Хто розпочав Процес: Кафка би плакав

 

 

«І це не значить, що ти до всього звик,

не можна так отупіти, аби до всього звикнути»

Ф. Кафка «Замок»

 

Останнім часом мені все частіше згадується Франц Кафка., особливо його  романи «Процес» та «Замок» . Скоро можна буде читати окремі рядки з творів ніби стрічку новин: «Напали на людину в ліжку і ще й дивуються, чому він не у фраці». Людська психологія працює як раз так, як описав у «Процесі» великий і такий незрозумілий Кафка—спочатку абсолютно невинна людина стає частиною цілковито фарсового, вигаданого судового процесу, який відбувається просто в неї вдома, а згодом вона починає вірити у те, що винна і мозок  шукає шляхи доведення власної невинуватості.

 

 

16 січня для України стало продовженням такого ПРОЦЕСУ. Ситуація як раз перейшла на стадію втовкмачення в наші голови, що ми насправді винні.  Зводиш наклеп в ЗМІ та Інтернеті—покарання;  орієнтований на «екстремістську діяльність» (це ще велике питання що ж таке загадкове мається на увазі під цим формулюванням)—покарання; судді тепер мають право носити зброю і взагалі отримують фактичну недоторканість (це ж головні герої нашого роману), Нацкомісія, яка здійснює регулювання у сфері зв’яку та інформатизації (це ж навіть вимовити складно) набуває повноважень блокувати доступ до сайтів, «через які здійснюється розповсюдження інформації, поширення якої суперечить закону, чи через які здійснюється діяльність інформаційного агентства без передбаченого законом свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства», за порушення , звісно—покарання. Що це? Хіба не фарс?

За останні півтора місяці, що вже могло здивувати? Здавалося відчуття сюрреалізму і так не покидало. Але ні, це ще не межа. Я сьогодні сиділа перед своїм комп’ютером і усвідомила, що перестаю розуміти, а де вона реальність?  Стан, коли ти сідаєш і сказати хочеться так багато, що не пишеться ані рядка—все якось вузько, кожна фраза стискає горло і не дає пальцям набирати текст.

Зігмунд Бауман у своїй останній книжці «Плинні часи» дуже цікаво описував  прірву між суспільством і владою. «Відхід еліти( оселеної локально, але зорієнтованої глобально й лише слабо прив’язаної до свого місця замешкання) від колишніх зв’язків із місцевим населенням, і, як наслідок духовна і комунікаційна прірва між життєвим/ переживаним простором тих, хто відійшов, і тих, кого залишили позаду,є можливо, найпродуктивнішою з усіх соціальних, культурних і політичних змін, пов’язаних із переходом від «твердої» до «плинної»  стадії новочасности»,--ця фраза як ніколи характеризує ситуацію і в нашій країні зокрема. Президент  має приклад такого закритого простору—Межигір’я. Він ще більше збільшує прірву між громадянами України і ним. Він не знає, чим вони переймаються, чим дихають, про що думають, куди прагнуть. І ця ізольованість не лише фізична, але й духовна, психологічна.

Ми зараз стаємо свідками того, як не вистачає владі повітря, як вона задихаючись, намагається хапатися за кожну можливість вижити, навіть, якщо ця можливість -- люди. Це для того, хто вмирає не має значення.

За останні місяці про еміграцію я чую стільки, ніби це якесь золоте руно.  Мене все схиляють до думки про чорне і біле, від якої я все життя відхрещуюсь, «влада виграє, бо..»,-- говорить соціолог  на громадському телебаченні, а я вірю у відтінки.  Так, кожен день стає боротьбою. Так є очевидні вчинки , які ми не можемо пропустити. Але розібратися у тому. Що ми хочемо і для чого теж треба собі дати.

Ситуація критична, як ніколи. Українці мають зробити вибір і зрозуміти чи настільки вони хочуть змін, чи у власному болоті все ж краще?  Влада діє, немов у конвульсіях, вкладає максимум сили, максимум злості. Але це не ознака полярності, а ознака того, що ми багато чого запустили в нашій країні, полінувалися, в моменти,коли ще можна було говорити гучно мовчали, а тепер питання стоїть про те, чи говорити взагалі. Це принцип карми—шукай причину в собі.

Навіщо приділяти таку велику увагу тому, хто сам вигадав Процес і намагається нас переконати, що ми його учасники? Навіщо давати можливість нашим головам думати, як довести власну невинуватість? Ми створили наш простір, ми любимо читати, ми любимо красу і хочемо жити у нормальному місті. І що нам заважає об’єднатися не у бою, а у дії ефективнішій, ніж натовкти комусь пику. Давайте просто не бути учасниками Процесу, до якого ми не маємо жодного стосунку. Давайте не бути пішаками і не думати, що хтось там прийде і порядок наведе. Так не буде!

І як казав такий актуальний нині Франц Кафка: «Істина—це те, що необхідно людині для життя, але тим не менш людина не може її отримати від когось чи придбати. Кожна людина має народжувати істину з самого себе, інакше не вижити. Життя без істини неможливе. Можливо істина—це і є життя».

Яка вона наша істина?


31.01.2014 Катя Гладка 2039 0
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

862
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1157
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1178
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5068
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7482 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10419 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

518

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1212

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1959

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2049
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

989
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3523
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

695
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

2971
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

747
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

585
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1745
11.09.2024

Вистава "1975" зібрала в Івано-Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.   

511
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

301
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1184 5
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

1161
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

859