Як скандинавський спосіб життя "friluftsliv" допомагає взимку та у час пандемії

Двоє чоловіків катаються на кризі, яка вкрила озеро в Тронхеймі, Норвегія.

Було мінус 13 градусів Цельсія (8,6 градуса за Фаренгейтом), коли Лорелу Дежардінс взяла перерву у своєму робочому дні, щоб прогулятися замерзлим озером біля свого будинку в Осло, Норвегія.
Її супроводжували чоловік, який нещодавно був у чотиримісячній відпустці по батьківству, та їх син, що народився.
Роботодавець заохотив її до цієї прогулянки - їй оплачують, щоб одну годину на тиждень вона займалася спортом або проводила час на свіжому повітрі.
Це один із декількох випадків, коли вона виходить на вулицю протягом робочого дня.
Також вона виставляє свою однорічну дівчинку поспати, закутавши у ковдри на вулицю, як це роблять з іншими немовлятами у денному догляді, або прогулюється лісом, коли збирається на зустріч чи телефонує колезі - до цього спонукає її робота.
Це завдяки friluftsliv (вимовляється FREE'-loofts-liv), норвезький стиль, який означає жити "життям на свіжому повітрі", або простіше кажучи, проводити час на свіжому повітрі та бути активним.
"Це життя на свіжому повітрі, що англійською мовою, можна сказати, життя на відкритому повітрі", - сказала вона. "Але насправді це більше, ніж просто прогулянка. Йдеться не лише про те, щоб бути на свіжому повітрі, це про те, щоб скористатися кожною миттю, яка є у вас на природі".
Налаштування на баланс життя та пріоритети фрілуфтслів - це концепція Дежардін, у якої французьке походження. У 2010 році вона переїхала з Франції до Норвегії.
Однак, за її словами, з того часу вона переживає набагато менший стрес. Вона навіть провела TED-бесіду на цю тему трохи більше ніж три роки тому.
"Коли я переїхала до Норвегії, я була справжнім трудоголіком. І ось, приїхавши сюди, мій начальник постукав мене по плечі о 17 годині, і сказав: "Що ти все ще робиш на роботі?", - розповіла вона. "Це свого роду такий стиль "робота - це чудово, але у нас є й інше життя, що передбачає перебування поза її межами".
На відміну від американської "культури суєти", Дежардін заявила, що надмірна робота та жертва своїм особистим життям не вважаються хорошим явищем у Норвегії. Вважається важливим визначати пріоритет у своїй роботі.
Хоча американці можуть не мати можливості попросити свого роботодавця про оплачувану прогулянку в лісі, Дежардін сказала, що багато чого можна отримати від прийняття цих практик - і люди можуть робити це в будь-якій природній зоні, де вони живуть і працюють.
Люди в Норвегії не мають якоїсь магічної здатності не замерзати, зазначила жінка, норвежці відчувають холод, як і всі інші. Але можливість провести час на свіжому повітрі та зіткнутися з проблемою не стримує їх.
За її словами, в Норвегії існує приказка: "Не буває поганої погоди, є лише поганий одяг".

