Життєва мудрість про те, що хто платить, той і замовляє музику красиво відображена у результатах останній соціологічних опитуваннях від IFES: лише 17% виборців вважають, що політичні партії служать їхнім інтересам.
Це і не дивно, адже більшість теперішніх партій навіть і не намагаються залучати кошти від громади. Бо діють як політичні проекти, а не ціннісні та справжні політичні сили. Тому і шукають «інвесторів» не серед громадян, а у офісах провідних фінансово-промислових груп. Замість того щоб презентувати наші з вами інтереси, вони представляють інтереси тих олігархів що в них «інвестують» свої гроші.
Як результат ми ніколи не бачимо щирих звітів та опублікованих бюджетів місцевих осередків ні після виборчих кампаній, ні за період поточного функціонування партій. Тепер настав час розкрити політичні бюджети для того щоб ввести нові стандарти у політичний процес та кардинально підвищити якість партійного будівництва і, як наслідок, публічної політики. В контексті популярної нині теми євроінтеграції прозоре фінансування партій це один із стандартів ЄС (всі політичні лідери на ефірах заявляють що Україні потрібно впроваджувати такі стандарти, а ось це можливість почати із себе) та основна вимога GRECO для боротьби з політичною корупцією.
Якщо коротко проаналізувати результати впровадження прозорих методів фінансування та практики звітування за використані кошти українськими партійцями, то це приведе до чотирьох ключових змін у відносинах між політиками та громадянами:
По-перше, це заставить створювати реальні політичні партії з цінностями, принципами та якісними програмами, адже основними інвесторами в нові політичні сили стануть активні громадяни та середній клас. У яких є певні цінності та активний інтерес вимагати якісний політичний «продукт» у вигляді ефективного управління, відповідальності та нового стилю політичного лідерства. Адже виборці тепер захочуть дізнатись куди саме пішли їхні кошти і наскільки вони ефективно «інвестовані» в реальну діяльність. Також це ще одна можливість навчити українського виборця вкладати постійно у своє політичне майбутнє!
По-друге, це перший реальний крок до подолання політичної корупції яка тягне за собою побутову корупції та закритість державного бюджету. Адже не секрет що активні партійці та політичні лідери з часом займають високі державні посади і переносять саме партійні принципи корупції замість відкритої конкуренції на державну машину. Ще на рівні політичних партій повинні працювати принципи підзвітності, демократичності через відкриту конкуренцію та оцінювання ефективності роботи.
По-третє, це радикально змінить ведення виборчих кампаній і вирівняє конкуренцію. Виборці отримають шанс зняти ширму із шоу «Хто більше виклянчив грошей у олігархів чи вкрав з державного бюджету». Ми спільно можемо перетворити виборчі змагання політиків в якісно новий процес через залучення фінансів від жителів конкретного мажоритарного округу. Та й громада потім буде вимагати він депутата якому «оплатила» кампанію і по суті «найняла» захищати інтереси громади та ефективнішої роботи. Для громадськості, насправді, питання фінансування на виборах є одним із пріоритетних, адже за результатами дослідження IFES 28% виборців вважають що фінанси є одним із ключових факторів перемоги на виборах.
По-четверте, це зможе підвищити довіру між політиками та громадянами, що є системною проблемою нашої країни. Політику прийдеться бути ближчим до людей і системно з ними вести діалог. А партійні функціонери змушені будуть налагоджувати постійну актуальну діяльність з людьми та активніше їх залучати до політичних процесів. Найяскравішим симптомом відсутності справжніх політичних сил та їхньої роботи з громадянами є не можливість зібрати на акції прямої дії людей хоча б у кількості офіційних членів партійного осередку.
Для мене одним із ключових маркерів щирості та ефективності політичної партії є прозорість її фінансів. Адже, якщо я, як виборець знаю хто «замовляє музику» в партій то розумію чиї інтереси вона буде відстоювати у владі. Громадяни повинні не лише на ефірах чути пафосні клятви про відсутність олігархічного капіталу у бюджетах політичних партій, але й мати можливість перевірити це на практиці, наприклад, зайшовши на офіційний веб-сайт політичного об’єднання.
Завершився 2012 рік та виборча кампанія до Парламенту, можливо час осередкам політичних партій на Прикарпатті та кандидатам детально прозвітувати перед своїми виборцями хто профінансував виборчі кампанії та статутну діяльність осередків? Тим більше, що громадяни цього вимагають від політиків, адже за останнім дослідженням IFES - 51% виборців вважають що потрібно розкривати джерела фінансування політичних партій!
Тарас Случик,
Спеціально для АН «Фіртка»