Як не отруїтися ліками з домашньої аптечки?

Ніхто не застрахований від раптового болю голови чи зуба, алергії, печії, підвищення тиску, можна випадково порізатися чи попектися. Тому під руками завжди має бути необхідний набір медикаментів. Проте ліками з домашньої аптечки дуже легко отруїтися. Які препарати є найбільш небезпечними? Як правильно зберігати ліки? Яка перша допомога при отруєнні? На ці питання відповідає лікар-терапевт Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Уляна Яців.


Які препарати є найбільш небезпечними?

Насамперед ті — у яких різниця між максимально ефективною та токсичною дозою є невеликою. А також ліки, які мають багато побічних ефектів, особливо, якщо зловживати ними.

1. Болезаспокійливі. Усім добре знайомий парацетамол допомагає позбутися болю та знижує температуру. Але при тривалому застосуванні у високих дозах може викликати важке ураження печінки. Проблема в тому, що парацетамол, як й інші ліки, в Україні випускають багато фірм під різними назвами. А люди часто не звертають уваги на склад препарату. А ще парацетамол входить майже до всіх комбінованих засобів від застуди. Ось тут і легко порушити безпечний ліміт у чотири грами на добу.

Ризикованим є і поєднання знеболювальних. Наприклад, комбінація з аспірину, ібупрофену та диклофенаку може спровокувати небезпечну для життя шлунково-кишкову кровотечу. Адже ці препарати — із групи нестероїдних протизапальних засобів. Їх одночасний прийом збільшує ризик побічного ефекту.

2. Судинозвужувальні краплі від застуди. Так, це ті краплі, які допомагають полегшити дихання. Але зловживати ними не можна. Річ у тому, що при тривалому застосуванні вони, по-перше, викликають звикання, по-друге, починають звужувати судини мозку. А це виражається в запамороченні, головному болю. Дитина при передозуванні навіть може втратити свідомість.

Користуватися краплями із судинозвужувальною дією можна не більше 3-5 днів.

3. Антибіотики можна приймати тільки за рекомендацією лікаря. Адже вони не тільки вбивають погані мікроорганізми, але й знищують корисні бактерії в кишечнику, на шкірі, ротовій порожнині. Тому під час прийому антибіотиків у пацієнтів часто розвивається ще й кандидоз — грибкове захворювання (грибки швидко ростуть у середовищі, де немає корисних бактерій).

Антибіотики у великих дозах (звісно, мова не про те, коли від цього залежить життя) погано впливають на органи люди. Найбільше страждають печінка та нирки — адже їм доводиться виводити препарати з організму.

4. Засоби від тиску, алергії, антидепресанти потребують правильного дозування. Адже вони впливають на психічні функції людини, можуть викликати токсичну дію на печінку, нирки, дати ускладнення на серце.

Часто ці препарати є несумісні з іншими медикаментами. Тому завжди потрібно попереджувати лікаря, який виписує вам новий медикамент, що ще і в яких дозах ви приймаєте.

Багато ліків від алергії, заспокійливі мають снодійний ефект, їх не можна приймати водіям, іншим людям, робота яких потребує значної уважності.

5. Рослинні засоби. Лікуючись травами, важко визначити потрібно дозу.

Люди часто забувають про те, що фітопрепарати, настойки та настоянки мають протипокази та побічну дію, як й інші ліки. Наприклад, настойку глоду не можна вживати людям із низьким тиском, вона може викликати брадикардію — уповільнене серцебиття. Плоди чорноплідної горобини протипоказані при виразці шлунки, підвищеній здатності крові до згортання тощо.

Лікар-терапевт Уляна Яців наголошує:

— Прийом будь-яких медикаментів потрібно узгоджувати зі своїм лікарем! Ніколи не поєднуйте медикаменти з алкоголем.


Як правильно зберігати ліки?

Блістери з таблетками, тюбики з мазями, пляшечки з сиропами — усе має зберігатися не в перемішу, а розфасоване по групах. Найкраще кожну з них підписати — “від серця”, “від болю”, “від шлунку”, “зовнішні препарати”. Так в аптеці потрібні ліки легко зможете знайти не тільки ви, а й інші люди.

Потрібно слідкувати за терміном придатності медикаментів. Іноді його вказують тільки на упаковці. Загалом упаковку з інструкцією краще зберігати, адже не завжди буде час і можливість шукати інформацію в Інтернеті.

Переглядати домашню аптечку необхідно раз на півроку і викидати протерміновані ліки.

 Фото із сайту radiotrek.rv.ua

Інструкцію читати обов’язково! І не тільки ознайомитись із протипоказами і побічними ефектами, а ще й слід глянути, чи не слід поставити медикаменти у холодильник. Це стосується, насамперед, антибіотиків, гормональних препаратів, тих, що містять живі бактеріальні культури. Також у холодильнику зберігають сиропи, настої та відвари трав, краплі для очей. Іноді у холод слід поставити і всі мазі. Якщо температура повітря більше 25 градусів, вони просто розтопляться.


Яка перша допомога при отруєнні?

Викличте швидку медичну допомогу.

За час до приїзду швидкої, якщо людина при свідомості, потрібно:

- дати їй випити близько літра теплої підсоленої води,

- викликати блювоту подразненням кореня язика,

Якщо людина без свідомості, але її пульс і дихання в нормі, то її потрібно покласти у положення лежачи на животі, голову повернути вбік. Це врятує від задухи і якщо її знудить. Кожну хвилину слід перевіряти пульс.

Якщо ж людина не дихає, слід негайно починати робити штучне дихання. Якщо немає пульсу — непрямий масаж серця.

Також потрібно з’ясувати, які ліки і скільки випила людина. Цю інформацію буде потрібно повідомити лікарям.

Будьте обачні і хай з вами та близькими не трапиться нічого лихого!

За матеріалами kalushnews.city

Головне фото — pixabay.com.


28.08.2018 7993 1
Коментарі (1)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1010
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2600 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2182
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3032
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2637
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2357 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

487

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

492

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

987

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2208
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

687
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1955
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2052
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

225
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

837
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5538
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7401
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1414
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

690
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1070 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1573 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1430