Громада Верховинщини категорично проти розширення меж НПП «Верховинський»

 

/data/blog/126302/5353d2d9ecbb1016f52a06885aca8383.jpg

 

Громада Верховинщини, сільські голови, активісти виступили проти розширення меж Нацпарку за рахунок прибережних територій і полонин. Люди бояться, що це спроба відібрати в громади землю.

 

Це питання вчора обговорили під час наради у Верховині, де були присутні заступник директора департаменту заповідної справи Мінекології Сергій Матвєєв, його колега Анастасія Драпалюк, сільські і селищні голови Верховинщини, депутати, представники НПП Верховинський та влади, активісти. 

 

Представники Мінекології повідомили, що згідно з міжнародними стандартами, з метою збереження Карпат в Україні необхідно проводити розширення природо-заповідного фонду. НПП Верховинський планують розширити більше як на 11 тисяч га за рахунок прибережних територій річок Чорний і Білий Черемош та полонин.

 

«Ми рубаєм ліс, видобуваєм газ і нафту, своєю діяльністю забруднюєм природу і повітря. Минулого року, наприклад, була засуха в Центральній Україні. Тому зараз на всіх рівнях гостро стоїть питання збереження довкілля. Одне з завдань - створення територій і об'єктів природо-заповідного фонду» - зазначив Матвєєв.

 

Представник міністерства Анастасія Драпалюк зазначила, що природо-заповідні території в Україні зараз займають 6,6% території. В рамках угоди з Європейським Союзом їх треба збільшити до 15%.

 

Громада висловила своє обурення, верховинці бояться, що розширення території Нацпарку це лише спроба відбрати землі, які, по-праву, належать громаді.

 

«ЄС приймає рішення за нас, Київ приймає рішення за нас, а нас ніхто не питає. Ми тут живем і ми перші зацікавлені в тому, щоб зберегти природу для дітей. Ми теж бачимо забруднені річки, але порадьтеся з нами. Якщо річкою чи полониною керує громада, то приймається колективне рішення, а якщо парк -  то одна людина своїм підписом може зробити з ними все, що завгодно» - обурюються люди. 

 

Депутат районної ради від партії «ВОЛЯ» Ольга Соломійчук наголосила, що люди просто не довіряють владі, і не впевнені чи річки, ліс, полонини будуть збережені. 

 

«Люди знають, що будь-яке рішення влади може помінятись докорінно. Вони вже обпеклися на міні-ГЕСах, обіцяли, що світло буде краще і дешевше, в результаті - одні олігархи тільки заробляють, а у нас все руйнується. Мали в селі Грамотне єдиний в районі великий водоспад, його сьогодні вже немає, його«прикрашають» труби» - наголосила Соломійчук.

 

Активіст «ВОЛІ» Оксана Сусяк власне ініціювала таку зустріч, щоби представники міністерства та керівництва парку пояснили всі переваги і загрози розширення меж НПП «Верховинський». Однак цього на зустрічі люди так і не почули.

 

 «Звичайно, хочеться вірити в краще, щоб за природою доглядали, вирощували ліси, розводили худобу. Якби нам розказали, що Нацпарк вже зробив корисного для природи, можливо ми б і змінили думку, але наразі ми самі бережем природу. Гуцули переживають за полонини, бо вони займались сільським господарством спокон-віків, і забирати у них хліб не можна. Ми не хочемо бути прохачами, просити владу дати нам землю. Ми хочемо зберегти свою автентичність, щоб до нас приїжджали туристи», - каже Оксана Сусяк.

 

Юрист Ольга Ганиш відзначає, що справді, передавши землі Нацпарку, люди втратять вплив на них.

 

«Ця зустріч мала носити інформативний характер, але відповідей на свої питання верховинці не почули. Тому наступний етап – проведення громадських слухань і прийняття рішень сесіями рад. Тут люди повинні знати, що у випадку передачі земель Нацпарку, вони більше не будуть мати впливу на них, тому що згідно з законом Нацпарк управління своїм майном здійснює самостійно» - каже юрист. 

 

В свою чергу депутат Надвірнянської районної ради від партії «ВОЛЯ» Тетяна Пришляк відзначає, що такі настрої жителів пов'язані і з тим, що в сусідньому Косівському районі є досвід неналежної роботи Нацпарку, який скоріше нищить природу.
«Ми, активісти «ВОЛІ», боролись за звільнення директора НПП "Гуцульщина", тому що і земельна документація була невпорядкована, і на території Нацпарку більше 200 га були приватизовані, були незаконні рубки і зловживання. Звичайно, у людей немає довіри. Ми бачимо, що є перші приклади будівництва міні-ГЕС на гірських річках, де річки перетворили на сухе русло і спотворили екосистему, а Уряд налаштований розвивати гідроенергетику. Тому вважаємо, що своє слово має сказати громада», - акцентує Тетяна Пришляк.


23.02.2017 501 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

391
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3764
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1357
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1251
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2488
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3894

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

283

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1120

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

957

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

904
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

204
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10583
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

229
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

535
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5594
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1325
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

700
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

526 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

953
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

829
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

886