Як генетика батьків впливає на дітей

Відомо, що життєву програму, сформовану в генотипі, дитина отримує від батьків, коли їх статеві клітини зливаються в одну. Згідно із законом рівноваги новий чоловічок отримує від батьків рівну кількість генів. Тільки ось гени батька активніші, ніж у матері, і тому вони проявляються краще.

В результаті цього в організмі дитини проявляється 60% батькових генів і 40% маминих. Ці 60% генів жіночий організм під час виношування малюка сприймає як чужорідну інформацію, і йому доводиться поступатися агресивним «чужакам», часто на шкоду власним, інформує Фіртка з посиланням на rivne1.


Проте у нас все одно є можливість дізнатися, які ознаки передаються від мами, а які від тата


Стать дитини

З курсу шкільної програми ми знаємо, що стать майбутньої дитини залежить від батька. Від мами дитина отримує завжди Х-хромосому, а від тата - або Y-хромосому (тоді народжується хлопчик), або Х-хромосому (в цьому випадку народжується дівчинка). Також відомо, якщо у тата в сім'ї було більше братів, ніж сестер, то в основному у нього будуть народжуватися сини, якщо ж у нього було більше сестер, ніж братів, швидше за все, будуть народжуватися дочки.

До речі, у деяких чоловіків в спермі знаходиться рівна кількість Y і X-хромосом, і, відповідно, їхні сини і дочки будуть народжуватися з однаковою ймовірністю. В Y-хромосомі знаходиться менше генів, ніж у Х-хромосомі, і частина з них відповідає за формування чоловічих статевих органів і виробництво сперматозоїдів. Тому син в основному буде схожий на матір, оскільки отримає від неї набір генів, відповідальних за зовнішність. Якщо ж народиться дівчинка, вона отримає дві Х-хромосоми, а значить, заздалегідь передбачити її вигляд не вдасться.

Обличчя

В основному діти отримують від своїх батьків розмір скул, форму підборіддя і куточків очей, область навколо губ і особливість будови кінчика носа. Саме тому люди з перерахованими ознаками здаються нам схожими.

Колір очей

Зі шкільної програми ми знаємо, що коричневий колір очей - це домінантна ознака. Тому якщо у одного з батьків темні очі, а в іншого зелені або блакитні, то дитина, швидше за все, буде темноока. Але є один нюанс. Якщо у обох батьків очі темні, але в геномі присутній придушений ген, який відповідає за світлий колір очей (блакитний або зелений), є ймовірність, що малюк народиться яснооким. Також не виключена можливість народження кароокої дитини у світлоокий батьків.

Ямочки на щоках є домінантною ознакою.

Тому якщо у когось із батьків вони присутні, то більш ніж ймовірно, що вони виявляться у дитини.

Форма волосся

Здатність волосся завиватися в кучерики - це домінантна ознака, але однієї наявності його у когось з батьків недостатньо. Якщо у обох батьків кучеряве волосся, то і дитина буде красуватися кучериками. Якщо мама і тато є власниками прямого волосся, то і син народиться з прямим волоссям. Якщо один з батьків має кучері, а інший - пряме волосся, то у дитини волосся будуть хвилястими. Але може трапитися і несподіване. Якщо обоє батьків кучеряві, але у когось з їх родичів були прямі волосся, син (дочка) може їх успадкувати.

Інтелект

Гени, що відповідають за когнітивні здібності, містяться в Х-хромосомі. Відповідно, якщо народиться син, він отримає свій інтелект від матері. Дочки отримують розумові здібності від обох батьків. Проте успадковується лише 40% інтелекту, решта дитина добирає в результаті виховання і навчання. Тому даних факторів потрібно приділяти належну увагу.

Тип фігури

Також передається генетично. Вага та ширина талії на 40% обумовлені генетикою. Причому люди, які страждають від ожиріння, підвищують цю обумовленість до 75-80%. А якщо один з батьків повний, а інший худий? Схильність до худорби або зайвої ваги передається від обох батьків приблизно однаково. Але при цьому гени стрункості слабші, а значить, передаються дитині в дещо меншій мірі. А ось на вагу новонародженого впливає тільки мама. Якщо вона худенька, то дитина народиться стрункою, якщо повна, то малюк з'явиться на світ з запасами ваги. Причому вага батька в цьому випадку не має ніякого значення.

Ріст

На рістдитини в основному впливають гени батька. У високих чоловіків нащадки зазвичай мають високий зріст. Причому 60-80% зростання дітей обумовлюється зростанням батьків, а решта залежить від харчування, способу життя, умов проживання та ін. Також вчені помітили, що сиблинги (рідні брати і сестри) рідко мають однакове зростання, зазвичай молодші нижче старших.

Як визначити ріст майбутньої дитини?

Якщо ви чекаєте хлопчика, складіть ріст мами і тата і додайте 13 см. Отриману суму розділіть на 2, і ви дізнаєтеся, якого зросту юнак буде. Якщо чекаєте дівчинку, складіть ріст мами і тата і відніміть 13 см. Отримане розділіть на 2, і дізнаєтеся приблизний ріст дочки в дорослому віці.

Як зрозуміти, який ген в нашій родині є домінантним?

Подивіться сімейні фотографії, ваші і вашого чоловіка. Приділіть особливу увагу тому, які риси найчастіше повторюються у родичів з покоління в покоління. Наприклад, кучеряве волосся, форма підборіддя, форма скул, форма кінчика носа і так далі. Ці риси і будуть домінуючими і з більшою ймовірністю виявляться у вашої майбутньої дитини.

Захворювання, що передаються від матері до сина

До хвороб, що передаються від матері до сина, відносяться аутизм, миодистрофия Дюшенна (прогресуюча слабкість м'язів), гемофілія (нездатність згущуватися крові). А чому хворіють тільки сини? Імовірність прояву перерахованих вище хвороб у дочок вкрай мала. Це відбувається тому, що жінка є носієм Х-хромосоми з патологічним геном і цю хромосому передає дитині - хлопчику чи дівчинці. На відміну від дівчинки, хлопчик отримує тільки одну Х-хромосому, з пошкодженим геном, тому йому нема чим компенсувати цю помилку програми. У дівчинки ж пошкоджений ген компенсується здоровим, але тим не менше вона є носієм цієї хвороби.

Захворювання, що передаються від батька до сина

Чоловіки, які страждають на ішемічну хворобу серця, передають схильність до неї своїм синам. А чоловіки з безпліддям, які вдалися до зачаття штучним шляхом, можуть передати своїм синам ген безпліддя. Схильність до психічних захворювань і ряду виражених психологічних проблем: вчені з'ясували, що чим старше стає чоловік, тим через більшу кількість мутацій (помилок програми) проходять його сперматозоїди. Відповідно, вік батька збільшує кількість мутацій, які він передає своїм дітям.

У 20 років це 25 мутацій, а в 40 років вже 65 мутацій. Погіршення якості сперми підвищує ризик появи у дитини різних психічних захворювань, гіперактивності, біполярного розладу, схильності до суїциду. Якщо батькові на момент зачаття було більше ніж 45 років, його діти можуть страждати від складнощів з навчанням. Важливий момент. Жіночі статеві клітини від мутацій не страждають, тому що вони формуються в організмі дівчинки задовго до її народження, ще в той період, коли вона знаходиться в утробі матері.


19.09.2020 41309
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1088
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2456
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2080
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2124
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6431 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2410 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

285

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1109

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1136

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1346
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

230
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

556
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2017
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26461
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

516
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10418 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7957
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

501
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

363
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

514
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

587
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1534