Як правильно обрати сонцезахисний засіб: Поради франківських медиків

На вулиці вже кілька тижнів панує тепла, сонячна погода, яка так і манить позасмагати на річці. Проте саме в перші дні прийняття сонячних ванн найбільший ризик отримати опіки.

Щоб уникнути таких неприємностей багато з нас використовують сонцезахисні засоби. Втім не всі знають, як правильно обирати такий засіб, щоб він підійшов до типу шкіри, де його купувати і які протипоказання можуть бути. Відповіді на ці питання дав у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо завідувач кафедри дерматології та венерології ІФНМУ Олександр Александрук.

Перш за все медик наголошує, що є два види взаємодії шкіри з сонцем: корисна і шкідлива взаємодія. Наприклад, дітям потрібне опромінення сонцем для вироблення вітаміну Д який їм критично необхідний для росту і розвитку кісток. Також є велика кількість людей з алергічними хворобами шкіри і якраз у літній період при невеликий кількості сонячного проміння в них спостерігається полегшення перебігу цих захворювань.

Але окрім позитивного впливу є негативний вплив. Наприклад багато людей знають про так зване фотостаріння шкіри. Якщо протягом життя шкіра людини тривалий час, багато разів піддається впливу сонячних і ультрафіолетових променів, то це призводить до передчасного старіння шкіри. І відповідно людина виглядає на 5-10 років старше. Друга особливість надмірне і часте опромінення, з віком підвищує ризик розвитку передпухлинних станів і пухлин шкіри, які загрожують здоров’ю і життю людини.

Тож, щоб сонячні ванни приносили вам тільки користь, Александрук радить дотримуватися певних правил при виборі захисних засобів.

«Кожна людина має отримати не вищу ніж корисна для її типу шкіри експозицію сонячних променів. Це залежить від початкового стану шкіри. Ми народжуємося з різною шкірою по відношенню її реакції з сонячним світлом. Наприклад на Прикарпатті в основному зустрічається чотири фототипи шкіри. І знаючи свій фототип можна правильно обрати сонцезахисні засоби», - пояснює лікар.

Зокрема, Олександр Александрук назвав такі основні особливості цих фототипів:

Перший фото тип, або «кельтський» найбільш чутливий до сонця. Люди в яких дуже біла шкіра, є багато веснянок на обличчі і плечах, в них найчастіше рудий чи дуже світлий колір волосся. Ці люди мають надзвичайно низьку резистентність до сонячного опромінення. Таким пацієнтам медик не рекомендує зациклюватися на прийнятті сонячних ванн, адже у них немає схильності отримати засмагу. Навпаки засмагання у цих людей призводить до надмірного подразнення, опіків шкіри і потенційного ризику розвитку пухлин шкіри.

«Людям з таким типом шкіри я б порадив користуватися сильними фотозахисними кремами та лосьйонами. Класифікація по SPF 40 і вище. Тому говорити про засмагу для цих людей проблематично. Якщо вони їдуть на море, то їм краще знаходитись у тіні і використовувати сонцезахисні креми», - радить дерматолог.

Другий тип шкіри – нордичний. У таких людей світла шкіра, волосся або біляве, або світле. Вони трішки краще взаємодіють з сонцем, але також схильні, особливо у перші дні, до сонячних опіків.

«Якщо вони хочуть їхати на відпочинок, то сонцезахисні засоби мають бути між 20 і 40 SPF. Правила засмаги для таких людей: приймати сонячні ванни максимум до 11 години і після 16.30. Засмагати в проміжок між цими періодами категорично не рекомендуємо.  Адже дуже високий ризик отримати сонячні опіки і медичні проблеми», - пояснює Александрук.

Що ж стосується третього фототипу, то це люди з коричневим і темно коричневим волоссям. Колір шкіри у них теж світліший, але їм засмагати легше. Під кінець сезону у них виникає світло-шоколадна засмага. Їм також потрібні сонцезахисні засоби особливо в перші дні перебування на сонці в межах 20 SPF. Правила засмаги такі ж як і для другого типу.

Найлегше, за словами медика, людям із четвертим середземноморським типом. Це люди в яких шкіра має легенький коричневуватий відтінок, у них темне волосся, карі очі. Вони дуже рідко отримують сонячні опіки, легко засмагають, під кінець сезону вони мають гарну засмагу.

«У них старіння шкіри відбувається повільніше. Їм у перші дні можна використовувати легенькі сонцезахисні креми в межах 10-20 SPF, а в подальшому за потреби», - каже Александрук.

Коли ви визначились з типом вашої шкіри, можна йти купувати необхідний крем, спрей чи лосьйон. Втім, Олександ Александрук пояснює, що є кілька речей, на які варто звернути увагу при виборі сонцезахисного засобу.

«Виробників цих засобів є багато. Тож перша порада – купувати ці засоби у спеціалізованих магазинах чи аптеках. Я б радив краще в аптеках, адже тут змушені дотримуватися певних правил зберігання препаратів, тож ви можете бути переконані, що той засіб, який ви купуєте правильно зберігався і викликати алергію не буде. Окрім того в аптеках продаються дорожчі засоби від відомих виробників, які дбають про репутацію. Також тут можна підібрати засоби для різних типів шкіри: сухої, жирної, подразненої. Другий варіант купувати в спеціалізованих магазинах побутової хімії. Там засоби дешевші, проте вони підходять тільки для нормальної шкіри",  - радить лікар. 

На завершення Александрук зауважує, щро не варто купувати сонцезахисні засоби в невеличких павільйончиках і магазинчиках, які можуть сильно нагріватися чи охолоджуватися. Адже тоді хімічна структура засобу змінюється і результати застосування можуть бути неочікувані.


18.05.2018 2217
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

329
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1396
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2552 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3634
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2975
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2148

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

617

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

468

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1636

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1802
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

288
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

505
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

804
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4989
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

361
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

881
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10128
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

513
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

264
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

375
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

402
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

723