Грозненський привіт промовцю Путіну

 

/data/blog/64653/4770e7416316cfd2f655174302687328.jpg

 

Сьогоднішнє зіткнення кадировських та російських сил з бойовиками в центрі Грозного – це явно не початок "всечеченського повстання", і, скоріше за все, навіть не спеціальна акція "до дня промови всенародного вождя"

Водночас це зіткнення цілком може бути новою фазою протистояння між Росією та її ставлениками та ісламістським підпіллям на Кавказі.

Розібратись в тому, що саме відбувається зараз в Грозному, достатньо непросто. За початковою версією глави Чечні Рамзана Кадирова, його спецслужби отримали інформацію про "машину з підозрілими людьми", яку спробували зупинити співробітники ДПС. Яких "підозрілі зі зброєю" розстріляли. Після чого "підозрілих" заблокували у Домі друку та в школі №20 (чи то частина "заблокованих" у Домі друку перебралась якимось чином до недалекої школи) – і зараз готуються знищити. В процесі з одної "машини з підозрілими" вийшло цілих три. І всі їх пасажири, за інформацією Кадирова, прибули до Грозного з поза меж Чечні – ясна річ, для того, щоб організувати теракти 12 грудня, у День Конституції Росії. Як саме проникнув у плани супостатів Кадиров – і якщо він їх так досконало знав, то чому не зумів нейтралізувати – історія мовчить.

Натомість за інформацією очевидців, опитаних телеканалом "Дождь", все почалося ще вчора звечора, коли в центрі Грозного трапився потужний вибух – після якого й почалася стрілянина, яка не вчухала до самого ранку. В процесі загинуло семеро російських та чеченських силовиків, ще 18 було поранено. При тому існує інформація, що частина нападників були у поліцейській формі.

Ймовірно, що злощасні ДПС-ники і справді собі на біду зупинили дуже неправильну машину. Бо сама по собі ідея напасти на наряд ДПС і "засвітитися" в центрі Грозного навряд чи була ціллю бійців антикадировського підпілля. Проте якими саме були їхні плани, скоріше за все, не довідається вже ніхто й ніколи.

При тому не можна сказати, що сьогоднішня акція противників режиму Кадрова є цілком унікальною. Попередня атака бойовиків у Грозному трапилась 5 жовтня, коли четверо поліцейських загинули в результаті нападу смертника.

Але якщо відволіктися від тактичних подробиць, то стратегічна ситуація Росії на Кавказі складається доволі невтішна.

З одного боку, глибока економічна криза неминуче викличе невдоволення як прокремлівських еліт, так і місцевого населення. У жарті про Росію, яка програла війну Чечні і платить їй контрибуцію з федерального бюджету, була тільки доля жарту. Аналогічно дотаційними є й інші північнокавказькі суб’єкти РФ – особливо Дагестан, в окремих частинах якого режим контртерористичної операції вводиться чи не кожного тижня.

За умов неминучого скорочення дотацій з центрального бюджету, місцеві еліти – навіть ті з них, що цілком віддані Кремлю, звикли до ситого життя. Рано чи пізно вони почнуть компенсувати зниження прибутків від дерибану федеральних дотацій за рахунок місцевого населення. Що неминуче підштовхне ситуацію до соціального вибуху – і навіть ще до того дасть можливість радикалам далеко успішніше вербувати собі послідовників.

Окрім того, не виключений і зовнішній вплив на активізацію антикадировського та антиросійського підпілля на Кавказі. Ймовірно, що голосні заяви "Ісламської держави" про "звільнення Чечні" та помсту Путіну за підтримку сирійського президента Башара Асада – зовсім не блеф.

Як не крути, а "Ісламська держава" показала себе як фанатично жорстока, але при тому високомобільна та високоефективна терористична організація, здатна координувати роботу прибічників у різних кінцях земної кулі.

І можливість дестабілізувати ситуацію на Кавказі у момент ослаблення Росії може принести ісламістам чимало переваг, як тактичних – у вигляді ослаблення російської негласної підтримки ненависного Асада, так і стратегічних – у вигляді появи нового джерела професійних і безстрашних бійців. Момент, коли значна частина елітних російських сил загрузла в Україні, а ситуація на Кавказі і без того радикалізується, видається до того вельми доречним.

Тому не можна виключати, що відносно чисельна і резонансна – хоч, можливо, й не зовсім вдала з точки зору організаторів акція у Грозному – це пробна куля глобалізованих ісламістів на території Росії. Ісламські фундаменталісти перевіряють, наскільки ФСБ готова боротись з реальним противником, а не тільки "шити справи" українським режисерам та російським інтелігентам.

І як би не оцінили організатори успішність цієї спроби, схоже, що вона буде далеко не останньою. Що б не заявляв глава Чечні про "повну очистку території Чечні від будь-яких бандформувань", а глава Росії – про "ввічливу, але грізну армію".

 


04.12.2014 Тарас Паньо 789 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1324
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2622
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2160
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2233
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6704 58
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2510 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

399

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1219

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1337

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1475
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

337
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

208
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

627
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

110
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26572
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

593
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10514 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

114
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

140
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

452
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

603
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

665