"Гроші не пахнуть": Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ

У вересні 2020 року у SoftServe стався великий витік клієнтських даних і персональної інформації про співробітників. Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm публікує OSINT-розслідування ще про одну сторону діяльності компанії, яку її публічні представники замовчували останні шість років.

Йдеться про діяльність в окупованому Криму, бізнес в Російській Федерації та співробітництво з держорганами країни-агресора, пише Фіртка з посиланням на InformNapalm.


Загальні відомості про SoftServe

Компанію SoftServe заснували в 1993 році два студенти-аспіранти Львівської політехніки Тарас Кицмей і Ярослав Любінець. Основним напрямком діяльності стала розробка програмного забезпечення на аутсорс для клієнтів у всьому світі. За сімнадцять років існування компанія істотно розрослася – тільки в українських офісах значиться понад 7000 співробітників. Серед клієнтів: Microsoft, Google, Cisco, Dell і ще безліч корпорацій зі світовим ім’ям. Засновники SoftServe Кицмей і Любінець у свіжому рейтингу 100 найбагатших українців зайняли 41 місце ($ 188 млн) і 51 місце ($ 153 млн) відповідно.

На додаток до цього 54-річний Тарас Кицмей очолює IT Ukraine Association. Він знімається в роликах про карантин, допомагає збирати гроші на музей Голодомору і проявляє всебічну медійну активність. Але за майже сім років війни він практично нічого не говорив про війну на Донбасі, АТО, анексію Криму. Можливо, причина тому – конфлікт інтересів, оскільки компанія продовжує працювати з Росією.

Кримське питання

У квітні 2014 року SoftServe оголосила про закриття офісу в Севастополі. На той момент в ньому працювало 150 співробітників. Офіс на півострові очолював Ігор Цимбал. За його словами, у 2013-му році, будучи у складі SoftServe, компанія заробила на експорті послуг програмування близько $ 5,5 млн.

Не бажаючи втрачати такі прибутки, Цимбал (не виключено, що і Тарас Кицмей) вирішив продовжити діяльність по розробці ПО в Криму під брендом «Алвіон Європа», зареєстрованим в РФ 14 травня 2014 року (свідоцтво про реєстрацію 1149204001968). Цікаво, що компанія з такою ж назвою була зареєстрована Цимбалом ще у 2002 році і в Україні. У 2007-му вона була реорганізована в ТОВ «Алвіон Україна», яка незабаром і увійшла до складу SoftServe. Після «відходу» українського аутсорсера з Криму «Алвіон» знову реорганізувався в самостійну компанію, яка, по суті, стала правонаступником SoftServe в Криму.

При цьому Ігор Цимбал залишається керівником ще двох компаній в Україні «Алвіс ріелті Європа» і «Блек сі холдінг». Засновником обох компаній є такий собі Езеріс Вілніс – 60 річний громадянин США. У випадку з «Алвіс ріелті Європа» – спільно з Цимбалом. Він же є членом борда компанії SoftServe.

І це не єдине, що пов’язує Softserve, Езерінса Вілніса та Ігоря Цимбала. Компанія з назвою «Алвіс ріелті Європа» зареєстрована і у Російській Федерації. На момент створення Ігор Цимбал вніс туди 1% статутного капіталу. А ще 99% вніс Геннадій Меньщіков. Відомо, що цій людині 81 рік і ще у 2002 році він просив у Путіна російське громадянство. «Алвіс ріелті Європа» є власником ТЦ «Діалог» у Севастополі. Саме тут ще у 2017 році знімала офіс IT-компанія Цимбала «Алвіон Європа». А раніше і компанія SoftServe.

Є у Севастополі і клон згаданої вище української компанії «Блек сі холдінг». Тільки засновником в ній зазначений не Езеріс Вілніс, а вищезгаданий Геннадій Менщіков.

Але головне, що всі ці компанії пов’язані. І не тільки з Цимбалом. Дружина члена борда SoftServe Езерінса Вілніса Валерія Езерінс – дочка Геннадія Менщікова. А таке поєднання в статутних документах різних компаній і наявність їх клонів в РФ може вказувати тільки на одне – ні Езерінс Вілніс, ні SoftServe не розриває зв’язки з Кримом. Але зробили все для того, щоб де-юре ніяк не співвідноситься себе з півостровом.

І це логічно, враховуючи що IT-компанія під керівництвом Цимбала розробляє ПО для окупаційної адміністрації, створює IT-кластер в Криму, а самого Цимбала у 2017 році навіть називали радником з питань IT самопроголошеного голови Севастополя Олексія Чалого.

За ці і не тільки ці «заслуги» ще у 2018 році Ігор Цимбал потрапив у базу центру Миротворець.

Діяльність у Російській Федерації 

SoftServe – велика компанія з офісами в різних країнах. На офіційному сайті зазначено, що її представництва є в Україні, США, Великобританії, Німеччині, Швеції, Сінгапурі, Польщі і Болгарії. Але немає жодної згадки про офіси в Російській Федерації. І це ще один факт, про який Тарас Кицмей і інші члени борда намагаються не говорити в публічній площині.

Насправді ж, у Росії успішно веде діяльність дочірнє підприємство компанії – ТОВ (ООО) «СофтСерв». Згідно з даними реєстрів, компанія зареєстрована у Москві. Директором зазначений Володимир Ністратов, у штаті 12 співробітників. А засновник цієї компанії – ТОВ «СофтСерв», зареєстрована в місті Пустомити Львівської області.

