Як Франківськ готується до купального сезону

Після послаблення карантину франківці масово повалили на береги річок, до озера. Хоч погода й не думає натякати на літо, ажіотаж довкола водойм чималий.

«Репортер» з’ясовував, наскільки відпочинкові зони міста готові приймати франківців.

Підготовкою до купального сезону в Івано-Франківську традиційно займаються комунальні служби й рятувальники. Та цьогоріч особливих видатків на це місто не планує, бо витратилося на боротьбу з вірусом. Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак пояснює – таке рішення прийняли ще й тому, що об’єкти біля річок та озера не потребують заміни чи капремонту. Ремонтуватимуть за потреби.

Лікар-терапевт Надія Сидор переконана, що заразитися Covid-19 через купання майже нереально.

«Більший ризик підхопити кишкову паличку чи лептоспіроз, – пояснює лікарка. – Звісно, я б радила взагалі утриматися від купання в озерах, адже там стояча вода і більша ймовірність розвитку бактерій. Та попри те, що Бистрицю Надвірняньку визнали найчистішою в басейні Дністра, а Солотвинська не надто від неї відстає, ідеальним варіантом є солона морська вода».

Щодо правил поведінки на пляжі в умовах карантину, то вони не надто відрізняються від уже звичних: тримати дистанцію, користуватися антисептиком.

«Крім антисептиків, нічого нового придумати фактично неможливо, – каже доцент кафедри дерматології та венерології мед­університету Олександр Александрук. – Вірус передається крапельним шляхом від хворої людини на відстані метр-півтора, тому, якщо ви йдете на пляж, найкраще тримати дистанцію мінімум два метри».

Від масок можна відмовитись суто з естетичних міркувань засмаги. 

Ще одне правило, про яке нагадують медики, – уникати інтенсивного сонця у проміжку між полуднем і 16 годиною. Причому інтенсивність ультрафіолетового випромінювання на Прикарпатті найвища у другій половині травня та в червні.

«Саме на початку сезону найбільш ймовірно отримати сонячні опіки чи перегрітися, – говорить Олександр Александрук. – Також традиційно раджу людям зі світлим типом шкіри – рудим, блондинам – використовувати сонцезахисні засоби. Чим світліша шкіра – тим сильніший засіб. А тим, хто має навіть мінімальні пігментні утворення з нерівномірною формою, кольором, поверхнею, перш ніж починати сезон засмаги, варто показатися дерматологу. Адже є шкіра, для якої тривале сонячне опромінення підвищує ризик злоякісних утворень».

Антисептики згодяться і для оброблення місць після укусів. Це дозволить уникнути флеботодермії – підвищення чутливості шкіри до укусів комах. Також, зі слів медиків, у зонах відпочинку, особливо під деревами, є вірогідність підхопити лайм-бореліоз – інфек­ційне шкірне ураження, переносником якого є кліщі. 

Насправді, влада міста досі точно не знає, якими будуть обмеження щодо купального сезону – чекають роз’яснень з Кабміну. Але звичайні франківці на Київ навряд чи зважатимуть.

«Говорити лише про оснащені відпочинкові зони не варто, адже фактично всі береги обох Бистриць з настанням тепла перетворюються на суцільні зони відпочинку, – каже Смушак. – Ще кілька років тому ми зробили мінімальну інфраструктуру, зокрема на дамбі з боку вулиці Набережної поставили грибочки, лавки, урни, роздягальні. Так само з протилежного боку – біля металобази. Дві аналогічні зони зробили й на Бистриці Надвірнянській в районі вулиці Хоткевича. Якщо ж говорити про офіційний пляж, де є рятувальники і всі відповідні заходи, то він один – на міському озері».

Ремонтом і прибиранням відпочинкових зон займається КП «Благоустрій». Вони ж мають завозити пісок на волейбольні майданчики, зокрема на дамбу в районі Надрічної. 

«Та як показала практика, просто висипати пісок на берег немає сенсу, бо після першої повені його одразу змиває», – пояснює Михайло Смушак.

Від повеней залежить і робота рятувальників, адже очищувати дно річок інколи доводиться не один раз, особливо після традиційних червневих дощів у Карпатах.

«Бистриця – це гірська річна, яка за кілька годин може потопити городи й хати. До того, як дійти до Франківська вона пливе гірськими селами, збирає непотріб, – говорить начальник міського управління з надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. – Як тільки починаються сильні дощі, вона наносить нові сюрпризи. Щороку ми витягуємо колеса, арматуру, палки, бляшанки – усе, чим можуть поранитися люди».

За його словами, хоч купальний сезон офіційно починається з 1 червня, та коли погода дозволить купатися – невідомо. Водо­лази розпочали чистити річки 26 травня, за чотири дні планують впоратися.

Медики Прикарпаття переконані, що хоч карантинні обмеження послаблюють – пляжів з великим скупченням людей все ж краще уникати. А те, що сонячні промені вбивають коронавірус, вважають байками, адже це нічим не підтверджено.


31.05.2020 1200
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

681
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1953 7
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1139 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

561
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6908 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11405 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

342

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1090

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1119

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1114
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

78
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

290
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1091
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

658
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

760
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2953
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4453
29.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18445
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

82
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

328
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

358
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

668