
Взуття – одна з найдорожчих частин однострою сучасних солдатів. Економія на військовому тактичному взутті може призвести навіть до втрати боєздатності цілого підрозділу на певний час. Не дивно, що німці взувають свій Бундесвер у черевики Lowa, ціна яких сягає 500 доларів за пару. В українській армії справи зі взуттям не погані, але далекі від ідеалу.
Черевики «Талан», що відмінно себе зарекомендували, отримують не всі підрозділи, або ж отримують їх з великим запізненням (літні восени, наприклад). Тому нерідко військові купують тактичне взуття самі чи прохають про покупку волонтерів. Спеціалісти мережі магазинів Strikeshop з Івано-Франківська, що працює на ринку військового спорядження з 2010 року, дали кілька рекомендацій з вибору тактичного взуття. Ця стаття для тих, хто планує купити взуття на підрозділ, але не має чітких вказівок від захисників з приводу того, які саме моделі обрати.
Тільки не softshell!
Насправді мембранний одяг softshell використовується в армії дуже широко, але це не стосується взуття. Секрет простий – якщо суто мембранний верх набрав вологи – сохнути він буде дуже довго. До того ж поліестерова мембрана надто чутлива до відкритого вогню, що у військовій справі просто неприпустимо.
Саме тому якщо обираєте тактичне взуття – концентруйте свою увагу на моделях з верхом з натуральної шкіри чи нубуку. А ось під нею може мати місце тонка мембранна вставка, що дозволить нозі дихати під час тривалого ходіння.
Чому підошва Vibram не завжди добре?
Спеціалісти «Страйкшопу» наголошують: нині не так часто трапляється якісне взуття без маркування «Vibram» на підошві. Розроблена для трекінгу, така підошва чудово себе поводить в лісі, у горах, сама очищується від бруду при пересуваннях.
Та на броні у вологу погоду ця підошва ковзає. А якщо враховувати, що броня бойових машин майже завжди має певні кути нахилу – маємо небезпечний «коктейль». Якщо ваші бійці мають бодай найменше відношення до бронетехніки – варто обрати підошви іншого типу.
Шнурівка чи блискавиця?
Навіть найкраща блискавиця не тримає воду довго. А солдати, що перебувають у шанцях під дощем, будуть вимушені стояти в воді тривалий час. Тому навіть найміцніше тактичне взуття з блискавицею – не краща покупка для хлопців на передовій.
Оптимально, щоб шнурівка була на т.з. «швидких петлях». Така деталь, як «язичок», в ідеалі має бути вшитою по всій довжині – це захищає ногу від бруду, снігу чи бризок.
Яка оптимальна висота черевиків?
Говорячи західною термінологією, оптимальна висота халяви черевика – від 2,5 дюймів (2,5 inch) приблизно до 5. Все що вище – буде заважати при переповзаннях, при стрільбі навприсядки. Все що нижче – робить сухожилля гомілки вразливими до порізів та інших механічних ушкоджень.
Потрібно знайти баланс між гнучкістю матеріалу та його захисними властивостями, підтримкою гомілкостопу, фіксацією його у бічній площині. Саме тому суцільно шкіряні моделі мають попит дещо вищим за каркасні, виконані з вставками з легкого матеріалу.
Торгові марки, яким можна довіряти
На жаль, окрім офіційного взуття «Талан» для ЗСУ, інші місцеві виробники не можуть похизуватися ні величиною партій, ні якістю матеріалів, ні повторюваністю конструкції. Бодай одразу всі ці три фактори знайти вдається дуже рідко. Тож, якщо часу шукати якісне тактичне взуття від місцевих виробників немає – можна звернутися до західних брендів. Високу якість, достатню для бойових умов, мають берці та черевики Lowa, Bates, Magnum, Crispi та інші.
Якщо вам потрібно дізнатися більше про тактичне взуття, форму чи військове спорядження – завітайте до магазину Strikeshop, який розташований в Івано-Франківську за адресою вул. Залізнична, 2. Тут ви не тільки зможете купити необхідні речі, але й гарантовано отримаєте усебічну допомогу з вибором та доставленням!
Партнерський матеріал