Хитра схема: як у франківській мерії працівників поза конкурсом призначають

 

 

За півтора року, відколи Руслан Марцінків став міським головою, жоден з керівників структурних підрозділів виконкому не був призначений за конкурсом. Як міському очільникові вдається обходити закон?

Перед місцевими виборами у 2015 році тоді ще кандидат на міського голову Івано-Франківська Руслан Марцінків обіцяв у разі перемоги прозорі та відкриті конкурси на керівні посади у виконавчих органах міської ради. Ця обіцянка була і в програмі партії ВО "Свобода" на виборах місцевих рад 25 жовтня 2015 року.

"Провести люстрацію у виконавчих органах місцевого самоврядування. Призначати фахівців на посади місцевих службовців виключно на засадах відкритого конкурсу", – йдеться у програмі серед першочергових завдань представників ВО "Свобода".

Призначення на посади в органи місцевого самоврядування на конкурсних засадах передбачене й законодавством, зокрема законами "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та кількома підзаконними актами. Правда, поза конкурсом міські голови мають право приймати працівників у патронатну службу.

Саме через цю лазівку патронатна служба міського голови стала справжньою "кузнею кадрів". Замість конкурсу міський голова призначає потенційного керівника у патронатну службу, а після тижня-двох так званого "стажування" – просто переводить на потрібну посаду. Так замість переможців конкурсів і фахівців посади обіймають віддані "свої люди".

 

Кадрова статистика

На інформаційний запит КУРСу у міськвиконкомі повідомили, що на конкурсній основі у 2016 році призначено 19 осіб, а в 2017 році – 11. І серед них жодного начальника управління чи директора департаменту.

А от кількості призначень у патронатну службу міському голові Івано-Франківська, мабуть, позаздрив би і Президент України. За півтора року Марцінків призначив у патронатну службу 66 осіб (!). При цьому штатний розпис патронатної служби у 2016 році становив вісім осіб, а в 2017 році – 10.

Призначені у патронатну службу довго там не затримуються. Сюди міський голова призначає їх для "стажування", а за два-три тижні переводить на інші посади. Серед "стажерів" – майбутні керівники департаментів та управлінь, їхні заступники, бухгалтери, юристи. Багатьох з них пов’язує з міським головою партійна приналежність. Почнемо з тих, хто у патронатній службі "достажувався" до керівних посад.

 

Кузня кадрів

Першим "стажером" у патронатній службі став Дмитро Нижник. З 23 грудня 2015 року Марцінків призначив його на посаду головного спеціаліста відділу патронатної служби. А після трьох тижнів стажування, 14 січня 2016 року, Нижник став головним архітектором міста та очолив департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини.

13 січня 2016 року консультантом відділу патронатної служби став Олег Хімій, а вже 25 січня 2016 року він очолив адміністративно-господарське управління. Перед призначенням Хімій працював у Департаменті освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. А до того очолював Івано-Франківський обласний дитячий юнацький пластовий центр. Є членом партії ВО "Свобода", у 2015 році балотувався від цієї партії до обласної ради. Також Хімій був помічником Руслана Марцінківа, коли той був народним депутатом.

Через патронатну службу призначив міський голова і керівника департаменту культури Надію Загурську. Стажувалася вона у патронатній службі з 8 до 23 лютого 2016 року. До того працювала директором Муніципального центру дозвілля. Надія Загурська – мати депутата облради від "Свободи" Олега Загурського. На місцевих виборах балотувалася від "Свободи" до міської ради.

На посаду директора департаменту освіти та науки Марцінків запросив "свободівця" з Чернігівщини Ігоря Смаля, який до березня 2015 року очолював Ніжинську РДА. Стажування у патронатній службі Смаль проходив з 17 лютого до 2 березня 2016 року. Втім, офіційно Ігоря Смаля міський голова представив у виконкомі ще 9 лютого.

2 березня 2016 року на посаду головного спеціаліста у патронатну службу мер прийняв Тараса Рибака, а вже 14 березня той очолив управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю. Як писав КУРС, раніше Тарас Рибак працював заступником начальника та начальником інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області до її ліквідації в серпні 2014 р. згідно з постановою Кабміну. У липні 2014-го прикарпатський "Правий сектор" звинуватив Рибака в отриманні хабарів від підприємців-забудовників і вимаганні грошей від інспекторів ДАБІ. 

