Як довго збережеться холодний інвестиційний клімат в Україні?

Основні проблеми, які важливо вирішувати вже зараз, щоб від України не відвернулися інвестори.

Скоро доведеться міняти календар на 21-й рік, однак політична та економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну, тільки підігрівають ці настрої. Не додає оптимізму й ефективність роботи народних депутатів.

Швидкість та ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б замислитися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже що більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, то більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні.

Непрогнозованість дій влади викликає недовіру. Про які інвестиції може йти мова, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу кількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Варто зазначити, що питання боротьби з тінню має стояти першим на порядку денному. Так одним з інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, і використовують всі підприємці, незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити одразу такі проблеми як: захист прав споживачів і зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

Вже кілька років Європейська Бізнес Асоціація наголошує на необхідності прийняття цього непопулярного, але правильного рішення. Буде час, проведіть експеримент — заїдьте на київський Столичний ринок, попросіть оплатити товар банківською карткою і видати фіскальний чек. Думаю, вам одразу покажуть зворотний вектор руху. Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там досі залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів.

Водночас, товари та вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно. Ще одна важлива складова — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, які проводять органи прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Ба більше, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі й бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду тощо. Якщо ж загалом говорити про інвестклімат країни, то за результатами п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, проведеного ЕВА, інвесткомпанією Dragon Capital і Центром економічної стратегії, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України у 2020 році значно знизилася, 42% взагалі не бачать ніяких позитивних змін і лише 9% відзначили поліпшення.

Ситуація ж із коронавірусом підкинула, можна сказати, ще більше хмизу у вогонь. І якщо питання, описані вище, не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання. До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяця. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу загалом. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права.

Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки в разі створення сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну.

за матеріалами НВ 


16.11.2020 17505
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

640
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3249
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21348
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2131
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1611 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2490

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

445

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

286

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

883

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2288
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

299
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

578
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1126
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

282
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

899
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

872
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

779
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8363
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

455
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1313 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2305 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1014