Хто раніше: Пізанська чи Снятинська вежа?

 

http://www.blitz.if.ua/include/img/medium/images%20(2938).jpg

 

Мова, звичайно, буде йти не про Пізанську вежу, а про відому споруду Галицького краю — Снятинську вежу, яка є символом та окрасою Покуття.
 

Ще 1861 року звели частину теперішньої ратуші, але з огляду на те, що місто розросталось не лише в географічному, а й у економічному плані, виникла потреба побудувати більш величну споруду, яка не поступалася б вежам у  інших  містах Галичини.

 

З цією метою тодішній староста Снятина Петро Левицький і бургомістр міста Титус Немчевський створили  комісію, до складу якої ввійшли 28 осіб, а саме: поляків — 13, євреїв — 11, українців — 4. Проект розробив Йосиф Шрейбер із Чернівців, який і керував цією будовою за сприяння Антона Берки. Прискорила  зведення ратуші велика пожежа 17 квітня 1906 року, коли згоріло 200 дворів. Завершили будівництво в 1909 році. Окрасою ратуші став годинниковий механізм курантів, який створив інженер з міста Кросни (Польща) Міхел Менсович, пише газета Галичина.

 

Використовували споруду і як сторожову башту: її балконом ходив черговий пожежник, який стежив, чи не горять будови десь на околицях. Коли таке траплялося, то приїжджали пожежники з Чернівців або з Коломиї. 

 

У радянський період пам’ятки культури, на жаль, здебільшого знищували або використовували для господарських потреб. Так трапилось і зі снятинською синагогою, приміщення якої перепрофілювали на швейну фабрику; вірменською церквою, яку перетворили на спортзал сільськогосподарського технікуму, а пізніше — на склад, який нині перебуває в жалюгідному стані. І цей перелік можна було б продовжувати... Старші люди жартують, що потрібно на певний час повернути тих, хто все це збудував, мовляв, тоді й буде порядок.

 

Як приклад безгосподарності наведу історію з побудовою об’їзної дороги в Снятині, що тягнеться довгим шлейфом уже кілька поколінь. Пам’ятаю, коли я був маленьким, ми жили тоді ще в Кулачині (тепер входить у межі Снятина), нашим городом ходили якісь люди з дивними приладами, а старші люди перешіптувались, що то мають будувати об’їзну дорогу в Снятині, яка пролягатиме через Запруття.

 

Слід сказати, що за моєї пам’яті було кілька таких потуг, але всі вони завершились нічим. Тим часом дорозі, яку спорудили для підвод і яка пролягає через центр, до речі, попри ратушу, доводиться витримувати чимраз більшу кількість фур з усієї Європи, вагою 40 тонн і більше. 

 

Тож унаслідок амортизації вежа нахилилася на південь, і цей нахил дедалі збільшується. Наші можновладці з сумом розводять руками, посилаючись на брак коштів для побудови об’їзної дороги. 

 

У 2011—2013 роках виконавчий комітет Снятинської міської ради звернувся до Управління охорони культурної спадщини при  Міністерстві культури України щодо зачислення снятинської ратуші ХIX ст. до пам’яток архітектури державного значення, однак жодної відповіді не отримав. У жовтні 2016 року міська рада знову порушила це болюче питання в управлінні культури, національностей та релігій облдержадміністрації, звідки повідомили про присвоєння Міністерством культури України Снятинській вежі статусу пам’ятки культури місцевого значення. 

 

Може, все-таки вдасться зворушити чиєсь чиновницьке серце, і воно зглянеться на пам’ятку культури Покутського краю. Аби та часом не перетворилась на купу каміння і попелу.


09.04.2017 1680 0
Коментарі (0)

12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1305
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2091 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2783
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3674
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5178
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4530 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

144

На сайті "Відкритий ліс" 15.04.2022 року опублікована стаття Деокупація Прикарпаття від корупціонерів. У статті я вказував, що в Івано-Франківській області всупереч вимогам чинного законодавства (платності за користування мисливськими угіддями - ст. 24 ЗУ

60

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4704

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6584
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

414 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3224
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5496
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1374
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

1907 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2605
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4197
08.05.2022

Схиляємось перед матерями та батьками, які виростили мужніх патріотів, перед дітьми, які втратили батьків...

1901
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2575
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4505
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4547 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6218 1