Як рятуватися від спеки: поради дерматокосметолога

Сонце – це благо, але не завжди. Влітку більшість наших краян намагаються не проґавити можливість отримати омріяну засмагу. Та слід пам’ятати, що за останні роки сонце стало значно активнішим та небезпечнішим. Тому до прийому сонячних ванн  слід ставитися в міру, зі знанням справи та розумінням процесів.

З дитинства нам відомо, що на сонці виробляється вітамін Д, що приймає участь в безлічі життєвоважливих процесів. Так саме цей вітамін великою мірою відповідає за настрій, самопочуття, здоровий сон, імунітет. Та маємо розуміти, що неправильне відношення до сонця може спричинити нашому організму, особливо шкірі велику шкоду.


Що потрібно знати про поведінку на сонці в спекотні дні

Насамперед, слід уникати дій, які можуть спричинити тепловий удар. Щоб уникнути термоефекту і волога вільно могла випаровуватись з поверхні тіла, тим самим понижаючи його температуру в одязі, слід віддавати перевагу легким не облягаючим речам з натуральних тканин.

Зверніть увагу і на кольорову гаму свого гардеробу. Закони фізики працюють і тут - світлі речі будуть відбивати більше світлових хвиль, а чорні навпаки їх поглинатимуть. Однак більша частина тепла, яке поглинула тканина, розсіюється, не встигнувши дістатися до шкіри.

Пам’ятайте за водний баланс. Його слід поповнювати, щоб не зупинявся процес терморегуляції. Пити потрібно тим більше, чим спекотніше (орієнтовно 2-3 літри). При пересуванні містом намагайтесь ходити по тіньовій стороні. В особливо спекотні дні не виходьте з дому без парасольки чи накриття на голову.

Потрібно пам'ятати, що зловживання активним сонцем - це завжди запалення в шкірі, яке не минає безслідно.

Дерматологи б'ють на сполох і намагаються привернути увагу до росту онкозахворюваності шкіри, яка пов'язана з надмірною інсоляцією. Збільшилась статистика захворювань меланомою шкіри, плоскоклітинним раком, базаліомою.

Існує кореляція між кількістю сонячних опіків шкіри та відсотком виникнення меланоми – злоякісної пухлини, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов'язаних з меланомою.

Зі зловживанням сонячними променями пов'язаний і ряд естетичних дефектів шкіри.

В першу чергу, це фотостаріння. А воно своєю чергою на кожній шкірі має свої ознаки, наприклад, розладами пігментів - хвороби, яка характеризується локальною гіперпігментацією, що проявляється у вигляді веснянок або темних плям. Тривале перебування на сонці може спричинити виникнення такого рідкісного захворювання як еластаз (атрофія шкіри), що характеризується поломкою структур колагенових та еластинових волокон. Також надмірна інсоляція загострює юнацькі та рожеві вугрі.


Що ж слід знати, щоб убезпечити себе від проблем

Слід визначитись і зрозуміти до якого фототипу належите ви та ваші близькі, особливо діти.  В нашому регіоні переважає 1-3 тип по Фіцпатрику. Фототип дасть розуміння взаємодії з сонцем. Чим нижчий фототип, тим менше можна одноразово перебувати на сонці.

Також залежно від вашого фототипу слід обирати SPF фактор (сонцезахисні креми), що повинен наноситись на шкіру для захисту.

1 тип: дуже світла чутлива шкіра, блакитні або зелені очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Категорично заборонено такій шкірі перебувати під прямим сонячним промінням. Миттєві опіки гарантовані! Для захисту бажано застосовувати сонцезахисні засоби з приміткою «для чутливої шкіри»: в перші дні приймання сонячних ванн SPF 40+, потім SPF 30.

2 тип: світла шкіра, блакитні або карі очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Шкіру такого типу необхідно поступово «привчати» до сонця, починаючи з мінімальних доз в кілька хвилин і до максимально можливих для неї. Водостійкі засоби захисту – ось ваш правильний вибір! В перші дні перебування на сонці – SPF 30, наступні – SPF 15.

3 тип: досить світлий відтінок шкіри, темні очі, каштанове або русяве волосся. Це найбільш розповсюджений тип в помірному поясі. Представники такого типу шкіри засмагають досить швидко, інколи навіть без початкової стадії почервоніння шкіри. Вона не боїться сонця в середній широті, але південне сонце для неї є згубним. Фактор захисту 15 є бажаним для неї в перші дні прийняття сонячних ванн, наступні дні SPF 8-10.

4 тип: смаглява шкіра, темне або чорне волосся, темно-карі очі. Представники такого фототипу засмагають без особливих проблем: досить швидко, ніколи не опікаються на сонці. І хоча опіки та почервоніння не загрожують власнику такої шкіри, але доглядати та захищати її теж потрібно, хоча б від фотостаріння. Для цього підійдуть креми, спреї та емульсії з позначкою «для смаглявої шкіри» зі ступенем захисту 6-8.


Загальні правила взаємодії з сонцем

До активної інсоляції слід готуватись заздалегідь. Привчайте шкіру до сонячних променів – починайте з кількох хвилин перебування на відкритому сонці.

Засмагати найбезпечніше у ранкові до 11.00-12.00 та вечірні 16.00-18.00 години.

Слід користуватись сонцезахисними засобами не лише під час перебування на курортах. Обирайте крем згідно зі своїм фототипом.

Пам’ятайте, що сонцезахисні засоби наносяться повторно після купання (якщо ваш крем не водостійкий).

Зверніть увагу на цифру біля SPF на упакуванні, вона вказує на час, за який приблизно слід нанести засіб повторно. До прикладу: SPF50 - повторити нанесення через 5 годин;  SPF30 через 3 години; SPF15 відповідно за півтори години.

Відомо, що перебування під парасолею та у воді не захищає на 100% від ультрафіолету. Тому обмежуйте доступ сонячних променів до відкритих ділянок свого тіла та будьте обережними.


16.07.2021 Алла Латинська 15564
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19542
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1749
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

613
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740