Гроші на мертвих

 

Українська бюрократична машина навчилася «віджимати» гроші не тільки з живих громадян, а й… з мертвих. У своїй жадібності чиновники давно «забили» і на закони, і на мораль. Схема заробітку – цинічна і проста. В Івано-Франківську вона теж прижилася.

 

 Віднедавна чи не кожен другий померлий в Україні потрапляє до рук судових медиків. У грудні минулого року був затверджений спільний наказ Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я та Генпрокуратури України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами внутрішніх справ, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини». За наказом, медики повинні повідомляти правоохоронців про кожну смерть. Потім за постановою слідчого або прокурора труп можуть відправити для проведення експертизи. При відсутності ознак насильницької смерті судово-медичній експертизі не підлягають тільки трупи осіб віком понад 60 років та хворих, які померли за місцем проживання.

Зі вступом у дію нового кримінально-процесуального кодексу після проведення судмедекспертизи (СМЕ) тіло видається родичам загиблого тільки з письмового дозволу прокуратури. Закон передбачає проведення такої експертизи протягом доби за кошти держбюджету. Втім, в Україні, як відомо, закон існує для того, щоб його обходити. І обходять, конвертуючи смерть і людське горе в хрусткі купюри. Як це відбувається? Пояснимо на прикладі реальної історії.

 

Фатальний день

У середу, 6 лютого, о 18:00 у селі Чукалівка автомобіль на великій швидкості збив 25-річного івано-франківця (з етичних міркувань не будемо називати його імені). Приблизно о 21:00 хлопець помер у Івано-Франківській обласній клінічній лікарні. Через годину після смерті тіло загиблого відправили у патологоанатомічне відділення (морг) обласної лікарні. Родині повідомили, що наступного дня о 10.00 тіло буде доставлене у гістологічне відділення обласного бюро судово-медичної експертизи на вулицю Мазепи, 114, де судмедексперти проведуть розтин та видадуть висновок про експертизу. З цим документом родичі повинні звернутися до прокуратури й отримати дозвіл на видачу тіла для поховання.

«З якихось причин з Пасічної (з обласної лікарні – ред.) тіло не привезли в морг о 10 годині, привезли приблизно о 12-ій, - розповідає родич загиблого. - Нам сказали, що робочий день закінчився, хоча там написано, що вони працюють до 16 години. Зразу видно, що хотіли грошей». Санітар повідомив родичам, що наступного дня, тобто 8 лютого, теж неможливо провести експертизу, оскільки судмедексперт, який нібито один на область, «їде у район». А оскільки 9-10 лютого припадали на вихідні, то СМЕ обіцяли провести вже в понеділок 11-го. Родині загиблого також повідомили, що зберігання тіла в холодильній камері коштуватиме за прайсом більше 200 гривень за добу.

Оскільки похорон хлопця був запланований на 8 лютого, потрібно було якось вирішувати проблему. «Компроміс» запропонував санітар. «Він сказав, що це робиться за тисячу гривень. 300 – платите готівкою, 700 – за рахунком у «Приватбанку». Ми, звичайно, заплатили. По-перше, були не в тому стані, щоб розбиратися. По-друге, порахували, що за «послуги» морозильної камери заплатимо ту саму суму», - згадує родич загиблого. І судмедексперт одразу чудесним чином знайшовся… Так «прискоривши» справу кругленькою сумою грошей, родичі померлого того ж дня вже о 16.00 отримали необхідний висновок та дозвіл прокуратури на видачу тіла.

Цей випадок – зовсім не виняток, а лише один з багатьох епізодів «роботи» налагодженої системи вибивання грошей з родин померлих.

 

Хто збирає гроші?

Кому ж платили по рахунку (забудемо вже про кеш «на лапу», кого цим сьогодні здивуєш в Україні) родичі загиблого хлопця?

На дверях моргу бюро судово-медичної експертизи - дві вивіски. Одна якось аж надмірно наголошує: «Судово-медична експертиза платних послуг НЕ НАДАЄ. Адміністрація ОБСМЕ», зате інша одразу підказує: «Платні послуги надає ДП «ГРП АСМУ в Івано-Франківській області».

Що таке «ГРП АСМУ» і чим займається ця структура у приміщені моргу ОБСМЕ, ще кілька місяців тому намагалися з’ясувати депутати Івано-Франківської міської ради. Втім, всередину цього загадкового закладу їх не впустили, порадили заздалегідь домовлятися з адміністрацією про візит. «Це філія дніпропетровської фірми, яка надає послуги з бальзамування тіла, вдягання, продає труни – робить все, що входить у компетенцію «Міської ритуальної служби», - пояснює депутат міськради, директор КП «Міська ритуальна служба» Роман Микула. - Тіло потрапляє до таких ГРПешників, рідні у стані стресу підписують, не читаючи навіть, всі документи, приїжджають до нас і замовляють вже тільки ями».

