Городенка очима київського журналіста

 

 

На сході Івано-Франківської області знаходиться місто Городенка, де залізничні каси на вихідних не працюють, хоча щоденно через місто їздять як приміські поїзда, так і пасажирський поїзд.

 

Взагалі, на ділянці Тернопіль-Заліщики-Коломия виникає враження, що каси працюють лише для касирів. Час роботи квиткових кас взагалі не має відношення до руху поїздів: за півтори години до поїзда вони закриваються.

 

В місті є станція Городенко-Завод і зупиночна платформа Городенко-місто. Поїзд Київ-Рахів зупиняється лише на першій станції.

 

Часу між дизель-поїздами достатньо, щоб чудово роздивитися місто та з'їздити в сусідні села Чернятин та Глушків, де розташовані дерев'яні храми. Харчування, як і скрізь в невеличких містечках недороге, можна купити на базарі молочну продукцію – вона смачна. В базарні дні в дизелі з Заліщиків дядько продає дешево трав’яні чаї — здоровий пакет за десятку, ще й сторгуватися можна.

 

Городенка розташовується в історичному Покутті. Вперше згадується в літописі за 1195 рік. У 1491 році цар Молдови Штефан ІІІ Великий спалив Городенку, Снятин, Коломию вщент. У XV столітті на березі річки спорудили Городенківський замок, який у 1648 році зруйнували повстанці Семена Височана.

Фото: wikimedia.org

 

Найдавніша споруда міста - Вірменський костел. Його у 1706 році побудували за кошти впливової на той час вірменської громади. Подвір'я костелу обнесли високим муром з красивими воротами, але це не завадило грабіжникам у 1779 році розграбувати його вщент. Під час совєтів костел використовувався під склад, а зараз стоїть і руйнується потихеньку.

 
Фото: Александр Рудоманов
 
 
Фото: Александр Рудоманов
 
 
Фото: Александр Рудоманов

 

Архітектор Бернард Меретин спроектував костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, а оформив зовнішній вигляд Іван Пінзель — відомий скульптор середини 18 сторіччя. Храм зведений протягом 1745-1769 років, остання реконструкція відбулася у 1920-х роках. За совєтів у приміщеннях пам'ятки розташовувалося професійно-технічне училище механізаторів, під час роботи якого старовинний вівтар порізали на дрова та спалили. Лише одну скульптуру встигли зберегти. В самому костьолі два приходи проводять свої обряди: посередині - католики, а праве крило займають греко-католики.

 

Костел розташований недалеко від центру Городенки. До монастирського комплексу, окрім костелу, входить також корпус монастирських келій.

 

А також колона зі статуєю Пречистої Діви Марії - пам'яткою монументального мистецтва 18 століття.

 

Церква Успіння Пресвятої Діви Марії спроектована також Бернардом Меретином, а споруджена у 1763 році для греко-католицької громади міста коштом магната Миколи-Василя Потоцького. За легендою, базованою на одному із варіантів народної «Пісні про Бондарівну», храм зведено в знак покути магната за вбивство Бондарівни — дівчини з сусіднього села Чернятин. У церкві є ікона Пресвятої Богородиці, яка час від часу мироточить.

 

Фото: Александр Рудоманов

 

Між костелом та Вірменською церквою, я побачив вирізану на дереві ікону.

 

Фото: Александр Рудоманов

 

Поруч з костелом прямо на дитячому майданчику розташовується незрозумілий мініатюрний замок. Місцеві розповіли, що це макет, зменшена копія якогось давнього укріплення.

 

Фото: Александр Рудоманов

 

Повертаючись до історичних споруд Городенки, варто також сказати про Миколаївську церкву, збудовану у 1879 році на кошти самих прихожан. Споруди, збудовані за кошти магната, виглядають більш пишно. Церква нещодавно відреставрована, тому її можна сплутати з новобудовою.

 

Фото: Александр Рудоманов

 

І наостанок про синагогу, яку змайстрували у 1743 р. Через декілька років Городенка стає одним із центрів зародження хасидизму, в ній проживав дід рабе Нахмана, чию могилу в Умані кожного єврейського Нового року масово відвідують хасиди з усього світу.

 

Наразі з єврейських споруд вціліла тільки Велика синагога, яка використовується зараз як шкільна спортивна зала.

 

 

Олександр Рудоманов , журналист

lb.ua/blog/oleksandr_rudomanov


24.04.2017 4066 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1032
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2633 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2202
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3056
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2657
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2377 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

501

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

507

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

998

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2237
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20473
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

698
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1966
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

244
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

849
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5551
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7419
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

946
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

703
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1081 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1583 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1446