Як скандинавський спосіб життя "friluftsliv" допомагає взимку та у час пандемії

Двоє чоловіків катаються на кризі, яка вкрила озеро в Тронхеймі, Норвегія.

Було мінус 13 градусів Цельсія (8,6 градуса за Фаренгейтом), коли Лорелу Дежардінс взяла перерву у своєму робочому дні, щоб прогулятися замерзлим озером біля свого будинку в Осло, Норвегія.
Її супроводжували чоловік, який нещодавно був у чотиримісячній відпустці по батьківству, та їх син, що народився.
Роботодавець заохотив її до цієї прогулянки - їй оплачують, щоб одну годину на тиждень вона займалася спортом або проводила час на свіжому повітрі.
Це один із декількох випадків, коли вона виходить на вулицю протягом робочого дня.
Також вона виставляє свою однорічну дівчинку поспати, закутавши у ковдри на вулицю, як це роблять з іншими немовлятами у денному догляді, або прогулюється лісом, коли збирається на зустріч чи телефонує колезі - до цього спонукає її робота.
Це завдяки friluftsliv (вимовляється FREE'-loofts-liv), норвезький стиль, який означає жити "життям на свіжому повітрі", або простіше кажучи, проводити час на свіжому повітрі та бути активним.
"Це життя на свіжому повітрі, що англійською мовою, можна сказати, життя на відкритому повітрі", - сказала вона. "Але насправді це більше, ніж просто прогулянка. Йдеться не лише про те, щоб бути на свіжому повітрі, це про те, щоб скористатися кожною миттю, яка є у вас на природі".
Налаштування на баланс життя та пріоритети фрілуфтслів - це концепція Дежардін, у якої французьке походження. У 2010 році вона переїхала з Франції до Норвегії.
Однак, за її словами, з того часу вона переживає набагато менший стрес. Вона навіть провела TED-бесіду на цю тему трохи більше ніж три роки тому.
"Коли я переїхала до Норвегії, я була справжнім трудоголіком. І ось, приїхавши сюди, мій начальник постукав мене по плечі о 17 годині, і сказав: "Що ти все ще робиш на роботі?", - розповіла вона. "Це свого роду такий стиль "робота - це чудово, але у нас є й інше життя, що передбачає перебування поза її межами".
На відміну від американської "культури суєти", Дежардін заявила, що надмірна робота та жертва своїм особистим життям не вважаються хорошим явищем у Норвегії. Вважається важливим визначати пріоритет у своїй роботі.
Хоча американці можуть не мати можливості попросити свого роботодавця про оплачувану прогулянку в лісі, Дежардін сказала, що багато чого можна отримати від прийняття цих практик - і люди можуть робити це в будь-якій природній зоні, де вони живуть і працюють.
Люди в Норвегії не мають якоїсь магічної здатності не замерзати, зазначила жінка, норвежці відчувають холод, як і всі інші. Але можливість провести час на свіжому повітрі та зіткнутися з проблемою не стримує їх.
За її словами, в Норвегії існує приказка: "Не буває поганої погоди, є лише поганий одяг".