Очевидно, що «ГРП АСМУ» - звичайна фірма-«прилипала», якими обросли чимало з державних організацій і установ, що, згідно з законодавством, платних послуг надавати не можуть. Зате усілякими способами і навряд чи лише за «дякую» забезпечують «клієнтів» отаким фірмочкам, чисто випадково розміщеним просто в приміщеннях держустанов.

Назва структури «ГРП АСМУ», яка надає платні послуги у приміщені обласного бюро медичної експертизи в області, розшифровується як госпрозрахункова установа «Асоціації судових медиків України». На офіційному веб-сайті «Асоціації судово-медичної експертизи», яка зареєстрована в Дніпропетровську, зазначено, що «ГРП АСМУ» забезпечує проведення судово-медичних досліджень на госпрозрахунковій основі за адвокатськими запитами, заявами фізичних та юридичних осіб, надає консультативну допомогу. В Івано-Франківську дочірнє підприємство «ГРП АСМУ в Івано-Франківській області» ТзОВ ГРП АСМУ було зареєстроване у березні 2011 року.

З юридичного боку до цієї конторки наче й не підкопаєшся. Відповідно до статті 24 ЗУ «Про об’єднання громадян», громадські організації «можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств». Зате зрозуміло, що заробітки цієї структури тим більші, чим частіше державний судмедексперт раптом «їздить у район».

 

Хворі фантазії?

Із запитанням, чому родичів померлих фактично змушують платити за послуги, які бюро судмедекспертизи має виконувати безкоштовно, звертаємося до начальника обласного бюро судово-медичної експертизи Олександра Мудрицького. При вході в адміністративне приміщення бюро помічаємо, що тут же розміщена й адміністрація «ГРП АСМУ в Івано-Франківській області».

«Ніяких платних послуг бюро судово-медичної експертизи не надає. Судово-медична експертиза проводиться тільки за направленням і постановами слідчих органів – це є міліція і прокуратура», - одразу став у захисну стійку Мудрицький. Експертів, за його словами, теж в області не бракує. Ну не диво? «Судово-медична експертиза займається виявленням кримінальних злочинів, які направлені проти життя та здоров’я людей. У нас є чотири відділи, п’ять криміналістичних лабораторій, вісім міжрайонних відділень, які власне цією роботою займаються», - заходився сипати аргументами начальник.

За його словами, «ГРП АСМУ» - це госпрозрахункове підприємство, яке надає додаткові послуги і до роботи бюро не має жодного стосунку, просто орендує площу у приміщенні бюро. Факти хабарів чи примусових послуг Мудрицький категорично заперечує: «Не може такого бути. Поступає постанова слідчих органів, як правило, наступного дня проводиться судово-медична експертиза. Є черговий експерт, який працює щоденно... Це все хворі фантазії!»

Василь Сливчук, директор «ГРП АСМУ в Івано-Франківській області» пояснює, що підприємство у морзі надає послуги з короткочасного чи довготривалого зберігання тіла. Тарифи встановлює центральний офіс у Дніпропетровську. Директор підприємства показує прайс-лист на послуги. Короткочасне зберігання тіла коштує 418 грн., довготривале – 687 грн. Втім, зробити копію чи сфотографувати прайс-лист чомусь не дозволяє. Наголошує, що всі роботи проводяться за заявкою родичів померлих. З його слів випливає, що і тіло померлого 6 лютого хлопця потрапило до працівників підприємства за згодою рідних. «Не може такого бути, щоб експерт відмовився від проведення розтину. Хіба це попало у вихідний день…», - намагається переконати Василь Сливчук. За його словами, і холодильника у морзі немає, і ритуальною атрибутикою підприємство не торгує. А наявність цих послуг у прайсі пояснив тим, що вони надаються у Дніпропетровську, а тарифна сітка єдина для всіх дочірніх підприємств.

Якщо в області вистачає експертів, а «додаткові послуги», які надає (чи все-таки не надає?) ГРП, можна замовити у «Міській ритуальній службі», то для чого створене це підприємство і як воно заробляє? «В усіх судово-медичних моргах був бардак, не було обліку: кому платять, куди гроші діваються. Тепер платиться офіційна зарплата і податки», - говорить Сливчук. Отакої. Можна пишатися: раніше тут ходила необлікована готівка, а тепер хабарі легалізували і податки з них платять, чи як розуміти слова директора?

