Сьогодні православні та греко-католики відзначають одне з найбільших свят - Преображення Господнє.
У це свято за древнім звичаєм відбувається освячення перших плодів (злаків, винограду чи яблук), тому в народі цей день називають Другим, або Яблучним Спасом. Крім яблук, у цей день на церковну паперть приносять й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки тощо, пише Фіртка.
Від самого ранку тисячі іванофранківців йдуть до церкви, щоб освятити яблука, виноград, грушки, мед.
Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі, звідки запозичено Устав Східної церкви, саме в ту пору дозрівав виноград. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що все - від людини до рослини - має бути присвячене Богу як Його творіння.
Цього дня до церкви також несли святити квіти й мак, які потім клали за іконами, де вони зберігалися до весни. Весною цей мак розсівають по городі, а сухі квіти на Благовіщеня вплітали у коси - «щоб не випадало з голови волосся».
Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня примічали погоду. Якщо день сонячний та безхмарний - осінь буде сухою. Якщо дощовий - мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму.
Предки примітили: яка погода на Спаса - такою буде і Покрова (14 жовтня).