Хто руйнує архітектурні пам’ятки Коломиї?

 

 

Згідно з державним  реєстром архітектурних пам’яток, в Коломиї  налічується 38 пам’ятки містобудування і архітектури місцевого значення. Більшість  із них  потребують часткового або капітального ремонту.

 

Зрозуміло, що на всі роботи грошей у міському бюджеті не вистачить,  тому  перш  за все влада вирішила привести  до  ладу будівлі, які є візиткою Коломиї, зокрема, ратушу та  Благовіщенську церкву. Сказано –  зроблено. Результатом такої «реконструкції» стало практично знищення автентичності  згаданої  церкви, яка, нагадаємо, була одним  з головних претендентів  внесення в  список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Дозвіл на проведення  робіт надали фірмі, яка, напевно,  не має ніякого уявлення про реконструкцію – церкву, яка датується 1587 роком, практично спотворили, замінивши класичну для Гуцульщини ґонту на шматки заокруглених планок світлого кольору. ЮНЕСКО наразі відмовилося від неї… Яка ж пам’ятка наступна?

 

 

Автентичні дерев’яні вікна у пам’ятці архітектури без жодних дозволів поміняли на пластикові

 

Як  зазначено в Законі України, охорона об'єктів  культурної спадщини є одним із пріоритетних  завдань   органів   державної   влади   та    органів    місцевого  самоврядування.

 

Здавалося б, кому, як  не  міській раді, яка розміщується в  пам’ятці архітектури – ратуші – дбати про це? Однак у кабінетах  мера, секретаря та окремих заступників «красуються» металопластикові вікна. Дерев’яні вікна, на які  зараз переходять всі  цивілізовані та  розвинені країни, пішли на сміттєзвалище.

 

І все б нічого, але згідно зі  статтею  26 Закону України «Про охорону культурної спадщини», консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування  пам'яток   місцевого   значення   здійснюються   за наявності  письмового  дозволу  органу охорони культурної спадщини Ради  міністрів  Автономної  Республіки  Крим,   органів   охорони культурної   спадщини   обласних,  Київської  та  Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої  компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації».

 

Ми звичайно, звернулися до міського голови  Ігоря Слюзара з проханням надати копії письмового  дозволу, охоронного  договору та науково-проектної документацію, погоджені  з органом охорони культурної спадщини. Однак відповідь на наш інформаційний запит, відверто кажучи,  здивувала. У листі зазначено: «Заміна  автентичних вікон на  пластикові в пам’ятці архітектури місцевого значення (ратуші) з органом охорони культурної спадщини ОДА не погоджувалася, охоронний договір з  органами культурної спадщини не укладений, науково-проектна документація на ремонт Ратуші не розроблялася».

 

Тобто  міська рада самовільно, порушуючи законодавство, провела в  Ратуші ремонт. Зрозуміло, що пам’ятки архітектури його потребують, але нагадаємо, що у вищезгаданому  законі пояснюється: «ремонт -  сукупність  проектних,  вишукувальних  і виробничих  робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному  стані  об'єкта  культурної  спадщини  без  зміни  властивостей, які є предметом охорони об'єкта культурної спадщини».

 

 

Міська ратуша – одна з найдавніших споруд Коломиї

 

Так, міська ратуша разом з Музеєм писанки по праву  вважається символом міста Коломиї. В середні віки право встановлювати вежі з годинником мали лише міста з Магдебурським правом.

 

В 1880 році до коломийської ратуші був доставлений затриманий Іван Франко. Висока вежа ратуші використовувалась і як пожежна вежа розташованого на подвір"ї ратуші пожежного депо. Черговий пожежник оглядав місто з кругового балкончика, який і зараз є на вершині вежі вище годинника. Щоденно на балкон ратуші виходив трубач і в 6 годин ранку та о 21 годині виконував мелодію пісні "Коли ранні встають зорі". Через кілька років після 2 світової війни в приміщеннях ратуші розташовувалось медичне училище,яке знаходилось там тривалий час.

 

 

Після проголошення незалежності України медичне училище переселилося в інше приміщення. Однак теперішні пластикові вікна аж ніяк прикрашають міську ратушу. Жоден досвідчений архітектор не допустить, щоб при реставрації пам’яток архітектури були встановлені пластикові вікна, адже тільки дерев’яні вікна здатні забезпечити  приємний клімат і комфортну атмосферу всередині. За словами спеціалістів, вікна з пластику служать не довго, а дерев’яні стоять по 100-150 років. Крім того, будинок  134-літньої давності  з пластиковими вікнами – це як мінімум прояв абсолютного несмаку та зневаги до історії.

 

 

Хто платить, той і замовляє пісню?

 

Згідно з законодавством, органи місцевого самоврядування, на території яких не створено органів охорони культурної спадщини (а в Коломиї делегованого органу  немає, що підтвердила відповідь міського голови на наш інформаційний запит), зобов’язані заборонити будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створюють загрозу пам’яткам. За  нищення пам’яток архітектури передбачена як адміністративна, так  і кримінальна відповідальність.

 

То невже міська влада замість  того, щоб слідкувати збереженням культурної спадщини, сама подає приклад мешканцям,  як робити навпаки? Надіємося, що закон для влади – не звичайний папірець чи красива книжечка, тому очікуємо найближчим часом заміну пластикових вікон на автентичні дерев’яні.


29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

886
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1917 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3156

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1265
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1