Як пустельний вітер «здув» 10 мільярдів доларів зі світового торгового обороту (ФОТО)

Контейнеровоз Ever Give, що перекривав Суецький канал 25 березня.

Гігантський контейнеровоз Ever Given сів на мілину та перекрив рух у Суецькому каналі. Ми поговорили з капітанами та проаналізували дані морського відстеження, щоб зрозуміти, що могло піти не так.
Прогноз на вівторок, 23 березня, показував пориви вітру понад 40 миль на годину та піщані бурі, що проносяться північним Єгиптом. Зазвичай, така погода є поширеною у Синайській пустелі в цю пору року.
Суецький канал - один із найбільш критичних, але нестабільних водних шляхів на планеті - залишався відкритим. Кораблі починали формувати щоденний обоз, коли пориви посилювались.
До нього приєднався один із найбільших у світі контейнерних суден, Ever Given. Новина пролунає по всьому світі протягом декількох годин. До 7:40 ранку за місцевим часом мегакорабель, завантажений контейнерами, які тягнулись понад 120 кілометрів (кілометрів до кінця) і перевозили все, від замороженої риби до меблів, - сів на мілину.
Його зупинка дозволить не тільки розкрити тонкощі навігації посудини розміром з Ейфелеву вежу, але й покаже вразливість глобальної мережі ринків та економік, що сприймає як належний потік товарів через неї.
На основі даних відстеження та десятків інтерв’ю з представниками галузі, відомо, що Ever Given почав рухатися по каналу шириною 300 метрів, тоді як принаймні одне судно вирішило затриматись через сильний вітер.
За словами двох людей, які знали ситуацію, в Ever Given також не використовували буксирів, в той час, як два трохи менших контейнерних судна йшли безпосередньо попереду.
Потім було питання про те, наскільки швидко це йшло. Коли корабель почав рухатись по піску, він, здавалося, пришвидшився, можливо, щоб виправитись, хоча було занадто пізно і майже зіткнувся з берегом.
Це призвело до того, що сталевий корпус ще глибше вклинився впоперек каналу. Пориви також ускладнили те, що вважається капітанами одним із найскладніших водних переходів у світі.
"Вас чекає кілька поїздок з білими пальцями", - сказав Ендрю Кінсі, колишній капітан, який проводив 300-метровий вантажний корабель через Суец, а зараз є старшим консультантом з морських ризиків у Allianz Global Corporate & Specialty. "Це такий маленький канал, вітер дуже сильний, і у вас є дійсно невеликий запас помилок і великі наслідки, якщо помилки трапляються".
Це не та ситуація, коли немає змоги плисти, хоча вітер був досить сильним, внаслідок чого закрилися сусідні порти. Деякі судна використовували буксири або іншу допомогу, інші просто проїжджали без пригод.
Принаймні одне судно вирішило відкласти поїздку через канал. За день до того, як Ever Given приземлився, "Рашида" була серед кораблів, що наближалися до каналу з південного кінця.
Пам'ятаючи про небезпеку майбутньої піщаної бурі, навантаженої зрідженим природним газом з Катару, капітан вирішив не входити в канал після обговорення з іншими представниками Royal Dutch Shell Plc, яка управляє кораблем.
Управління Суецького каналу заявило, що відсутність видимості за несприятливої ​​погоди призвела до того, що корабель втратив контроль і дрейфував. Тайванська компанія Evergreen Line, фрахтувальник судна, повідомила електронною поштою Ever Given, що "була випадково заземлена після відхилення від курсу через підозру на раптовий сильний вітер".
Менеджер корабля Бенхард Шульте Shipmanagement заявив, що першочергові розслідування припускають, що аварія сталася через вітер. Наразі триває масштабне розслідування за участю мультиагентств та партій. Воно включатиме інтерв'ю з персоналом на борту та персоналом мостів та іншим екіпажем, сказав представник компанії.
Тим часом канал залишається заблокованим, і останні повідомлення людей, обізнаних із рятувальними заходами, свідчать про те, що процес затягнеться щонайменше до середи.
Заблоковано шлях, яким 12% світової торгівлі, в середньому 50 суден щодня проходять через Суец.
Ever Given розпочав подорож незабаром після світанку і взяв двох місцевих пілотів з управління Суецького каналу. Вони прибули на борт для нагляду за суднами, які здійснюють подорож водним шляхом, що може зайняти до 12 годин. Але в правилах судноплавства чітко прописано, що капітан, судновласники та фрахтувальники залишаються відповідальними за аварії.
Судна чекають входу в Суецький канал, заблокований Ever Given, вгорі ліворуч, 25 березня.