Цінуючи зимові місяці
З урахуванням пандемії, яка все ще перебуває в самому розпалі в Сполучених Штатах і найхолодніших місяців, д-р Пол Десан, директор Дослідницької клініки зимової депресії в Єльській медичній школі, сказав, що багатьох може чекати "дуже жорстока, темна зима." І цілком можливо, що прийняття стилю friluftsliv може допомогти.
У декого ця зима може спровокувати сезонний афективний розлад - варіант клінічної депресії, який характеризується симптомами депресії восени та взимку.
"Ми звикли думати, що люди не є сезонними тваринами", - сказав Десан.
За його словами, вівці, які є сезонними тваринами, поводяться по-різному в різні періоди року, і їх репродуктивний цикл і те, як росте їх шерсть, залежать від світлового та темного циклів.
"Але виявляється, що люди насправді сезонні - і ми також реагуємо на цикл світло-темрява", - сказав вчений.
За словами Десан, багато людей почуваються гірше взимку хоча б за одним показником, будь то якість сну, апетит, енергія чи бажання бути соціально активним.
"Але важливим тут спостереженням з охорони здоров'я є те, що у вас відносно загальний стан, який вражає багатьох людей ... і ми насправді маємо дуже потужну, дешеву та ефективну терапію", - сказав він. "І це яскраве світло".
Десан сказав, що яскраве світло може надходити від електричного пристрою або просто природного освітлення від сонця.
"Для деяких з цих людей достатньо просто змусити їх вийти на вулицю і працювати в саду, коли зійде сонце, і використовувати все природне світло, яке там", - сказав вчений.
Північні країни постійно очолюють щорічні звіти ООН про щастя, попри холодну сувору зиму, хоча ці рейтинги щастя базуються на шести факторах - дохід, свобода, довіра, тривалість здорового життя, соціальна підтримка та щедрість - проведення часу на свіжому повітрі немає у списку.
"Коли норвежці кажуть вам, що ви повинні бути на вулиці якомога більше, частина того, що вони кажуть, полягає в тому, що ви повинні піддаватися яскравому світлу, що, добре для вашого настрою та енергії в будь-який час доби ", - сказав Десан.
Оскільки близько третини країни знаходиться на північ від Полярного кола, в їхньому дні є надзвичайно мала кількість світла, що робить зими дуже темними та холодними.
"Оскільки тут так мало денного світла, потрібно скористатися кожним сонячним промінцем", - сказала Дежардін. "Я люблю просто стояти на місці та дивитись на сонце - щоб просто накопичити вітамін D."
Дежардін пояснила, що такий спосіб стояння на місці та звернення до сонця настільки поширений в Норвегії, що навіть має назву: Solgggen, що в англійській мові означає "сонячна стіна".
Молода дівчина готується стрибнути в холодну воду в гавані Осло.

Зима під час пандемії
У зв'язку з пандемією, яка розтягнулася на зимові місяці, Десан попередив, що ті, хто страждають від впливу пори року можуть постраждати ще більше, особливо цієї зими.
Це тому, що кілька традиційних доз світла, які люди можуть отримувати щодня, змінилися - вони зменшилися.
Наприклад, оскільки люди більше не їздять на роботу, як до періоду карантинних обмежень, вони пропускають "сеанс" сонячного світла вранці - коли ефект є найпотужнішими.
Крім того, за словами вченого, офісні приміщення, як правило, приблизно вдвічі світліші за будинки.
"Тепер додайте до цього той факт, що ми всі, звичайно, стурбовані коронавірусами, у стресі. І життя багатьох людей порушено", - сказав він. "Отже, ви розумієте, що на кожному рівні: це важка зима".
Ця тема також наразі активно обговорюється щодо підвищення рівня тривожності та депресії в цілому в клініках психічного здоров'я, сказав Десан.
"З одного боку, люди потрапляють у руйнівну страшну ситуацію. А з іншого боку, вони перебувають у закритих приміщеннях, у темних приміщеннях", - сказав він. "У них немає звичних джерел підтримки".
Як новачок у традиції friluftsliv, Дежардін сказала, що це зробило її щасливішою людиною. Холод дарував їй відчуття наповненості та досягнення, а час, впродовж якого жінка прогулюється на природі, - це не те, що їй потрібно робити добре або робити краще за інших.
"Для США я можу дати пораду, як колега чи шеф, спробуйте сказати: "Добре, це пандемія, це важкий час. Чи варто нам проводити зустріч під час прогулянки на вулиці?". Запитайте свою команду: "Чи це допоможе нам почуватись краще? І чи ми більш продуктивні, роблячи це?", - сказала вона. "І я насправді вірю, що це так".
за матеріалами CNN
 


05.02.2021 2023
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1320
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3525
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1323
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1309

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1630

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

471

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1111

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1281
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24237
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2647
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

591
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1485
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15350
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

463
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

556
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1383 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

597
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512