Як генетика батьків впливає на дітей

Відомо, що життєву програму, сформовану в генотипі, дитина отримує від батьків, коли їх статеві клітини зливаються в одну. Згідно із законом рівноваги новий чоловічок отримує від батьків рівну кількість генів. Тільки ось гени батька активніші, ніж у матері, і тому вони проявляються краще.

В результаті цього в організмі дитини проявляється 60% батькових генів і 40% маминих. Ці 60% генів жіночий організм під час виношування малюка сприймає як чужорідну інформацію, і йому доводиться поступатися агресивним «чужакам», часто на шкоду власним, інформує Фіртка з посиланням на rivne1.


Проте у нас все одно є можливість дізнатися, які ознаки передаються від мами, а які від тата


Стать дитини

З курсу шкільної програми ми знаємо, що стать майбутньої дитини залежить від батька. Від мами дитина отримує завжди Х-хромосому, а від тата - або Y-хромосому (тоді народжується хлопчик), або Х-хромосому (в цьому випадку народжується дівчинка). Також відомо, якщо у тата в сім'ї було більше братів, ніж сестер, то в основному у нього будуть народжуватися сини, якщо ж у нього було більше сестер, ніж братів, швидше за все, будуть народжуватися дочки.

До речі, у деяких чоловіків в спермі знаходиться рівна кількість Y і X-хромосом, і, відповідно, їхні сини і дочки будуть народжуватися з однаковою ймовірністю. В Y-хромосомі знаходиться менше генів, ніж у Х-хромосомі, і частина з них відповідає за формування чоловічих статевих органів і виробництво сперматозоїдів. Тому син в основному буде схожий на матір, оскільки отримає від неї набір генів, відповідальних за зовнішність. Якщо ж народиться дівчинка, вона отримає дві Х-хромосоми, а значить, заздалегідь передбачити її вигляд не вдасться.

Обличчя

В основному діти отримують від своїх батьків розмір скул, форму підборіддя і куточків очей, область навколо губ і особливість будови кінчика носа. Саме тому люди з перерахованими ознаками здаються нам схожими.

Колір очей

Зі шкільної програми ми знаємо, що коричневий колір очей - це домінантна ознака. Тому якщо у одного з батьків темні очі, а в іншого зелені або блакитні, то дитина, швидше за все, буде темноока. Але є один нюанс. Якщо у обох батьків очі темні, але в геномі присутній придушений ген, який відповідає за світлий колір очей (блакитний або зелений), є ймовірність, що малюк народиться яснооким. Також не виключена можливість народження кароокої дитини у світлоокий батьків.

Ямочки на щоках є домінантною ознакою.

Тому якщо у когось із батьків вони присутні, то більш ніж ймовірно, що вони виявляться у дитини.

Форма волосся

Здатність волосся завиватися в кучерики - це домінантна ознака, але однієї наявності його у когось з батьків недостатньо. Якщо у обох батьків кучеряве волосся, то і дитина буде красуватися кучериками. Якщо мама і тато є власниками прямого волосся, то і син народиться з прямим волоссям. Якщо один з батьків має кучері, а інший - пряме волосся, то у дитини волосся будуть хвилястими. Але може трапитися і несподіване. Якщо обоє батьків кучеряві, але у когось з їх родичів були прямі волосся, син (дочка) може їх успадкувати.

Інтелект

Гени, що відповідають за когнітивні здібності, містяться в Х-хромосомі. Відповідно, якщо народиться син, він отримає свій інтелект від матері. Дочки отримують розумові здібності від обох батьків. Проте успадковується лише 40% інтелекту, решта дитина добирає в результаті виховання і навчання. Тому даних факторів потрібно приділяти належну увагу.

Тип фігури

Також передається генетично. Вага та ширина талії на 40% обумовлені генетикою. Причому люди, які страждають від ожиріння, підвищують цю обумовленість до 75-80%. А якщо один з батьків повний, а інший худий? Схильність до худорби або зайвої ваги передається від обох батьків приблизно однаково. Але при цьому гени стрункості слабші, а значить, передаються дитині в дещо меншій мірі. А ось на вагу новонародженого впливає тільки мама. Якщо вона худенька, то дитина народиться стрункою, якщо повна, то малюк з'явиться на світ з запасами ваги. Причому вага батька в цьому випадку не має ніякого значення.

Ріст

На рістдитини в основному впливають гени батька. У високих чоловіків нащадки зазвичай мають високий зріст. Причому 60-80% зростання дітей обумовлюється зростанням батьків, а решта залежить від харчування, способу життя, умов проживання та ін. Також вчені помітили, що сиблинги (рідні брати і сестри) рідко мають однакове зростання, зазвичай молодші нижче старших.

Як визначити ріст майбутньої дитини?

Якщо ви чекаєте хлопчика, складіть ріст мами і тата і додайте 13 см. Отриману суму розділіть на 2, і ви дізнаєтеся, якого зросту юнак буде. Якщо чекаєте дівчинку, складіть ріст мами і тата і відніміть 13 см. Отримане розділіть на 2, і дізнаєтеся приблизний ріст дочки в дорослому віці.

Як зрозуміти, який ген в нашій родині є домінантним?

Подивіться сімейні фотографії, ваші і вашого чоловіка. Приділіть особливу увагу тому, які риси найчастіше повторюються у родичів з покоління в покоління. Наприклад, кучеряве волосся, форма підборіддя, форма скул, форма кінчика носа і так далі. Ці риси і будуть домінуючими і з більшою ймовірністю виявляться у вашої майбутньої дитини.

Захворювання, що передаються від матері до сина

До хвороб, що передаються від матері до сина, відносяться аутизм, миодистрофия Дюшенна (прогресуюча слабкість м'язів), гемофілія (нездатність згущуватися крові). А чому хворіють тільки сини? Імовірність прояву перерахованих вище хвороб у дочок вкрай мала. Це відбувається тому, що жінка є носієм Х-хромосоми з патологічним геном і цю хромосому передає дитині - хлопчику чи дівчинці. На відміну від дівчинки, хлопчик отримує тільки одну Х-хромосому, з пошкодженим геном, тому йому нема чим компенсувати цю помилку програми. У дівчинки ж пошкоджений ген компенсується здоровим, але тим не менше вона є носієм цієї хвороби.

Захворювання, що передаються від батька до сина

Чоловіки, які страждають на ішемічну хворобу серця, передають схильність до неї своїм синам. А чоловіки з безпліддям, які вдалися до зачаття штучним шляхом, можуть передати своїм синам ген безпліддя. Схильність до психічних захворювань і ряду виражених психологічних проблем: вчені з'ясували, що чим старше стає чоловік, тим через більшу кількість мутацій (помилок програми) проходять його сперматозоїди. Відповідно, вік батька збільшує кількість мутацій, які він передає своїм дітям.

У 20 років це 25 мутацій, а в 40 років вже 65 мутацій. Погіршення якості сперми підвищує ризик появи у дитини різних психічних захворювань, гіперактивності, біполярного розладу, схильності до суїциду. Якщо батькові на момент зачаття було більше ніж 45 років, його діти можуть страждати від складнощів з навчанням. Важливий момент. Жіночі статеві клітини від мутацій не страждають, тому що вони формуються в організмі дівчинки задовго до її народження, ще в той період, коли вона знаходиться в утробі матері.


19.09.2020 24452
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

224
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5614 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2319 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1741
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2227
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4150

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

306

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

363

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

436

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

823
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

179
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

309
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

476
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

221
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

333 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

652
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

938
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5489
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

226
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

247
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

359
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

543