За словами колишнього члена екіпажу, капітан Ever Given, який спостерігав за мостом, багато разів проходив шлях через Суец і робив це і в час поривчастого вітру. Судноплавні компанії кажуть, що вони використовують своїх головних капітанів для Суецу через делікатний характер поїздки.
Але те, що трапилось, залишило товарів на 10 мільярдів доларів, і їм більше нікуди було дістатись, оскільки понад 300 суден, що перевозили продукцію з різних галузей, зараз застрягли в глухому куті.
Ever Given втратив орієнтацію і почав повертати на правий борт приблизно за 5 миль у гирло каналу. Потім 200 000-тонний корабель попрямував до свого портового борту, а незабаром перемістився вбік і опинився на мілині, його цибулинний червоний ніс пристосований для ефективного прорізання хвиль, міцно увійшов в піщану набережну.
"Тут у нас є лише одне судно, яке недоречне, і все ж воно впливає на всю морську та світову економіку", - сказав Ян Ральбі, головний виконавчий директор I.R. Consilium, морської консалтингової фірми, що працює з урядами. "Цей корабель, який несе саме ті речі, на які ми покладаємося щодня, показує, що ланцюги постачання, на які ми покладаємось, настільки інтегровані, а поле для помилок настільки тонке".
Судна поруч із застряглим контейнеровозом Ever Give в Суецькому каналі 25 березня.

Всі, хто зібралися досліджувати, що спричинило аварію, безсумнівно, будуть дивитись на швидкість. Остання відома швидкість корабля становила 13,5 вузла о 7:28 ранку, за 12 хвилин до посадки, згідно з даними Bloomberg.
Це перевищило б обмеження швидкості близько 7,6 вузла (8,7 милі на годину) до 8,6 вузла, що вказано для максимально швидкісних суден, яким дозволено проїжджати через канал, згідно з довідником Суецької влади з навігаційних правил, розміщеним на його вебсайті.
Капітани, опитані щодо цього, сказали, що може зробити збільшення швидкості в умовах сильного вітру, щоб краще маневрувати кораблем.
"Перевищення швидкості до певної точки є ефективним", - сказав Кріс Гіллард, який був капітаном 300-метрового контейнерного судна, яке перетинало Суец щомісяця протягом майже десятиліття до 2019 року. "На додаток, це стає неефективним, оскільки занурює глибоко у воду. Тоді додавання занадто великої потужності нічим не допомагає уникнути проблем".
Дані Bloomberg також показують, що 300-метровий Maersk Denver, що подорожував позаду Ever Given, також опублікував максимальну швидкість 10,6 вузла о 7:28 ранку. Представник Maersk Denver відмовився коментувати.
Капітани кораблів сказали, що незвично проїжджати канал на такій швидкості, попри нижню межу. Cosco, контейнерне судно, незначно менше, був відразу попереду і, мабуть, подорожував з такою ж швидкістю, хоча і на буксирі. Той, хто випередив Cosco, "Аль Насрія", також мав супровід.
Супровід не є обов'язковим, згідно з правилами суецької влади судноплавства, хоча влада може вимагати цього для суден, якщо вони вважають це необхідним.
"Найбільші судна часто подорожують із буксиром у безпосередній близькості з судном для супроводу, щоб полегшити транзит", - сказав капітан Теологос Гампіракіс у товарному торговому будинку Trafigura Group в Афінах.
Вантажне судно з контейнерами, розташованими так високо, як в Ever Given, може бути особливо важко орієнтуватися, оскільки корпус і стінка контейнерів можуть виконувати роль величезного вітрила, сказав Кінсі, колишній капітан, який здійснив останню подорож Суецом у 2006 році.
"Ви можете виявити, що позиціонуєте корабель в одному напрямку, а фактично рухаєтесь в іншому напрямку", - сказала Кінсі. "Існує дуже тонка грань між достатньою швидкістю для маневрування та недостатньою швидкістю, через що повітря та гідродинаміка стають нестабільними. Будь-яке відхилення може дуже швидко погіршити ситуацію, тому що воно настільки жорстке".
Екскаватор розчищає ділянку навколо носа застряглого Ever Given даної в Суецькому каналі 25 березня.

Приблизно через 20 хвилин після інциденту один із двох буксирів, що супроводжували судна попереду Ever Given, повернувся, щоб проштовхнути бортовий порт, намагаючись його зрушити, згідно з даними, зібраними Bloomberg.
Пізніше залучили вісім буксирів для штовхання обох сторін контейнерного судна, але безрезультатно.
На місцях чиновників та слідчих відправили на набережну. Екскаватори намагалися вирити траншею, допомагаючи випустити контейнеровоз з піщаної набережної.
У селі за 100 метрів видно корабель, судно якого нависає на горизонті, як гігантський пам'ятник. З кожним днем, поки він на мілині, стає все важче витягнути його через осад, що переносять течії, які збираються навколо корабля під водою, сказав Кінсі. Аварія стане втраченою можливістю, якщо галузь не адаптується, сказав він.
"Будуть судна, більші за цей, які проходитимуть через Суец", - сказав він. "Наступний інцидент буде гіршим".
за матеріалами Вloomberg 


28.03.2021 1795
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

230
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1388 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2059
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2080 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7443
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15181 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

220

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

971

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1039

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1826
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

226
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

604
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

849
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3084
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

849
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1905
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

938
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35088 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

433
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

577
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

903
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

804