Як дефіцит цинку позначається на нашій шкірі

Прокопій Галина Ігорівна – лікар дерматовенеролог-косметолог медичного центру «Оксфорд Медікал».

Наша шкіра є так званим індикатором стану нашого організму. Будь-які захворювання, недостатність вітамінів, порушення метаболізму – усе це наносить свій відблиск на шкіру. Так само відбувається при недостатності цинку.

Роль цинку у нашому організмі

Цинк - це мікроелемент, який присутній фактично у кожній клітині нашого організму. Цинк бере участь у багатьох ферментативних реакціях, у формуванні імунної відповіді, відповідає за ріст і розвиток плода, згортання крові, загоєння ран. І також цинк відіграє важливу роль для нашої шкіри.

В нормі рівень цинку в організмі у чоловіків 2,5-3 г, у жінок 1,5-2 г. Враховуючи те, що цинк виводиться з організму з продуктами обміну, ми мусимо розуміти, що варто постійно його поповнювати. Проте, існують деякі стани, при яких, навіть вживаючи нормальну щоденну дозу цинку, людина однаково страждатиме цинковою недостатністю. До цих станів відносяться порушення мальабсорбції, хвороба Крона, ентеропатичний акродерматит, виразковий коліт, порушення функції підшлункової залози та ін.

Як наша шкіра реагує на недостатність цинку?

При дефіциті цинку з часом ми спостерігаємо неприємні зміни з боку шкіри та волосся. Недостатність цинку може протікати як латентно, так і яскраво виражено.

  • Латентна форма недостатності цинку: пацієнт скаржиться на сухість, шорсткість шкіри, акнеподібні висипання на спині, лопатках, ключицях, на передній поверхні грудної клітки.
  • Виражена недостатність цинку проявляється більш яскравою клінічною картиною. Можемо виявляти вогнища алопеції (випадіння волосся), крихкість нігтів, значну жорсткість та блискучість волосся, появу екзематозних бляшок на шкірі рук, ступнів.

У діток з вродженою недостатністю цинку виникає ентеропатичний акродерматит. Це тяжке захворювання проявляється множинними висипами на шкірі дитинки у складках, на кистях, навколо природних отворів, на сідницях. Висипи можливі еритемні, везикуло-пустульозні, з кірочками. Окрім цього виникає запалення повік, випадіння волосся, дистрофія нігтів, стоматити, часті проноси, значне зниження ваги. Дитина стає апатичною, млявою, роздратованою, спостерігається відставання у фізичному розвитку.

Як усунути недостатність цинку?

Якщо ви підозрюєте у себе або близьких дефіцит цинку, не варто одразу приймати таблетовані препарати. Для початку перегляньте власний раціон: чи дотримуєтесь ви збалансованого харчування, чи достатньо корисної їжі ви споживаєте, чи не було у вас раніше проблем з кишківником. Інколи недостатність цинку є не причиною, а симптомом, який наголошує про більш небезпечне захворювання!

Для профілактики недостатності цинку рекомендую збагатити раціон такими продуктами: курятиною, свининою, рибою, морквою, горіхами, горохом, злаками. Також варто зазначити, що всмоктування цинку у кишківнику гальмують прийом антибіотиків, молочні продукти, рослинні волокна. Для майбутніх мам також потрібна дещо більша щоденна доза цинку, але прийом таблетованих форм варто обов’язково погодити з ведучим акушером-гінекологом!

Якщо все-таки дефіцит цинку є значно вираженим, а саме турбують такі стани як алопеція, акродерматитоподібні синдроми, акнеподібна висипка – зверніться до лікаря! Після проведення огляду, детального ознайомлення з анамнезом пацієнта, лабораторної діагностики саме лікар допоможе вияснити справжню причину цих проблем і підібрати правильне індивідуальне лікування!

Піклуйтеся про своє здоров’я разом з Оксфорд Медікал!

Щоб записатися на прийом до лікаря, телефонуйте нам: 067 3 777 299, 050 3 777 299.

Ми знаходимось за адресами : вул. Василіянок, 1 та вул. Незалежності, 93А.


07.02.2020 5687
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19534
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738