Як фінансова грамотність впливає на добробут та людське життя в цілому?

Чому в сучасному світі важливо бути фінансово грамотним?

Кожна людина хоче стати успішною та незалежною. Проте, лише одиниці досягають поставлених цілей. Чому? Тому що, мати великі доходи не означає бути багатим. Ви коли-небудь чули таку приказку: “Не важливо, скільки ти заробляєш. Важливо – як саме ти розпоряджаєшся заробленими коштами.” Саме в цьому і криється суть фінансової грамотності. Що це таке і для чого вона потрібна спробуємо з’ясувати далі.

Що таке “фінансова грамотність” і яке значення вона відіграє у нашому житті? 

Фінансова грамотність – це вміння розумно розпоряджатися заробленими коштами. Грамотні люди приймають вигідні з точки зору доходів рішення та ефективно розпоряджаються власними коштами. Наприклад, шанувальники азартних ігор використовують казино бонуси 2022 для отримання додаткового доходу, а шопоголіки ніколи не ігнорують сезонні знижки чи інші не менш вигідні пропозиції.

Іншими словами, фінансово обізнані люди приймають вигідні рішення, завдяки чому швидко досягають нових рівнів матеріального добробуту.

До основних правил фінансової грамотності можна віднести:

  • необхідно ставити цілі, а не просто висловлювати бажання та наполегливо робити все, щоб їх реалізувати;
  • до планування бюджету потрібно ставитись дуже серйозно (гроші люблять точний підрахунок, тому бюджет планується наперед, виходячи із витрат попередніх періодів);
  • витрати контрольовані (для цього слід вести щомісячний фінансовий звіт, який дозволить зрозуміти, куди грошей витрачається найбільше, а на які сфери найменше);
  • навчіться передбачати ваші доходи (при цьому, у фінансово грамотних людей доходи перевищують витрати);
  • оптимізація бюджету – невід’ємна складова фінансової грамотності (якщо реалізація поставлених планів не вписується у прогнозований бюджет, необхідно шукати додаткові джерела доходу, створювати пасивний дохід, тощо).

І найголовніше правило фінансової грамотності звучить так: “гроші повинні працювати”. Фінансово обізнані люди знають, що гроші не можна просто заробляти та відкладати. Їх потрібно інвестувати, вигідно вкладати у ту чи іншу справу, яка принесе прибуток у майбутньому.

Як стати фінансово грамотним?

Навчитися правильно розпоряджатися заробленими коштами не важко. Для цього потрібно дотримуватись кількох простих порад.

По-перше, витрати завжди повинні бути меншими, ніж доходи.

По-друге, не можна витрачати усі зароблені кошти відразу. Резервний фонд є невід’ємною частиною фінансової грамотності. Він може забезпечити людині безтурботну старість та фінансову незалежність при будь-яких обставинах.

По-третє, не варто піддаватись миттєвим спокусам, які чатують на кожному кроці. Будь-які фінансові вкладення слід ретельно обдумувати та планувати.

І наостанок пам’ятайте, що гроші – це не мета, а знаряддя праці. Це інструмент, за допомогою якого розумні люди можуть покращити свій добробут та змінити життя на краще.

Партнерський матеріал


25.04.2022 2578
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2764
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20929
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1824
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1304 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2320
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3974

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

613

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2074

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

769

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1370
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

431
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

956
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24460
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

691
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

703
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

652
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

793
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8141
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

683 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

832
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2124 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

788