Хто замовляє музику в партіях?

 

Життєва мудрість про те, що хто платить, той і замовляє музику красиво відображена у результатах останній соціологічних опитуваннях від IFES: лише 17% виборців вважають, що політичні партії служать їхнім інтересам.

 

Це і не дивно, адже більшість теперішніх партій навіть і не намагаються залучати кошти від громади. Бо діють як політичні проекти, а не ціннісні та справжні політичні сили. Тому і шукають «інвесторів» не серед громадян, а у офісах провідних фінансово-промислових груп. Замість того щоб презентувати наші з вами інтереси, вони представляють інтереси тих олігархів що в них «інвестують» свої гроші.

 

Як результат ми ніколи не бачимо щирих звітів та опублікованих бюджетів місцевих осередків ні після виборчих кампаній, ні за період поточного функціонування партій. Тепер настав час розкрити політичні бюджети для того щоб ввести нові стандарти у політичний процес та кардинально підвищити якість партійного будівництва і, як наслідок, публічної політики. В контексті популярної нині теми євроінтеграції прозоре фінансування партій це один із стандартів ЄС (всі політичні лідери на ефірах заявляють що Україні потрібно впроваджувати такі стандарти, а ось це можливість почати із себе) та основна вимога GRECO для боротьби з політичною корупцією.

 

Якщо коротко проаналізувати результати впровадження прозорих методів фінансування та практики звітування за використані кошти українськими партійцями, то це приведе до чотирьох ключових змін у відносинах між політиками та громадянами:


По-перше, це заставить створювати реальні політичні партії з цінностями, принципами та якісними програмами, адже основними інвесторами в нові політичні сили стануть активні громадяни та середній клас. У яких є певні цінності та активний інтерес вимагати якісний політичний «продукт» у вигляді ефективного управління, відповідальності та нового стилю політичного лідерства. Адже виборці тепер захочуть дізнатись куди саме пішли їхні кошти і наскільки вони ефективно «інвестовані» в реальну діяльність. Також це ще одна можливість навчити українського виборця вкладати постійно у своє політичне майбутнє!

 

По-друге, це перший реальний крок до подолання політичної корупції яка тягне за собою побутову корупції та закритість державного бюджету. Адже не секрет що активні партійці та політичні лідери з часом займають високі державні посади і переносять саме партійні принципи корупції замість відкритої конкуренції на державну машину. Ще на рівні політичних партій повинні працювати принципи підзвітності, демократичності через відкриту конкуренцію та оцінювання ефективності роботи.

 

По-третє, це радикально змінить ведення виборчих кампаній і вирівняє конкуренцію. Виборці отримають шанс зняти ширму із шоу «Хто більше виклянчив грошей у олігархів чи вкрав з державного бюджету». Ми спільно можемо перетворити виборчі змагання політиків в якісно новий процес через залучення фінансів від жителів конкретного мажоритарного округу. Та й громада потім буде вимагати він депутата якому «оплатила» кампанію і по суті «найняла» захищати інтереси громади та ефективнішої роботи. Для громадськості, насправді, питання фінансування на виборах є одним із пріоритетних, адже за результатами дослідження IFES 28% виборців вважають що фінанси є одним із ключових факторів перемоги на виборах.

 

По-четверте, це зможе підвищити довіру між політиками та громадянами, що є системною проблемою нашої країни. Політику прийдеться бути ближчим до людей і системно з ними вести діалог. А партійні функціонери змушені будуть налагоджувати постійну актуальну діяльність з людьми та активніше їх залучати до політичних процесів. Найяскравішим симптомом відсутності справжніх політичних сил та їхньої роботи з громадянами є не можливість зібрати на акції прямої дії людей хоча б у кількості офіційних членів партійного осередку.

 

Для мене одним із ключових маркерів щирості та ефективності політичної партії є прозорість її фінансів. Адже, якщо я, як виборець знаю хто «замовляє музику» в партій то розумію чиї інтереси вона буде відстоювати у владі.  Громадяни повинні не лише на ефірах чути пафосні клятви про відсутність олігархічного капіталу у бюджетах політичних партій, але й мати можливість перевірити це на практиці, наприклад, зайшовши на офіційний веб-сайт політичного об’єднання.

 

Завершився 2012 рік та виборча кампанія до Парламенту, можливо час осередкам політичних партій на Прикарпатті та кандидатам детально прозвітувати перед своїми виборцями хто профінансував виборчі кампанії та статутну діяльність осередків? Тим більше, що громадяни цього вимагають від політиків, адже за останнім дослідженням IFES - 51% виборців вважають що потрібно розкривати джерела фінансування політичних партій!

 

Тарас Случик,

Спеціально для АН «Фіртка»


03.03.2013 Тарас Случик 1055 3
Коментарі (3)

НИК 2013.03.03, 15:51
ХТО МАЄ ГРОШІ, ТОЙ І ГРАЄ. ГІТЛЄР ТЕЖ БРАВ ГРОШІ. ГРАВ НА ВІЙНІ ОЛІГАРХІВ, БО ВОНИ НЕ КАРТЕЛЬ. І СЛУЧИК ТЕЖ ЖИЄ НА ЧИЇСЬ ГРАНТИ. БО СПРАВА НЕ В ГРОШИХ, А ЇХ ДЖЕРЕЛІ! АЛЕ ВІДЧУВАЮ, ЩО ПОХОДЖЕНЯ ГРОШИЙ ЇГО ЦІКАВИТ ЛИШ У СВОБОДИ, БО З ЯЦОМ І ТАК ВСЕ ЯСНО.
ГО ГОЛОС.Чирва 2013.03.04, 10:15
У статті закладені справедливі, актуальні думки. От як це їх втілити у життя? Партії - не зголосяться. Тільки через громадські організації!
смичик... 2013.03.08, 14:01
а може тобі ще три рублі дати,зате,що пишеш сам собі.розігналися, а ці статті.що ти писав під заказ,,,,кілько рублів хапнув.давай шось мудре і раціональне.бо той пафос вже задимбав і люди тратять час,бо хочуть.щось будре почитати,а в кінцевому результаті пшик.реальні.конкретні пропозиції,а не смик.пшик.мик і рубель в кишені.а толк ? п і ш ов поза вуха.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

404
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

673
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1192
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2529
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1374
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2031 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

706

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

765

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1668

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1653
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

358
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

466
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18373
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7491
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3666
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1054
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10786
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

303
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

300
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

494
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

456
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

692