
Сьогодні, в залі засідань Івано-Франківської міської ради, відбулося відкрите громадське обговорення проекту Статуту територіальної громади міста Івано-Франківська та проекту Положення про місцеві ініціативи у місті Івано-Франківськ.
На обговоренні начальник експертно-аналітичного відділу міськради Станіслав Козлов та керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти Тарас Случик представили присутнім оновлений проект «Статуту територіальної громади міста» та проект Положення «Про місцеві ініціативи у місті Івано-Франківськ», передає Фіртка.
За їхніми словами такі оновлені проекти дадуть змогу знизити бар’єр винесення представниками територіальної громади власного проекту рішення на сесію міської ради.
«Нами передбачено норму в 300 підписів членів територіальної громади та чіткий порядок підготовки й винесення власного проекту рішення на розгляд депутатів. Також є зміни щодо проведення громадських слухань. Тепер для їхньої організації представниками громади потрібно не 7 тисяч мешканців, а тільки 75. У чинній редакції для того, щоб населення внесло на сесію проект рішення потрібно зібрати 10% підписів, це близько 14 тисяч підписів. Ця норма недосконала, тому ми пропонуємо знизити цю планку до 300 підписів. Це важливо, оскільки часто трапляється ситуація, коли є конкретна проблема, а мешканці не мають на неї впливу. Інша норма про громадські слухання передбачає не менше ніж 5% тер громади – в районі 7 тисяч. Натомість ми пропонуємо, що ініціаторами громадських слухань можуть бути не менше 75 мешканців, а по окремому будинку не менше 7 мешканців», - розповів Станіслав Козлов.
Тарас Случик зауважив, що громадські слухання є способом «ніжного» тиску на владу чи пропонування їй якихось рішень. Натомість місцева ініціатива – це механізм висування якоїсь ідеї.
"Місцева ініціатива – це проект рішення що стосується Івано-Франківська, який висувають не депутати, а громада міста. Для її створення, згідно Положень, потрібна ініціативна група з принаймні 15 осіб і підтримка громади у вигляді 300 підписів. Далі у міській раді впродовж 5 днів мають зареєструвати ініціативу і висвітлити інформацію про неї на своєму сайті. Ініціативна група готує проект рішення, а міськвиконком має оформити його згідно з регламентом. Місцеві ініціативі мають бути обов’язковими до розгляду на сесії. Більше того, на сесії їх мають розглядати першочергово", - пояснив Случик.
Загалом, до Статуту внесли 30 нових статей, які регламентують проведення громадських слухань, де можна розглянути будь-які проекти рішень виконкому чи міської ради, заслухати звіти про роботу посадовців. Крім того, встановлені конкретні часові рамки, відповідно до яких представники місцевої влади мають реагувати на пропозиції громадськості.
Присутній на обговореннях керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба зауважив, що наразі Івано-Франківськ має «жахливий статут». Відтак, внесення змін до нього є позитивним кроком.
«Івано-Франківськ має жахливий статут порівняно з іншими містами. Досі були зведені найбільші "мури" між місцевою владою і громадськістю: за умов, коли слід було зібрати 9 тисяч підписів, аби влаштувати громадські слухання, їх не проводили жодного разу. Я дуже радий, що зараз ця ситуація змінюється і секретар міської ради виступив з ініціативою внесення змін до Статуту. Адже, в цьому питанні є простір для змін», - зазначив Лациба.
Не всі присутні підтримали пропоновані зміни, зокрема мешканці міста вносили власні пропозиції щодо зменшення кількості осіб в групі для створення місцевої ініціативи та кількості необхідних підписів.
Нагадаємо, проекти документів опубліковані на сайті міськради. До 12 березня ще будуть прийматися пропозиції чи зауваження до проектів від громадськості. Далі проекти із запропонованими пропозиціями винесуть на розгляд засідання виконкому і сесію міської ради.