Як правильно обрати сонцезахисний засіб: Поради франківських медиків

На вулиці вже кілька тижнів панує тепла, сонячна погода, яка так і манить позасмагати на річці. Проте саме в перші дні прийняття сонячних ванн найбільший ризик отримати опіки.

Щоб уникнути таких неприємностей багато з нас використовують сонцезахисні засоби. Втім не всі знають, як правильно обирати такий засіб, щоб він підійшов до типу шкіри, де його купувати і які протипоказання можуть бути. Відповіді на ці питання дав у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо завідувач кафедри дерматології та венерології ІФНМУ Олександр Александрук.

Перш за все медик наголошує, що є два види взаємодії шкіри з сонцем: корисна і шкідлива взаємодія. Наприклад, дітям потрібне опромінення сонцем для вироблення вітаміну Д який їм критично необхідний для росту і розвитку кісток. Також є велика кількість людей з алергічними хворобами шкіри і якраз у літній період при невеликий кількості сонячного проміння в них спостерігається полегшення перебігу цих захворювань.

Але окрім позитивного впливу є негативний вплив. Наприклад багато людей знають про так зване фотостаріння шкіри. Якщо протягом життя шкіра людини тривалий час, багато разів піддається впливу сонячних і ультрафіолетових променів, то це призводить до передчасного старіння шкіри. І відповідно людина виглядає на 5-10 років старше. Друга особливість надмірне і часте опромінення, з віком підвищує ризик розвитку передпухлинних станів і пухлин шкіри, які загрожують здоров’ю і життю людини.

Тож, щоб сонячні ванни приносили вам тільки користь, Александрук радить дотримуватися певних правил при виборі захисних засобів.

«Кожна людина має отримати не вищу ніж корисна для її типу шкіри експозицію сонячних променів. Це залежить від початкового стану шкіри. Ми народжуємося з різною шкірою по відношенню її реакції з сонячним світлом. Наприклад на Прикарпатті в основному зустрічається чотири фототипи шкіри. І знаючи свій фототип можна правильно обрати сонцезахисні засоби», - пояснює лікар.

Зокрема, Олександр Александрук назвав такі основні особливості цих фототипів:

Перший фото тип, або «кельтський» найбільш чутливий до сонця. Люди в яких дуже біла шкіра, є багато веснянок на обличчі і плечах, в них найчастіше рудий чи дуже світлий колір волосся. Ці люди мають надзвичайно низьку резистентність до сонячного опромінення. Таким пацієнтам медик не рекомендує зациклюватися на прийнятті сонячних ванн, адже у них немає схильності отримати засмагу. Навпаки засмагання у цих людей призводить до надмірного подразнення, опіків шкіри і потенційного ризику розвитку пухлин шкіри.

«Людям з таким типом шкіри я б порадив користуватися сильними фотозахисними кремами та лосьйонами. Класифікація по SPF 40 і вище. Тому говорити про засмагу для цих людей проблематично. Якщо вони їдуть на море, то їм краще знаходитись у тіні і використовувати сонцезахисні креми», - радить дерматолог.

Другий тип шкіри – нордичний. У таких людей світла шкіра, волосся або біляве, або світле. Вони трішки краще взаємодіють з сонцем, але також схильні, особливо у перші дні, до сонячних опіків.

«Якщо вони хочуть їхати на відпочинок, то сонцезахисні засоби мають бути між 20 і 40 SPF. Правила засмаги для таких людей: приймати сонячні ванни максимум до 11 години і після 16.30. Засмагати в проміжок між цими періодами категорично не рекомендуємо.  Адже дуже високий ризик отримати сонячні опіки і медичні проблеми», - пояснює Александрук.

Що ж стосується третього фототипу, то це люди з коричневим і темно коричневим волоссям. Колір шкіри у них теж світліший, але їм засмагати легше. Під кінець сезону у них виникає світло-шоколадна засмага. Їм також потрібні сонцезахисні засоби особливо в перші дні перебування на сонці в межах 20 SPF. Правила засмаги такі ж як і для другого типу.

Найлегше, за словами медика, людям із четвертим середземноморським типом. Це люди в яких шкіра має легенький коричневуватий відтінок, у них темне волосся, карі очі. Вони дуже рідко отримують сонячні опіки, легко засмагають, під кінець сезону вони мають гарну засмагу.

«У них старіння шкіри відбувається повільніше. Їм у перші дні можна використовувати легенькі сонцезахисні креми в межах 10-20 SPF, а в подальшому за потреби», - каже Александрук.

Коли ви визначились з типом вашої шкіри, можна йти купувати необхідний крем, спрей чи лосьйон. Втім, Олександ Александрук пояснює, що є кілька речей, на які варто звернути увагу при виборі сонцезахисного засобу.

«Виробників цих засобів є багато. Тож перша порада – купувати ці засоби у спеціалізованих магазинах чи аптеках. Я б радив краще в аптеках, адже тут змушені дотримуватися певних правил зберігання препаратів, тож ви можете бути переконані, що той засіб, який ви купуєте правильно зберігався і викликати алергію не буде. Окрім того в аптеках продаються дорожчі засоби від відомих виробників, які дбають про репутацію. Також тут можна підібрати засоби для різних типів шкіри: сухої, жирної, подразненої. Другий варіант купувати в спеціалізованих магазинах побутової хімії. Там засоби дешевші, проте вони підходять тільки для нормальної шкіри",  - радить лікар. 

На завершення Александрук зауважує, щро не варто купувати сонцезахисні засоби в невеличких павільйончиках і магазинчиках, які можуть сильно нагріватися чи охолоджуватися. Адже тоді хімічна структура засобу змінюється і результати застосування можуть бути неочікувані.


18.05.2018 2336
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1258
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1014
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2020
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3499
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1302
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1289

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1582

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

455

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1101

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1265
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24224
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

474
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2634
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

555
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1466
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

648
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15341
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

454
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

483
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1307 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

590
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

499