Як генетика батьків впливає на дітей

Відомо, що життєву програму, сформовану в генотипі, дитина отримує від батьків, коли їх статеві клітини зливаються в одну. Згідно із законом рівноваги новий чоловічок отримує від батьків рівну кількість генів. Тільки ось гени батька активніші, ніж у матері, і тому вони проявляються краще.

В результаті цього в організмі дитини проявляється 60% батькових генів і 40% маминих. Ці 60% генів жіночий організм під час виношування малюка сприймає як чужорідну інформацію, і йому доводиться поступатися агресивним «чужакам», часто на шкоду власним, інформує Фіртка з посиланням на rivne1.


Проте у нас все одно є можливість дізнатися, які ознаки передаються від мами, а які від тата


Стать дитини

З курсу шкільної програми ми знаємо, що стать майбутньої дитини залежить від батька. Від мами дитина отримує завжди Х-хромосому, а від тата - або Y-хромосому (тоді народжується хлопчик), або Х-хромосому (в цьому випадку народжується дівчинка). Також відомо, якщо у тата в сім'ї було більше братів, ніж сестер, то в основному у нього будуть народжуватися сини, якщо ж у нього було більше сестер, ніж братів, швидше за все, будуть народжуватися дочки.

До речі, у деяких чоловіків в спермі знаходиться рівна кількість Y і X-хромосом, і, відповідно, їхні сини і дочки будуть народжуватися з однаковою ймовірністю. В Y-хромосомі знаходиться менше генів, ніж у Х-хромосомі, і частина з них відповідає за формування чоловічих статевих органів і виробництво сперматозоїдів. Тому син в основному буде схожий на матір, оскільки отримає від неї набір генів, відповідальних за зовнішність. Якщо ж народиться дівчинка, вона отримає дві Х-хромосоми, а значить, заздалегідь передбачити її вигляд не вдасться.

Обличчя

В основному діти отримують від своїх батьків розмір скул, форму підборіддя і куточків очей, область навколо губ і особливість будови кінчика носа. Саме тому люди з перерахованими ознаками здаються нам схожими.

Колір очей

Зі шкільної програми ми знаємо, що коричневий колір очей - це домінантна ознака. Тому якщо у одного з батьків темні очі, а в іншого зелені або блакитні, то дитина, швидше за все, буде темноока. Але є один нюанс. Якщо у обох батьків очі темні, але в геномі присутній придушений ген, який відповідає за світлий колір очей (блакитний або зелений), є ймовірність, що малюк народиться яснооким. Також не виключена можливість народження кароокої дитини у світлоокий батьків.

Ямочки на щоках є домінантною ознакою.

Тому якщо у когось із батьків вони присутні, то більш ніж ймовірно, що вони виявляться у дитини.

Форма волосся

Здатність волосся завиватися в кучерики - це домінантна ознака, але однієї наявності його у когось з батьків недостатньо. Якщо у обох батьків кучеряве волосся, то і дитина буде красуватися кучериками. Якщо мама і тато є власниками прямого волосся, то і син народиться з прямим волоссям. Якщо один з батьків має кучері, а інший - пряме волосся, то у дитини волосся будуть хвилястими. Але може трапитися і несподіване. Якщо обоє батьків кучеряві, але у когось з їх родичів були прямі волосся, син (дочка) може їх успадкувати.

Інтелект

Гени, що відповідають за когнітивні здібності, містяться в Х-хромосомі. Відповідно, якщо народиться син, він отримає свій інтелект від матері. Дочки отримують розумові здібності від обох батьків. Проте успадковується лише 40% інтелекту, решта дитина добирає в результаті виховання і навчання. Тому даних факторів потрібно приділяти належну увагу.

Тип фігури

Також передається генетично. Вага та ширина талії на 40% обумовлені генетикою. Причому люди, які страждають від ожиріння, підвищують цю обумовленість до 75-80%. А якщо один з батьків повний, а інший худий? Схильність до худорби або зайвої ваги передається від обох батьків приблизно однаково. Але при цьому гени стрункості слабші, а значить, передаються дитині в дещо меншій мірі. А ось на вагу новонародженого впливає тільки мама. Якщо вона худенька, то дитина народиться стрункою, якщо повна, то малюк з'явиться на світ з запасами ваги. Причому вага батька в цьому випадку не має ніякого значення.

Ріст

На рістдитини в основному впливають гени батька. У високих чоловіків нащадки зазвичай мають високий зріст. Причому 60-80% зростання дітей обумовлюється зростанням батьків, а решта залежить від харчування, способу життя, умов проживання та ін. Також вчені помітили, що сиблинги (рідні брати і сестри) рідко мають однакове зростання, зазвичай молодші нижче старших.

Як визначити ріст майбутньої дитини?

Якщо ви чекаєте хлопчика, складіть ріст мами і тата і додайте 13 см. Отриману суму розділіть на 2, і ви дізнаєтеся, якого зросту юнак буде. Якщо чекаєте дівчинку, складіть ріст мами і тата і відніміть 13 см. Отримане розділіть на 2, і дізнаєтеся приблизний ріст дочки в дорослому віці.

Як зрозуміти, який ген в нашій родині є домінантним?

Подивіться сімейні фотографії, ваші і вашого чоловіка. Приділіть особливу увагу тому, які риси найчастіше повторюються у родичів з покоління в покоління. Наприклад, кучеряве волосся, форма підборіддя, форма скул, форма кінчика носа і так далі. Ці риси і будуть домінуючими і з більшою ймовірністю виявляться у вашої майбутньої дитини.

Захворювання, що передаються від матері до сина

До хвороб, що передаються від матері до сина, відносяться аутизм, миодистрофия Дюшенна (прогресуюча слабкість м'язів), гемофілія (нездатність згущуватися крові). А чому хворіють тільки сини? Імовірність прояву перерахованих вище хвороб у дочок вкрай мала. Це відбувається тому, що жінка є носієм Х-хромосоми з патологічним геном і цю хромосому передає дитині - хлопчику чи дівчинці. На відміну від дівчинки, хлопчик отримує тільки одну Х-хромосому, з пошкодженим геном, тому йому нема чим компенсувати цю помилку програми. У дівчинки ж пошкоджений ген компенсується здоровим, але тим не менше вона є носієм цієї хвороби.

Захворювання, що передаються від батька до сина

Чоловіки, які страждають на ішемічну хворобу серця, передають схильність до неї своїм синам. А чоловіки з безпліддям, які вдалися до зачаття штучним шляхом, можуть передати своїм синам ген безпліддя. Схильність до психічних захворювань і ряду виражених психологічних проблем: вчені з'ясували, що чим старше стає чоловік, тим через більшу кількість мутацій (помилок програми) проходять його сперматозоїди. Відповідно, вік батька збільшує кількість мутацій, які він передає своїм дітям.

У 20 років це 25 мутацій, а в 40 років вже 65 мутацій. Погіршення якості сперми підвищує ризик появи у дитини різних психічних захворювань, гіперактивності, біполярного розладу, схильності до суїциду. Якщо батькові на момент зачаття було більше ніж 45 років, його діти можуть страждати від складнощів з навчанням. Важливий момент. Жіночі статеві клітини від мутацій не страждають, тому що вони формуються в організмі дівчинки задовго до її народження, ще в той період, коли вона знаходиться в утробі матері.


19.09.2020 68766
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

704
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1580
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1958 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7280
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15108 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1974

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

139

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

914

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

988

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1773
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

164
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

551
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

794
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3049
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

795
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1860
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

890
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35036 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

379
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

531
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

856
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

761