Цінуючи зимові місяці
З урахуванням пандемії, яка все ще перебуває в самому розпалі в Сполучених Штатах і найхолодніших місяців, д-р Пол Десан, директор Дослідницької клініки зимової депресії в Єльській медичній школі, сказав, що багатьох може чекати "дуже жорстока, темна зима." І цілком можливо, що прийняття стилю friluftsliv може допомогти.
У декого ця зима може спровокувати сезонний афективний розлад - варіант клінічної депресії, який характеризується симптомами депресії восени та взимку.
"Ми звикли думати, що люди не є сезонними тваринами", - сказав Десан.
За його словами, вівці, які є сезонними тваринами, поводяться по-різному в різні періоди року, і їх репродуктивний цикл і те, як росте їх шерсть, залежать від світлового та темного циклів.
"Але виявляється, що люди насправді сезонні - і ми також реагуємо на цикл світло-темрява", - сказав вчений.
За словами Десан, багато людей почуваються гірше взимку хоча б за одним показником, будь то якість сну, апетит, енергія чи бажання бути соціально активним.
"Але важливим тут спостереженням з охорони здоров'я є те, що у вас відносно загальний стан, який вражає багатьох людей ... і ми насправді маємо дуже потужну, дешеву та ефективну терапію", - сказав він. "І це яскраве світло".
Десан сказав, що яскраве світло може надходити від електричного пристрою або просто природного освітлення від сонця.
"Для деяких з цих людей достатньо просто змусити їх вийти на вулицю і працювати в саду, коли зійде сонце, і використовувати все природне світло, яке там", - сказав вчений.
Північні країни постійно очолюють щорічні звіти ООН про щастя, попри холодну сувору зиму, хоча ці рейтинги щастя базуються на шести факторах - дохід, свобода, довіра, тривалість здорового життя, соціальна підтримка та щедрість - проведення часу на свіжому повітрі немає у списку.
"Коли норвежці кажуть вам, що ви повинні бути на вулиці якомога більше, частина того, що вони кажуть, полягає в тому, що ви повинні піддаватися яскравому світлу, що, добре для вашого настрою та енергії в будь-який час доби ", - сказав Десан.
Оскільки близько третини країни знаходиться на північ від Полярного кола, в їхньому дні є надзвичайно мала кількість світла, що робить зими дуже темними та холодними.
"Оскільки тут так мало денного світла, потрібно скористатися кожним сонячним промінцем", - сказала Дежардін. "Я люблю просто стояти на місці та дивитись на сонце - щоб просто накопичити вітамін D."
Дежардін пояснила, що такий спосіб стояння на місці та звернення до сонця настільки поширений в Норвегії, що навіть має назву: Solgggen, що в англійській мові означає "сонячна стіна".
Молода дівчина готується стрибнути в холодну воду в гавані Осло.

Зима під час пандемії
У зв'язку з пандемією, яка розтягнулася на зимові місяці, Десан попередив, що ті, хто страждають від впливу пори року можуть постраждати ще більше, особливо цієї зими.
Це тому, що кілька традиційних доз світла, які люди можуть отримувати щодня, змінилися - вони зменшилися.
Наприклад, оскільки люди більше не їздять на роботу, як до періоду карантинних обмежень, вони пропускають "сеанс" сонячного світла вранці - коли ефект є найпотужнішими.
Крім того, за словами вченого, офісні приміщення, як правило, приблизно вдвічі світліші за будинки.
"Тепер додайте до цього той факт, що ми всі, звичайно, стурбовані коронавірусами, у стресі. І життя багатьох людей порушено", - сказав він. "Отже, ви розумієте, що на кожному рівні: це важка зима".
Ця тема також наразі активно обговорюється щодо підвищення рівня тривожності та депресії в цілому в клініках психічного здоров'я, сказав Десан.
"З одного боку, люди потрапляють у руйнівну страшну ситуацію. А з іншого боку, вони перебувають у закритих приміщеннях, у темних приміщеннях", - сказав він. "У них немає звичних джерел підтримки".
Як новачок у традиції friluftsliv, Дежардін сказала, що це зробило її щасливішою людиною. Холод дарував їй відчуття наповненості та досягнення, а час, впродовж якого жінка прогулюється на природі, - це не те, що їй потрібно робити добре або робити краще за інших.
"Для США я можу дати пораду, як колега чи шеф, спробуйте сказати: "Добре, це пандемія, це важкий час. Чи варто нам проводити зустріч під час прогулянки на вулиці?". Запитайте свою команду: "Чи це допоможе нам почуватись краще? І чи ми більш продуктивні, роблячи це?", - сказала вона. "І я насправді вірю, що це так".
за матеріалами CNN
 


05.02.2021 1978
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

249
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1562 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1816 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2641
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2374 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7611

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

383

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1089

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1162

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1949
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

330
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

708
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

946
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43448
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3151
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

977
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2001
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35199 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

327
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

536
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

677
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1003