Натякають на зв’язок з українською компанією і в описі діяльності на офіційному сайті російського СофтСерв.

А в розділі «контакти» вказані телефони в Україні та представництва в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Єкатеринбурзі та Самарі.

У російській столиці Софтсерв займає 7-ий поверх бізнес-центру «Олексіївська вежа» на Ракетному бульварі, 16. Айтішники в’їхали туди ще шість років тому. «Ми раді повідомити вам важливу новину», – уточнили у московському офісі компанії 5 травня 2014 року (архів).

Цікаво, що саме у цей день Україна закрила пункти пропуску в Криму. А під Слов’янськом на Донбасі відбувся перший серйозний бій – тоді проросійські бойовики, якими керував відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ РФ Ігор Гіркін, вперше напали на колону українських військових.

Мільйонні доходи і податки в скарбницю РФ

Діяльність SoftServe у Росії вельми різноманітна і приносить чималий дохід. Тільки в минулому році компанія заробила 76,8 мільйонів рублів, а у 2018 виручка склала 292 млн руб.

З усієї цієї виручки компанія справно платить податки в Росії. Тільки за 2019 рік російський SoftServe поповнив кремлівську скарбницю на 3,5 млн рублів. І це тільки податки на прибуток. ПДВ склав ще 7,5 млн рублів. Не виключено, що саме ці гроші в подальшому були спрямовані на фінансування бойових дій на Донбасі.

Дочірня компанія української SoftServe не сторониться і роботи з російськими держорганами. За даними виписки Єдиного державного реєстру юридичних осіб, компанія стала постачальником послуг для «Головного наукового інноваційного впроваджувального центру Федеральної податкової служби РФ». Сума контракту склала 585 тис. російських рублів. Зрозуміло, що співпраця з офіційними органами в РФ навряд чи можлива без схвального ставлення ФСБ Росії.

Порушення умов перетину кордону з Кримом

Окрему увагу можна приділити і ставленню співробітників компанії до українського законодавства і правил перетину кордонів. Ми знайшли кілька доказів того, як представники компанії відвідують Крим в обхід України. Наприклад, в червні 2019 регіональний менеджер SoftServe 37-річний Іван Бєляєв з Єкатеринбурга  відправився на автомобілі до Криму. По дорозі сім’я переночувала в Анапі. Про це співробітник написав на своїй сторінці в Instagram. Ось тільки потрапити на півострів з Анапи можна тільки через Керченську протоку, що є порушенням правил перетину кордону України і загрожує забороною на в’їзд в Україну. Втім, не для всіх – вже через місяць після цієї поїздки Іван Бєляєв відвідав львівський офіс компанії, де проходила гавайська вечірка для співробітників.


Висновок

Отже, одна з найбільших аутсорсингових компаній України SoftServe через певні схеми продовжує вести бізнес у Росії та окупованому українському Криму. Вона виконує спеціальні замовлення державних установ РФ. Сплачує великі податки у скарбницю Російської Федерації. При цьому її співробітники зухвало порушують українське законодавство щодо умов перетину кордону з окупованим Кримом і це чомусь не призводить до санкційної заборони їх в’їзду в Україну. Після подорожей у Крим через нелегально побудований Росією Керченський міст, вони одразу можуть легко завітати на “гавайську вечірку” у Львів.  Можливо, ця публікація допоможе керівникам компанії переглянути своє ставлення до реалій довготривалої російської окупації Криму та агресії РФ проти України на Донбасі. Агресія Росії проти України триває, весь цивілізований світ постійно накладає економічні санкції на РФ і декларує неприпустимість ведення бізнесу у окупованому Криму. І в цей час велика українська ІТ-компанія, яка заснована у Львові і має офіси у ЄС та США створює схеми обходу санкцій та продовжує вести бізнес з окупантом.


Довідково:

«Гроші не пахнуть» (лат. Pecunia non olet; лат. Aes non olet) — латинський крилатий вислів, що приписується Веспасіану. Вказує на не надто чисте джерело прибутку, яке неважливе для того, хто за цим прибутком женеться.

Римський історик Светоній у своєму біографічному творі «Життя дванадцяти цезарів» описує ситуацію, коли імператор Веспасіан (69-79) обклав податками громадські туалети. Його син Тит, що, за повідомленнями античних авторів, відзначався доброчесністю, дорікнув батьку у такому «мерзенному» способі поповнення державної казни. Тоді Веспасіан взяв монету, отриману із податку, підніс до його носа і запитав, чи смердить вона. Тит відповів, що ні. «А це ж гроші із сечі», — зауважив батько. Згодом вислів набув сучасного вигляду: «гроші не пахнуть».

Популярність ці слова отримали після того, як римський поет Ювенал використав їх у своїй сатирі. Сьогодні вони вживаються на позначення людей, що добувають гроші будь-якими способами, не завжди моральними та законними. Зокрема, часто фразу використовують у публіцистичних виданнях, засобах масової інформації


17.12.2020 2659 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.17, 22:34

Заробляьюти гроші на росінах продаючи продукт невійського признвченя шо воеи можуть самі - не є так вже погано. Як вони продають нам нвфту, яку Україев мала б купувати в Катару і Саудівської Аравії. 

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2140
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19069
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1699
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1183
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2236
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3819

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1945

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

658

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1280

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1435
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

346
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

863
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24370
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

595
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

726
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1621
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7994
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

400
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

750
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2015 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

713