Ну й насамкінець ще один нюанс – щодо тверджень про відсутність будь-якого зв’язку між обласним бюро судово-медичної експертизи та "ГРП АСМУ" в області, окрім спільного приміщення. На великому інформаційному стенді в коридорі бюро вказано, що директор дочірнього підприємства дніпропетровського ТзОВ В.Я. Сливчук очолює профспілку бюро СМЕ та працює там… судмедекспертом. Схоже, що в «ГРП АСМУ» підробляють й інші працівники бюро СМЕ. Адже постійних працівників, як пояснив Сливчук, підприємство не має, а «викликає їх, коли є робота».

Тобто коли самі собі клієнтів «підганяють»?

 

Виглядає, що державна та приватна структура добряче спрацювалися. Бюро СМЕ робить розтин тіла та «за замовчуванням» передає його «ГРП АСМУ» - для бальзамування. Ті виставляють рахунки за своїми прайсами, а родичам загиблих нічого не залишається, як платити. Для них – це єдина контора, яка просто заробляє на чужому горі.

 

Марія ГАВРИЛЮК,

Галицький кореспондент

 


05.03.2013 Марія ГАВРИЛЮК 1599 12
Коментарі (12)

XXX 2013.03.05, 13:03
є дуже просте вирішення... принести вибухівку, щоб підірвалися і більше ніколи не наживалися на людських трагедіях ...
gryc 2013.03.05, 16:00
Ех...нема хоробих із вибухівкою... А так би кортіло подивитися, як "полетить чиясь голова"...
Бабуся 2013.03.05, 19:18
Цікаво, що навіть на померлих можна збити бабло. І не боятися, що оті всі починання відібються на дітях і внуках. І ще: центр тієї фірми у Дніпропетровську. То звідти вже й до наших померлих дісталися?
Чирва 2013.03.06, 14:53
Страшна, болюча проблема... При похованні рідних завжди приходилось переплачувати і значні суми... Ні, один раз уникнув хабарників: просто не віддав на поругу тіло... Погрожували не дати дозвіл на поховання, але обійшлося, допомогли добрі люди. А от, чи можно назвати людиною посадовця,який наживається на чужому горі? Ні. Це падлюка. Це мародер, якого треба по законам воєного часу нищити без суду та слідства!!
п. Чирві 2013.03.06, 21:05
А чи не провести ГО розслідування):?
Іван 2013.03.06, 21:35
Ну і де наша влада? Наприклад Вишиванюк і всі його покращувачі??
вася 2013.03.06, 23:20
вишиванюк, що може зробити? приставить прокурора до кожного держслужбовця, вчителя, лікаря, трупаря і т.д. як то кожне де тільки може гребе і краде
Іван 2013.03.07, 00:53
2 вася. Це його прямий обовязок. Тут не йде мова про одиничний факт який важко виявити. Це налагоджена система. КОли в державній установі розміщується приватна конторка яка бере гроші за "добровільні послуги" це просто класика хабарництва. І боротися тут не дуже складно - припиняєш договір оренди і все конторки не має, і не має кому офіційно (ніби законно) брати хабарі (гроші за послуги). І Вишиванюк має відповідні повноваження. Він очолює в області боротьбу з корупцією і координує згідно посади роботу правоохоронних органів. До нього на колегію і просто на килим ходять і прокурори і міліція і СБУ і всі інші. Хотів би зробив би аж бігом. Але думаю гроші з людей беруть не малі і також справно ними діляться з верхами тому цього неподобства ніхто і не помічає.
Сергій Чирва 2013.03.07, 12:15
Щодо журналістського розслідування. Проведем, обовязково, навіть не боюсь нестриматись і порвати вовкулагів. Хто за компанію, підходьте. Будем раді побратимам.
непростоперехожий 2013.03.08, 00:47
Непогано пишеш, Сергію. Та не стану поряд з тобою, бо, навіть якщо написав ти щиро про "порву", так устиг по дорозі не одного потенційного союзника обісрати і втратити. Хто справді збирається рвати ворога, так не робить, повір, без образ, і задумайся. Ти і ті, хто з тобою.
Ігор 2013.03.09, 09:08
Васі Вишиванюк нічого не може зробити. То навіщо такого губернатора? Він особисто відповідає за стан правопорядку в області. А якщо влада не може управляти а народ не може далі так жити то, за класиком, має бути революція.
Олег 2013.03.08, 11:06
Є такі ситуації, як наприклад хворий, чи втрата близької людини, коли людина у пригніченому стані. Ось і тут наші лікарі чи судмедексперти знають що тоді людиною налегше маніпулювати, тиснучи на фізіологічні чи психологічні стрждання. Як сказав класик ве наше життя ГРА
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

423
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

679
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1195
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2530
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1377
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2039 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

707

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

767

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1669

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1657
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

361
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

467
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18374
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7492
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3667
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1057
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10787
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

304
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

301
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

496
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

457
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

693