Нинішній начальник управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради, депутат облради від "Свободи" Сергій Федорців у патронатній службі стажувався з 18 до 28 березня 2016 року.

Керівник секретаріату виконавчого комітету Наталія Карабин у патронатній службі працювала з 3 жовтня до 2 листопада 2016 року. Відтак очолила секретаріат виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Наталія Карабин також є членом ВО "Свобода", на місцевих виборах балотувалася до Івано-Франківської міської ради. Цікаво, що на сайті міськвиконкому Карабин вказано керівником секретаріату ще з 23 березня 2016 року.

Роман Галіпчак, який нині очолює управління капітального будівництва, проходив стажування у патронатній службі з 17 листопада до 6 грудня 2016 року. До призначення був директором та засновником ПП "ГалКомБуд", яке сьогодні є одним з постійних підрядників УКБ.

Керівнику новоствореного управління охорони здоров’я Марії Бойко теж довелося пройти стажування у патронатній службі, де вона нібито працювала з 7 до 27 березня 2017 року. Бойко за фахом епідеміолог, до цього працювала у Департаменті охорони здоров'я Івано-Франківської облдержадміністрації начальником відділу медицини катастроф, мобілізаційної роботи та спеціальних питань. До речі, на посаду в ОДА вона була призначена за конкурсом.

 

 

Перші звільнення

Патронатна служба кувала чиновників і нижчого рангу. Так, депутатка міської ради попереднього скликання "свободівка" Наталія Голодюк зараз обіймає посаду начальника управління самоврядного контролю Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. Леся Строїч – дружина депутата-свободівця Андрія Строїча від партії "Свобода" – стала головним спеціалістом відділу інвестицій та капіталовкладень управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради.

Колишній міліціонер Михайло Кушнірик очолив відділ мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів.

Олег Семків, який працював в обласній Держархбудінспекції, став начальником відділу контролю за будівництвом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Віталій Крушельницький, який займався підприємницькою діяльністю, зокрема оптовою торгівлею, став заступником директора Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Всі вони стажувалися у патронатній службі.

Також цим шляхом пройшов Василь Загурський – начальник відділу муніципальної інспекції з благоустрою управління комунальної політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, Назарій Куземка – заступник директора Департаменту молодіжної політики та спорту, Олена Катерлін – головний бухгалтер управління інтеграційного та економічного розвитку, Ірина Кобельська – начальник відділу економічно-правових питань, головний бухгалтер управління охорони здоров’я, Михайло Яцків – начальник управління комунальної політики Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, Світлана Костишин – начальник відділу з питань реєстрації місця проживання, зняття з реєстрації місця проживання та ведення реєстру територіальної громади міста Івано-Франківська управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради. Список можна продовжити, а людей у патронатну службу набирають далі.

Хоча деякі призначені без конкурсу вже встигли звільнитися. До прикладу, родич міського голови, депутат міськради Роман Марцінків подав у травні декларацію "перед звільненням" з Департаменту правової політики, куди потрапив через патронатну службу. Так само вже звільнився перший заступник директора Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Василь Гошій. Цікаво, що у патронатну службу він прийшов з ПП "Архітектурно-планувальне БТІ АРТ ХОЛЛ-ІФ", засновником якої у свій час був головний архітектор міста Дмитро Нижник.

 

В обхід закону

Міський голова Руслан Марцінків каже, що не згоден із нормою закону, яка вимагає призначати керівників департаментів та управлінь на конкурсній основі. На його думку, голова має сформувати команду, з якою йому комфортно працювати.

"Пройде керівник за конкурсом, а ви мене потім спитаєте за його роботу і я не знатиму, що відповісти. Згадайте, як за попередньої каденції заступників міського голови призначали за партійними квотами. Тоді міський голова спілкувався напряму з начальниками управлінь. Я відповідаю за кожну людину, яку призначив", – каже Руслан Марцінків. 

З одного боку, міський голова справді не порушує закони – ні ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ні "Про службу в органах місцевого самоврядування". Він просто знайшов спосіб, як їх обійти, щоб призначити людей, з якими "комфортно працювати". Такий у нього критерій прийому на роботу у міську раду.

З другого – Руслан Марцінків при цьому вперто не помічає, що позбавляє громадян права на рівний доступ до служби в органах місцевого самоврядування, гарантованого українцям Конституцією.

 

Марія Гаврилюк, Курс


01.07.2017 4547 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2426
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19536
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1642
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

491
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739