІ характерні фекально-оральним механізмом передачі, тобто існує прямий зв’язок зі споживанням заражених продуктів харчування та забрудненої води. До гострих кишкових інфекцій відносять ешерихіоз, сальмонельоз, шигельоз та ін.

Як саме можна заразитися ГКІ? Здебільшого патогенна та умовно-патогенна флора міститься у ґрунті, воді. Потрапляє вона туди із фекалій хворої людини. Тому найбільша концентрація збудника міститься у зараженій воді, на сирих продуктах. Оскільки більшість збудників здатні утворювати спори, їх можна вважати стійкими у навколишньому середовищі.

Актуальність даної проблеми полягає у тому, що часто збудників ГКІ та яйця гельмінтів можна зустріти у яйцях, м’ясі птиці та свинини, рибі. Тому найменша погрішність у приготуванні може призвести до великої проблеми.


Які симптоми вказують на гостру кишкову інфекцію?

Особливістю ГКІ є дуже короткий інкубаційний період, тобто проміжок часу між проникненням збудника в організм та появою перших симптомів складає від 30 хвилин до 24 годин. Збудник проникає оральним шляхом, проходить через стравохід, проникає в шлунок, де під дією шлункового соку руйнується, вивільняючи велику кількість ендотоксину. Цей токсин несе згубну дію на тканину шлунка та кишківника. Токсин уражає слизову оболонку травного тракту, чим унеможливлює адекватне пристінкове травлення та всмоктування поживних речовин.

При ГКІ у пацієнта виникають наступні скарги:

  • сильний спазмуючий біль у животі;
  • бурчання у животі;
  • нудота та блювання;
  • діарея, яка швидко призводить до зневоднення;
  • виражена інтоксикація;
  • слабкість;
  • головні болі;
  • підвищення температури тіла;
  • специфічні зміни з боку калу: неоформлений водянистий стілець зеленого кольору (при сальмонельозі), або із прожилками крові (при шигельозі).

Захворювання розвивається стрімко і водночас швидко ліквідовується. Поте отруєння завдає значної шкоди здоров’ю людини та може надовго вибити її із колії.


Що варто робити, щоб уникнути гострої кишкової інфекції?

Для того, щоб святкове застілля не стало для вас неприємним спогадом, варто з відповідальністю підійти до формування меню, вибору продуктів і способу приготування святкових страв.

По-перше, яйця та м’ясні продукти варто купувати в офіційних торгових точках, які мають всі необхідні сертифікати якості. В жодному разі не купуйте продукти на стихійних ринках у неперевірених людей.

По-друге, варто відмовитися від сироїдіння. Всі продукти повинні бути якісно приготованими, тобто м’ясо потрібно запікати, щоб не було прожилків крові чи сирих зон, яйця варто варити вкруту, молоко обов’язково слід кип’ятити. Уважно очищуйте сирі овочі та фрукти. Важливо знати, що варто ретельно мити увесь посуд, ножі та все, що мало контакт із сирим м’ясом.

Найголовніше! У випадку появи вищеперерахованих симптомів – не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!

Партнерський матеріал


30.04.2021 23699
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18378
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

292
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497