Як голосувати переселенцям, українцям за кордоном та виборцям без реєстрації

Українці, які хочуть отримати можливість голосувати у відрядженні, в санаторії, перебуваючи за кордоном, або ті, хто живуть на тимчасово окупованих територіях чи є переселенцями, мають пройти певну процедуру.

Для цього потрібно після оголошення виборчого процесу (але не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування), звернутися до відділення Державного реєстру виборців, де ви плануєте голосувати. Наприклад, якщо президентські вибори відбудуться 31 березня, то ви маєте час до 25 березня подбати про те, щоб ваше прізвище було в списках виборців на обраній дільниці. «Слово і Діло» розбиралося, куди потрібно звертатися різним категоріям громадян та які документи надати, щоб проголосувати не за місцем проживання.

Як тимчасово змінити місце голосування?

Усім, хто з різних причин не може голосувати вдома, а також переселенцям, доведеться тимчасово змінити місце голосування.

– Спочатку потрібно знайти дільницю, на якій ви збираєтеся голосувати. Для цього потрібно зайти на сайт Державного реєстру виборців (ДРВ) і в переліку всіх виборчих дільниць за конкретною адресою знайти необхідну вам дільницю.

– Далі потрібно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування до відділу ДРВ, до якого належить ця дільниця, або до того, де ви зареєстровані (прописані) зараз. Адреси відділів тут.

– Заяву не можна переслати електронною чи звичайною поштою, адже процедура передбачає особисту присутність виборця.

– До заяви додаються документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Це може бути довідка з роботи або місця навчання, наказ про відрядження, квитки, що засвідчують поїздку чи санаторна картка тощо. Із собою потрібно мати оригінали та копії цих документів, а також паспорт та його копію.

– Виборці, які проживають на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях або в Криму, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

– Після заповнення та передачі заяви, де вказано, на якій дільниці будете голосувати, та причина тимчасової зміни місця голосування, ви отримаєте довідку й маєте розписатися в журналі.

Як голосувати за кордоном?

Ті, хто на момент виборів буде за кордоном або мешкає в іншій країні, також мають подати заяву про тимчасову зміну місця голосування. Для цього слід звернутися до органу ведення Реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Перед другим туром та до парламентських виборів потрібно знову звертатися до ДРВ?

Так, причому завертатися до ДРВ доведеться перед кожним етапом голосування й перед кожними виборами (другий тур президентських, парламентські, дострокові чи референдум). Для тимчасової зміни місця голосування потрібно особисто принести заяву до управління ДРВ та надати документи, що надають підстави змінити виборчу дільницю. Переселенці просто мають подати заяву.

Станом на кінець січня 2018 року люди, які тимчасово змінили дільницю, в тому числі й переселенці, могли голосувати за фактичним місцем проживання, але лише за тих кандидатів у депутати, які балотуються за списками партій (у загальнодержавному багатомандатному окрузі). У ЦВК збиралися порушувати питання про те, щоб у таких випадках виборці могли обирати мажоритарника того округу, де вони голосують. Але для цього потрібно вносити зміни до законодавства. На момент виходу публікації таких змін не відбулося.

Як проголосувати тим, у кого немає реєстрації (прописки)?

Щоб знайти себе в списку виборців на певній дільниці, потрібно вказати виборчу адресу, зазвичай, це місце реєстрації (прописки). Тим, у кого немає реєстрації, слід звернутися до центру обліку або соціальної служби, що веде облік бездомних осіб. Як варіант, можна звернутися до управління Державного реєстру виборців за місцем свого фактичного проживання.


25.01.2019 1320 1
Коментарі (1)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

631
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1893
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3377
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1228
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1243
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1313 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1241

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

381

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1036

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1200
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

413
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2571
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1299
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1407
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

607
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15264
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7553
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

410
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1047 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

544
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

447
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

529