Як не отруїтися ліками з домашньої аптечки?

Ніхто не застрахований від раптового болю голови чи зуба, алергії, печії, підвищення тиску, можна випадково порізатися чи попектися. Тому під руками завжди має бути необхідний набір медикаментів. Проте ліками з домашньої аптечки дуже легко отруїтися. Які препарати є найбільш небезпечними? Як правильно зберігати ліки? Яка перша допомога при отруєнні? На ці питання відповідає лікар-терапевт Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Уляна Яців.


Які препарати є найбільш небезпечними?

Насамперед ті — у яких різниця між максимально ефективною та токсичною дозою є невеликою. А також ліки, які мають багато побічних ефектів, особливо, якщо зловживати ними.

1. Болезаспокійливі. Усім добре знайомий парацетамол допомагає позбутися болю та знижує температуру. Але при тривалому застосуванні у високих дозах може викликати важке ураження печінки. Проблема в тому, що парацетамол, як й інші ліки, в Україні випускають багато фірм під різними назвами. А люди часто не звертають уваги на склад препарату. А ще парацетамол входить майже до всіх комбінованих засобів від застуди. Ось тут і легко порушити безпечний ліміт у чотири грами на добу.

Ризикованим є і поєднання знеболювальних. Наприклад, комбінація з аспірину, ібупрофену та диклофенаку може спровокувати небезпечну для життя шлунково-кишкову кровотечу. Адже ці препарати — із групи нестероїдних протизапальних засобів. Їх одночасний прийом збільшує ризик побічного ефекту.

2. Судинозвужувальні краплі від застуди. Так, це ті краплі, які допомагають полегшити дихання. Але зловживати ними не можна. Річ у тому, що при тривалому застосуванні вони, по-перше, викликають звикання, по-друге, починають звужувати судини мозку. А це виражається в запамороченні, головному болю. Дитина при передозуванні навіть може втратити свідомість.

Користуватися краплями із судинозвужувальною дією можна не більше 3-5 днів.

3. Антибіотики можна приймати тільки за рекомендацією лікаря. Адже вони не тільки вбивають погані мікроорганізми, але й знищують корисні бактерії в кишечнику, на шкірі, ротовій порожнині. Тому під час прийому антибіотиків у пацієнтів часто розвивається ще й кандидоз — грибкове захворювання (грибки швидко ростуть у середовищі, де немає корисних бактерій).

Антибіотики у великих дозах (звісно, мова не про те, коли від цього залежить життя) погано впливають на органи люди. Найбільше страждають печінка та нирки — адже їм доводиться виводити препарати з організму.

4. Засоби від тиску, алергії, антидепресанти потребують правильного дозування. Адже вони впливають на психічні функції людини, можуть викликати токсичну дію на печінку, нирки, дати ускладнення на серце.

Часто ці препарати є несумісні з іншими медикаментами. Тому завжди потрібно попереджувати лікаря, який виписує вам новий медикамент, що ще і в яких дозах ви приймаєте.

Багато ліків від алергії, заспокійливі мають снодійний ефект, їх не можна приймати водіям, іншим людям, робота яких потребує значної уважності.

5. Рослинні засоби. Лікуючись травами, важко визначити потрібно дозу.

Люди часто забувають про те, що фітопрепарати, настойки та настоянки мають протипокази та побічну дію, як й інші ліки. Наприклад, настойку глоду не можна вживати людям із низьким тиском, вона може викликати брадикардію — уповільнене серцебиття. Плоди чорноплідної горобини протипоказані при виразці шлунки, підвищеній здатності крові до згортання тощо.

Лікар-терапевт Уляна Яців наголошує:

— Прийом будь-яких медикаментів потрібно узгоджувати зі своїм лікарем! Ніколи не поєднуйте медикаменти з алкоголем.


Як правильно зберігати ліки?

Блістери з таблетками, тюбики з мазями, пляшечки з сиропами — усе має зберігатися не в перемішу, а розфасоване по групах. Найкраще кожну з них підписати — “від серця”, “від болю”, “від шлунку”, “зовнішні препарати”. Так в аптеці потрібні ліки легко зможете знайти не тільки ви, а й інші люди.

Потрібно слідкувати за терміном придатності медикаментів. Іноді його вказують тільки на упаковці. Загалом упаковку з інструкцією краще зберігати, адже не завжди буде час і можливість шукати інформацію в Інтернеті.

Переглядати домашню аптечку необхідно раз на півроку і викидати протерміновані ліки.

 Фото із сайту radiotrek.rv.ua

Інструкцію читати обов’язково! І не тільки ознайомитись із протипоказами і побічними ефектами, а ще й слід глянути, чи не слід поставити медикаменти у холодильник. Це стосується, насамперед, антибіотиків, гормональних препаратів, тих, що містять живі бактеріальні культури. Також у холодильнику зберігають сиропи, настої та відвари трав, краплі для очей. Іноді у холод слід поставити і всі мазі. Якщо температура повітря більше 25 градусів, вони просто розтопляться.


Яка перша допомога при отруєнні?

Викличте швидку медичну допомогу.

За час до приїзду швидкої, якщо людина при свідомості, потрібно:

- дати їй випити близько літра теплої підсоленої води,

- викликати блювоту подразненням кореня язика,

Якщо людина без свідомості, але її пульс і дихання в нормі, то її потрібно покласти у положення лежачи на животі, голову повернути вбік. Це врятує від задухи і якщо її знудить. Кожну хвилину слід перевіряти пульс.

Якщо ж людина не дихає, слід негайно починати робити штучне дихання. Якщо немає пульсу — непрямий масаж серця.

Також потрібно з’ясувати, які ліки і скільки випила людина. Цю інформацію буде потрібно повідомити лікарям.

Будьте обачні і хай з вами та близькими не трапиться нічого лихого!

За матеріалами kalushnews.city

Головне фото — pixabay.com.


28.08.2018 7602 1
Коментарі (1)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1934
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1844
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1842
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5435 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2138 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1496

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

720

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

781

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

976

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

992
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1754
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3661
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10237
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26124
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10167 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7698
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

879
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

159
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

239
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

366
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1261
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

863