Як створити сім'ю комфорту: чек-лист

Як адвокат і науковець, зробив для вас цікавий гайд, щоб ваше життя було кайфовим. Я максимально забрав різні антропологічні, соціологічні, юридичні штуки та залишив тільки важливе. 

Так от, ночівля в певному приміщенні людей це не сім'я. Сім'я - це спільність культури. Створення культури в сім'ї вимагає особливого підходу і уваги до внутрішніх взаємин і цінностей.

Ось кроки, які можна виконати для формування культури у вашій сім'ї:

Крок 1. Визначте візію:

- проведіть розмову з усіма членами сім'ї про те, як вони бачать ідеальну культуру в сім'ї. Дайте кожному, в тому дітям, можливість висловити свої амбіції та надії.

- обговоріть спільні цілі та очікування щодо сімейного життя. Спробуйте сформулювати загальне бачення того, якими хочете бути як сім'я. Придумайте майбутні цілі, які будуть у вашій сім'ї за межами вашого життя навіть.

Крок 2. Створення і посилення основних цінностей:

- визначте цінності, які є важливими для вашої сім'ї. Наприклад, це можуть бути довіра, повага, взаєморозуміння, справедливість, толерантність, чесність чи часткова правда, прерогатива старших чи і старі та малі мають однакову силу голосу в сімейній нараді, жити всім разом чи розселитися по світу тощо.

- поставте цінності в центр ваших сімейних взаємин і приймайте рішення, що відповідають цим цінностям.

Крок 3. Створіть артефакти, що відображатимуть візію та цінності:

- створіть родинний герб, девіз або символ, який буде представляти вашу сім'ю і відображатиме ваші цінності.

- створіть сімейні традиції, обряди або ритуали, які будуть підтримувати та посилювати вашу культуру (обов'язково збиратися усім разом садити картоплю, навіть, якщо її можна купити; збиратися на день певні свята усім разом тощо).

Крок 4. Залучіть усіх членів сім'ї:

- залучайте всіх членів сім'ї до процесу формування культури. Важливо, щоб кожен відчував свою відповідальність та активно приймав участь у створенні культури.

- визначте ролі та обов'язки кожного члена сім'ї в підтримці цінностей та візії сім'ї.

Крок 5. Запроваджуйте навчання та адаптацію:

- підтримуйте постійне навчання і розвиток кожного члена сім'ї. Спільно вивчайте нові речі, читайте книги, діліться знаннями.

- будьте відкриті до змін і нових ідей. Активно адаптуйтеся до змін у сімейному житті та світогляді.

Крок 6. Забезпечуйте зворотний зв'язок:

- регулярно спілкуйтеся з усіма членами сім'ї, слухайте їхні думки, побажання та погляди на культуру сім'ї.

- розмірковуйте над тим, як ваша культура впливає на всіх членів сім'ї і як можна покращити цей вплив.

 Запам'ятайте, що створення культури в сім'ї - це процес, який вимагає постійної уваги та зусиль. Заохочуйте взаємодію та співпрацю всіх членів сім'ї для підтримки культури, що сприяє розвитку та добробуту вашої родини.


А що ж припинити робити для формування культури сім'ї?


При формуванні культури в сім'ї та зміні її, іноді потрібно припинити певні практики або звички, які можуть перешкоджати комфортному процесу. Ось кілька прикладів:

Негативне спілкування. Припиніть негативне спілкування, включаючи грубість, зневагу, критику без конструктивних пропозицій. Замість цього, спонукайте до поважного та емпатичного спілкування.

Недостатній час розмов. Припиніть відкладати розмови та обговорення важливих питань. Встановіть час для систематичних сімейних зустрічей або бесід (можна розклад, графік), щоб забезпечити відкриту комунікацію та взаєморозуміння.

Дефіцит визнання та похвали. Припиніть ігнорувати досягнення та зусилля своїх рідних. Замість цього, активно визнавайте та нахвалюйте їх, щоб стимулювати позитивне ставлення та мотивацію.

Неслухання та недорозуміння. Припиніть перебивати та неуважно слухати.  Слухайте інших уважно та сприймати їхні потреби та думки.

Відсутність взаємодії та спільних занять. Припиніть ізольоване життя та відсутність спільних занять. Втикання в інтернеті сюди ж. Запровадьте регулярні сімейні активності, спільні вечері, прогулянки, виїзди або ігри, зум включення, щоб підтримувати зв'язок та спільність.

Недостатнє встановлення особистих кордонів. Припиніть жертвувати чіткими правилами та кордонами в сім'ї. Встановіть чіткі сімейні правила та очікування для всіх членів родини, щоб забезпечити взаємну повагу та відповідальність. Встановіть право власності всередині сім'ї на особисту чашку, стілець, час, тобто, щоб кожен знав які речі, який простір і час є спільним, а яким його особистим.

Інвентаризуйте старі артефакти, цінності та цілі сім'ї. З'ясуйте, що зі старого життя вам не потрібно і позбавтеся цього як старих черевиків. Також позбудетеся шкідливих внутрішньосімейних метафор, приказок, історій, мемів. Наприклад, "в болоті не без чорта, в сім'ї не без п'яниці", в сім'ї не без урода", "гроші приходять кроком, а тікають галопом", "бідна душа без гроша"...

Ці кроки допоможуть створити комфортне середовище для формування культури в сім'ї та сприятимуть позитивним змінам у взаєминах та цінностях.

P.S. Аналогічну структуру можна використовувати для створення культури в бізнесі, соцмережах, спільноти ваших підписників тощо.


27.06.2023 Василь Масюк 3429
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1012
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2603 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2185
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3035
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2641
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2359 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

488

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

495

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

988

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2209
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

688
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1957
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2053
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

227
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

840
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5539
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7404
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1416
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

692
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1071 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1574 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1431