Як довго збережеться холодний інвестиційний клімат в Україні?

Основні проблеми, які важливо вирішувати вже зараз, щоб від України не відвернулися інвестори.

Скоро доведеться міняти календар на 21-й рік, однак політична та економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну, тільки підігрівають ці настрої. Не додає оптимізму й ефективність роботи народних депутатів.

Швидкість та ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б замислитися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже що більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, то більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні.

Непрогнозованість дій влади викликає недовіру. Про які інвестиції може йти мова, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу кількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Варто зазначити, що питання боротьби з тінню має стояти першим на порядку денному. Так одним з інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, і використовують всі підприємці, незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити одразу такі проблеми як: захист прав споживачів і зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

Вже кілька років Європейська Бізнес Асоціація наголошує на необхідності прийняття цього непопулярного, але правильного рішення. Буде час, проведіть експеримент — заїдьте на київський Столичний ринок, попросіть оплатити товар банківською карткою і видати фіскальний чек. Думаю, вам одразу покажуть зворотний вектор руху. Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там досі залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів.

Водночас, товари та вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно. Ще одна важлива складова — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, які проводять органи прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Ба більше, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі й бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду тощо. Якщо ж загалом говорити про інвестклімат країни, то за результатами п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, проведеного ЕВА, інвесткомпанією Dragon Capital і Центром економічної стратегії, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України у 2020 році значно знизилася, 42% взагалі не бачать ніяких позитивних змін і лише 9% відзначили поліпшення.

Ситуація ж із коронавірусом підкинула, можна сказати, ще більше хмизу у вогонь. І якщо питання, описані вище, не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання. До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяця. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу загалом. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права.

Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки в разі створення сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну.

за матеріалами НВ 


16.11.2020 17482
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

962
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2750
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

951
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3054 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

867

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

114
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2311
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

433
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15051
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7364
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

273
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096