Хто розпочав Процес: Кафка би плакав

 

 

«І це не значить, що ти до всього звик,

не можна так отупіти, аби до всього звикнути»

Ф. Кафка «Замок»

 

Останнім часом мені все частіше згадується Франц Кафка., особливо його  романи «Процес» та «Замок» . Скоро можна буде читати окремі рядки з творів ніби стрічку новин: «Напали на людину в ліжку і ще й дивуються, чому він не у фраці». Людська психологія працює як раз так, як описав у «Процесі» великий і такий незрозумілий Кафка—спочатку абсолютно невинна людина стає частиною цілковито фарсового, вигаданого судового процесу, який відбувається просто в неї вдома, а згодом вона починає вірити у те, що винна і мозок  шукає шляхи доведення власної невинуватості.

 

 

16 січня для України стало продовженням такого ПРОЦЕСУ. Ситуація як раз перейшла на стадію втовкмачення в наші голови, що ми насправді винні.  Зводиш наклеп в ЗМІ та Інтернеті—покарання;  орієнтований на «екстремістську діяльність» (це ще велике питання що ж таке загадкове мається на увазі під цим формулюванням)—покарання; судді тепер мають право носити зброю і взагалі отримують фактичну недоторканість (це ж головні герої нашого роману), Нацкомісія, яка здійснює регулювання у сфері зв’яку та інформатизації (це ж навіть вимовити складно) набуває повноважень блокувати доступ до сайтів, «через які здійснюється розповсюдження інформації, поширення якої суперечить закону, чи через які здійснюється діяльність інформаційного агентства без передбаченого законом свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства», за порушення , звісно—покарання. Що це? Хіба не фарс?

За останні півтора місяці, що вже могло здивувати? Здавалося відчуття сюрреалізму і так не покидало. Але ні, це ще не межа. Я сьогодні сиділа перед своїм комп’ютером і усвідомила, що перестаю розуміти, а де вона реальність?  Стан, коли ти сідаєш і сказати хочеться так багато, що не пишеться ані рядка—все якось вузько, кожна фраза стискає горло і не дає пальцям набирати текст.

Зігмунд Бауман у своїй останній книжці «Плинні часи» дуже цікаво описував  прірву між суспільством і владою. «Відхід еліти( оселеної локально, але зорієнтованої глобально й лише слабо прив’язаної до свого місця замешкання) від колишніх зв’язків із місцевим населенням, і, як наслідок духовна і комунікаційна прірва між життєвим/ переживаним простором тих, хто відійшов, і тих, кого залишили позаду,є можливо, найпродуктивнішою з усіх соціальних, культурних і політичних змін, пов’язаних із переходом від «твердої» до «плинної»  стадії новочасности»,--ця фраза як ніколи характеризує ситуацію і в нашій країні зокрема. Президент  має приклад такого закритого простору—Межигір’я. Він ще більше збільшує прірву між громадянами України і ним. Він не знає, чим вони переймаються, чим дихають, про що думають, куди прагнуть. І ця ізольованість не лише фізична, але й духовна, психологічна.

Ми зараз стаємо свідками того, як не вистачає владі повітря, як вона задихаючись, намагається хапатися за кожну можливість вижити, навіть, якщо ця можливість -- люди. Це для того, хто вмирає не має значення.

За останні місяці про еміграцію я чую стільки, ніби це якесь золоте руно.  Мене все схиляють до думки про чорне і біле, від якої я все життя відхрещуюсь, «влада виграє, бо..»,-- говорить соціолог  на громадському телебаченні, а я вірю у відтінки.  Так, кожен день стає боротьбою. Так є очевидні вчинки , які ми не можемо пропустити. Але розібратися у тому. Що ми хочемо і для чого теж треба собі дати.

Ситуація критична, як ніколи. Українці мають зробити вибір і зрозуміти чи настільки вони хочуть змін, чи у власному болоті все ж краще?  Влада діє, немов у конвульсіях, вкладає максимум сили, максимум злості. Але це не ознака полярності, а ознака того, що ми багато чого запустили в нашій країні, полінувалися, в моменти,коли ще можна було говорити гучно мовчали, а тепер питання стоїть про те, чи говорити взагалі. Це принцип карми—шукай причину в собі.

Навіщо приділяти таку велику увагу тому, хто сам вигадав Процес і намагається нас переконати, що ми його учасники? Навіщо давати можливість нашим головам думати, як довести власну невинуватість? Ми створили наш простір, ми любимо читати, ми любимо красу і хочемо жити у нормальному місті. І що нам заважає об’єднатися не у бою, а у дії ефективнішій, ніж натовкти комусь пику. Давайте просто не бути учасниками Процесу, до якого ми не маємо жодного стосунку. Давайте не бути пішаками і не думати, що хтось там прийде і порядок наведе. Так не буде!

І як казав такий актуальний нині Франц Кафка: «Істина—це те, що необхідно людині для життя, але тим не менш людина не може її отримати від когось чи придбати. Кожна людина має народжувати істину з самого себе, інакше не вижити. Життя без істини неможливе. Можливо істина—це і є життя».

Яка вона наша істина?


31.01.2014 Катя Гладка 2263 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

935
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2740
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

948
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1015
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1014 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3037 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

859

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

752

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1072
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

102
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2304
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1130
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

430
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15046
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7359
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

797
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

357
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

270
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

360
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

635
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1092