Хто раніше: Пізанська чи Снятинська вежа?

 

http://www.blitz.if.ua/include/img/medium/images%20(2938).jpg

 

Мова, звичайно, буде йти не про Пізанську вежу, а про відому споруду Галицького краю — Снятинську вежу, яка є символом та окрасою Покуття.
 

Ще 1861 року звели частину теперішньої ратуші, але з огляду на те, що місто розросталось не лише в географічному, а й у економічному плані, виникла потреба побудувати більш величну споруду, яка не поступалася б вежам у  інших  містах Галичини.

 

З цією метою тодішній староста Снятина Петро Левицький і бургомістр міста Титус Немчевський створили  комісію, до складу якої ввійшли 28 осіб, а саме: поляків — 13, євреїв — 11, українців — 4. Проект розробив Йосиф Шрейбер із Чернівців, який і керував цією будовою за сприяння Антона Берки. Прискорила  зведення ратуші велика пожежа 17 квітня 1906 року, коли згоріло 200 дворів. Завершили будівництво в 1909 році. Окрасою ратуші став годинниковий механізм курантів, який створив інженер з міста Кросни (Польща) Міхел Менсович, пише газета Галичина.

 

Використовували споруду і як сторожову башту: її балконом ходив черговий пожежник, який стежив, чи не горять будови десь на околицях. Коли таке траплялося, то приїжджали пожежники з Чернівців або з Коломиї. 

 

У радянський період пам’ятки культури, на жаль, здебільшого знищували або використовували для господарських потреб. Так трапилось і зі снятинською синагогою, приміщення якої перепрофілювали на швейну фабрику; вірменською церквою, яку перетворили на спортзал сільськогосподарського технікуму, а пізніше — на склад, який нині перебуває в жалюгідному стані. І цей перелік можна було б продовжувати... Старші люди жартують, що потрібно на певний час повернути тих, хто все це збудував, мовляв, тоді й буде порядок.

 

Як приклад безгосподарності наведу історію з побудовою об’їзної дороги в Снятині, що тягнеться довгим шлейфом уже кілька поколінь. Пам’ятаю, коли я був маленьким, ми жили тоді ще в Кулачині (тепер входить у межі Снятина), нашим городом ходили якісь люди з дивними приладами, а старші люди перешіптувались, що то мають будувати об’їзну дорогу в Снятині, яка пролягатиме через Запруття.

 

Слід сказати, що за моєї пам’яті було кілька таких потуг, але всі вони завершились нічим. Тим часом дорозі, яку спорудили для підвод і яка пролягає через центр, до речі, попри ратушу, доводиться витримувати чимраз більшу кількість фур з усієї Європи, вагою 40 тонн і більше. 

 

Тож унаслідок амортизації вежа нахилилася на південь, і цей нахил дедалі збільшується. Наші можновладці з сумом розводять руками, посилаючись на брак коштів для побудови об’їзної дороги. 

 

У 2011—2013 роках виконавчий комітет Снятинської міської ради звернувся до Управління охорони культурної спадщини при  Міністерстві культури України щодо зачислення снятинської ратуші ХIX ст. до пам’яток архітектури державного значення, однак жодної відповіді не отримав. У жовтні 2016 року міська рада знову порушила це болюче питання в управлінні культури, національностей та релігій облдержадміністрації, звідки повідомили про присвоєння Міністерством культури України Снятинській вежі статусу пам’ятки культури місцевого значення. 

 

Може, все-таки вдасться зворушити чиєсь чиновницьке серце, і воно зглянеться на пам’ятку культури Покутського краю. Аби та часом не перетворилась на купу каміння і попелу.


09.04.2017 2197 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

302
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5396
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2606

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883