Як голосувати переселенцям, українцям за кордоном та виборцям без реєстрації

Українці, які хочуть отримати можливість голосувати у відрядженні, в санаторії, перебуваючи за кордоном, або ті, хто живуть на тимчасово окупованих територіях чи є переселенцями, мають пройти певну процедуру.

Для цього потрібно після оголошення виборчого процесу (але не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування), звернутися до відділення Державного реєстру виборців, де ви плануєте голосувати. Наприклад, якщо президентські вибори відбудуться 31 березня, то ви маєте час до 25 березня подбати про те, щоб ваше прізвище було в списках виборців на обраній дільниці. «Слово і Діло» розбиралося, куди потрібно звертатися різним категоріям громадян та які документи надати, щоб проголосувати не за місцем проживання.

Як тимчасово змінити місце голосування?

Усім, хто з різних причин не може голосувати вдома, а також переселенцям, доведеться тимчасово змінити місце голосування.

– Спочатку потрібно знайти дільницю, на якій ви збираєтеся голосувати. Для цього потрібно зайти на сайт Державного реєстру виборців (ДРВ) і в переліку всіх виборчих дільниць за конкретною адресою знайти необхідну вам дільницю.

– Далі потрібно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування до відділу ДРВ, до якого належить ця дільниця, або до того, де ви зареєстровані (прописані) зараз. Адреси відділів тут.

– Заяву не можна переслати електронною чи звичайною поштою, адже процедура передбачає особисту присутність виборця.

– До заяви додаються документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Це може бути довідка з роботи або місця навчання, наказ про відрядження, квитки, що засвідчують поїздку чи санаторна картка тощо. Із собою потрібно мати оригінали та копії цих документів, а також паспорт та його копію.

– Виборці, які проживають на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях або в Криму, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

– Після заповнення та передачі заяви, де вказано, на якій дільниці будете голосувати, та причина тимчасової зміни місця голосування, ви отримаєте довідку й маєте розписатися в журналі.

Як голосувати за кордоном?

Ті, хто на момент виборів буде за кордоном або мешкає в іншій країні, також мають подати заяву про тимчасову зміну місця голосування. Для цього слід звернутися до органу ведення Реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Перед другим туром та до парламентських виборів потрібно знову звертатися до ДРВ?

Так, причому завертатися до ДРВ доведеться перед кожним етапом голосування й перед кожними виборами (другий тур президентських, парламентські, дострокові чи референдум). Для тимчасової зміни місця голосування потрібно особисто принести заяву до управління ДРВ та надати документи, що надають підстави змінити виборчу дільницю. Переселенці просто мають подати заяву.

Станом на кінець січня 2018 року люди, які тимчасово змінили дільницю, в тому числі й переселенці, могли голосувати за фактичним місцем проживання, але лише за тих кандидатів у депутати, які балотуються за списками партій (у загальнодержавному багатомандатному окрузі). У ЦВК збиралися порушувати питання про те, щоб у таких випадках виборці могли обирати мажоритарника того округу, де вони голосують. Але для цього потрібно вносити зміни до законодавства. На момент виходу публікації таких змін не відбулося.

Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації (прописки)?

Щоб знайти себе в списку виборців на певній дільниці, потрібно вказати виборчу адресу, зазвичай, це місце реєстрації (прописки). Тим, у кого немає реєстрації, слід звернутися до центру обліку або соціальної служби, що веде облік бездомних осіб. Як варіант, можна звернутися до управління Державного реєстру виборців за місцем свого фактичного проживання.


25.01.2019 1303 1
Коментарі (1)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

233
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13340 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1506
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6037
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1676

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1233

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1134
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

616
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1530
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

844
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5879
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13429
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

191
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

493
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2